REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Balcerowicz o Planie Morawieckiego: Nie każdy tekst zasługuje na miano "Planu"

2016-02-29 15:30
publikacja
2016-02-29 15:30
Balcerowicz o Planie Morawieckiego: Nie każdy tekst zasługuje na miano "Planu"
Balcerowicz o Planie Morawieckiego: Nie każdy tekst zasługuje na miano "Planu"
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

- Nie każdy tekst zasługuje na miano poważnego planu. Plan to jasne określenie celów i propozycje środków, które jeśli będą wprowadzone w życie, to doprowadzą do ich realizacji - mówi Bankier.pl profesor Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji FOR.

- Takim planem był plan Hausnera. To był najważniejszy plan naprawy finansów państwa w XXI wieku, który niestety w większości został zablokowany przez polityków. Takim planem nie jest tzw. "Wielki Plan Morawieckiego". Jest on przeciwieństwem planu Hausnera. Jest tam mnóstwo sloganów. Gdyby dzięki sloganom można było się rozwijać, to PRL by kwitł. Ale się rozpadł.

- Jest jeden ważny cel, że Polska w ciągu 15 lat, ma dogonić pod względem poziomu zamożności przeciętny poziom w UE, ale proponowane środki są sprzeczne z tym celem. Pomija się w tym planie najważniejsze rzeczy, takie jak rosnąca dziura w finansach państwa, która grozi kryzysem, a nadto obniża oszczędności, bo wchłania je i nie można realizować inwestycji.

- Zamiast dać więcej swobody przedsiębiorcom w ramach państwa prawa, na wolnym rynku, żeby oni na własne ryzyko i odpowiedzialność podejmowali decyzje, to proponuje się de facto zawężanie wolnego rynku, a wzrost interwencjonizmu polityków. Polska powinna uzdrawiać finanse swojego państwa a nie pogarszać. Za kryzysy fiskalne zawsze ostatecznie płacą ludzie. Nieodpowiedzialne było składanie tych obietnic, a jeszcze bardziej nieodpowiedzialna będzie ich realizacja - mówi Bankier.pl prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji FOR.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (304)

dodaj komentarz
~Dede
Za Balcerowicza, Lewandosia, Bieleckiego zostalo zlikwodowane ponad 50 procent przemyslu. Cementownie sorzedane Niemcom, huty turbaniarzom, reszta sprzedana za drobne i zlikwidiwana.
~bzwbk
Plan Morawieckiego to taki Plan planu uzdrowienia gospodarki. Nic z niego nie wynika i jeszcze mniej wyniknie.
~for
Panie Balcerowicz- zaproszenie na Ukraine nadal aktualne?:))))))) wiec spadaj
~Obserwator
Czas skończyć z tymi bajkami o genialnym Balcerowiczu i mitem, że gdyby nie on, to Polska nie dałaby sobie rady. Vel Balcerowicz to PZPR-owski żydo-komuch Buholz, który zrobił tandetną karierę w PRL jak wielu jemu podobnych. Był, jest i zostanie za głupi na to by przeprowadzić jakąkolwiek gospodarkę przez jakiekolwiek Czas skończyć z tymi bajkami o genialnym Balcerowiczu i mitem, że gdyby nie on, to Polska nie dałaby sobie rady. Vel Balcerowicz to PZPR-owski żydo-komuch Buholz, który zrobił tandetną karierę w PRL jak wielu jemu podobnych. Był, jest i zostanie za głupi na to by przeprowadzić jakąkolwiek gospodarkę przez jakiekolwiek trudności. Bzdurą i mitem jest również, że wymyślił jakiś plan Balcerowicza - to tylko żydo-komusza propaganda. Jak ktoś trochę więcej czyta, to wie, że wprowadzanie podwalin systemu w IIIRP polegało na przeszczepieniu systemu instytucjonalnego istniejącego w Wielkiej Brytanii na teren Polski, w którym to procesie przydał się inny żyd vel Rostowski, który ukończył zaledwie kurs bakałarza ekonomii (odpowiednik naszego licencjatu) czyli nie napisał nawet angielskiego odpowiednika naszej polskiej pracy magisterskiej. No i robił za gońca i pośrednika między Balcerowiczem i doradcami w WB. Gdy skończył tę robotę gońca ekonomicznego, wysłali go do Budapesztu i tam opowiadał o swoich doświadczeniach jako gońca na kursach dla post komunistów, którzy potrafili się co najwyżej podpisać - udawał mądrego i tak zaczęto nazywać go profesorem i tak mu zostało. Tak powstają mity o "genialnych" i "super wykształconych" Żydach w Polsce i na świecie. To jest ta żydowska nauka i żydowscy profesorzy: Leszek Balcerowicz, Wincent Rostowski i Tomasz Gross - wszyscy na jednych papierach i siebie, czyli gówno warci.
~real
uuuu Ty to dopiero intelekt jesteś wybitny. takich nam trzeba ludzi, takich koleszków jak Ty. niebywały człek z Ciebie. Jaką firmą zarządzasz;))?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sretrusralcer
nie każdy polskojęzyczny komuszy ekonom zasługuje na miano eksperta ani profesora. durnokraci banksterzy łapy precz od Polski, komusze patałachy wooon!!
~StanRS
Po upadku komuny w 89 roku niejaki Balcerowicz twierdził że Polska dzięki jego "reformom" po około 20 latach dogoni kraje zachodniej Europy. Minęło od tego czasu 27 lat i o dogonieniu Europy zachodniej nie ma co marzyć.
~13
ty balcerek miałeś plan -rozwalić wszystko i gdyby nie przedsiębiorczość Polaków to byś go zrealizował sprzedajny gnojku
~p23
Biedny ten Balcerek obrywa mu się z każdej strony.
I słusznie.
Ale Vincenta to chyba nikt nie pobije....

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki