Austriacki rząd proponuje rozluźnienie koronawirusowych obostrzeń

Od 14 kwietnia w Austrii możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Będzie to możliwe jeśli utrzyma się zmniejszająca dynamika występowania nowych zakażeń.

Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober, kanclerz Sebastian Kurz, wicekanclerz Werner Kogler oraz minister spraw wewęntrznych Karl Nehammer przybywają na konferencję prasową w związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19.
Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober, kanclerz Sebastian Kurz, wicekanclerz Werner Kogler oraz minister spraw wewęntrznych Karl Nehammer przybywają na konferencję prasową w związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19. (fot. POOL / FORUM/Reuters)

Austriacki rząd zdecydował stopniowo rozluźniać wprowadzone wcześniej obostrzenia mające na celu zahamowanie pandemii koronawirusa. „Do tej pory Austria radziła sobie lepiej z kryzysem niż inne kraje” - powiedział kanclerz Sebastian Kurz w poniedziałek na konferencji prasowej. Austria zadziałała „szybciej i bardziej restrykcyjnie” - stwierdził.

Przedstawione propozycje nie są jeszcze konkretnym planem, tylko „określeniem celów” - dodał szef austriackiego rządu. Ich wprowadzenie będzie zależało od utrzymywania się słabnącej w ostatnich dniach na terenie Austrii dynamiki występowania nowych zakażeń koronawirusem.

Kanclerz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.

Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maks. 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe.

Od 1 maja swoją działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie – zapowiedział Kurz. Lokale gastronomiczne i hotele będą musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja - postanowił rząd.

Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie w obecnym semestrze - zapowiedział Kurz.

Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.

Od Poniedziałku Wielkanocnego zostanie natomiast wprowadzony nowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznych. Od poniedziałku 6 kwietnia nakaz noszenia maseczek obowiązuje klientów, którzy robią zakupy w supermarketach.

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 12 008 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 3 463 już wyzdrowiało. 220 osób zmarło – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

W ostatnich dniach Austria zanotowała znaczny spadek liczby nowych zakażeń. Obecnie dynamika wzrostu wynosi 2 proc. w stosunku do 20 proc. dobowych wzrostów występujących na początku marca.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

lugr/ kgod/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 3 bha

Szaleńcy szukający infekcji dla siebie i innych w nieopanowanej jeszcze Epidemii w kraju.

! Odpowiedz
4 16 sammler

W Austrii już myślą nad luzowaniem restrykcji, a u nas... dają 500 zł mandatu za mycie auta na myjni:

https://www.auto-swiat.pl/porady/koronawirus-w-polsce-kary-za-mycie-aut-czy-nie-wolno-korzystac-z-myjni/4cfnym0

Jeszcze łaskawcy (policjanci) twierdzą, że dają "tylko" 500 zł. A znów jak nie umyjesz. .. też dostaniesz mandat, gdy szyby, lusterka czy reflektory będą zabłocone. Myć pod blokiem nie można (nigdy nie było można), więc co? Najtańszy (!) obecnie sposób to spryskiwać wszystko płynem do okien...

To pokazuje absurd decyzji rządu PiS. Myjnie funkcjonować mogą, tylko korzystać z nich nie można. A później będą zachodzić w głowę, czemu liczba poszkodowanych w wypadkach drogowych nie maleje, mimo że ruch mniejszy o połowę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 sammler

I jeszcze to: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/domy-dziecka-w-czasach-zarazy-wszyscy-o-nas-zapomnieli/ar-BB12ewDk

:(

Gdzie nie spojrzeć, tam ten rząd popełnia błąd na błędzie. Nawet najbardziej zagorzały zwolennik PiS musi to prędzej czy później dostrzec. Tylko tych dzieci szkoda :( Szczególnie, że - jak napisano w artykule - potwierdzają się informacje o wzroście przemocy domowej na skutek zamknięcia w domach :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 sammler odpowiada sammler

Osobie, która dała minusa, chciałbym zadać pytanie: czy naprawdę bez obrzydzenia jest w stanie patrzeć co rano w lustro? Nie wiem, jak można dawać minusa pod linkiem do takiego artykułu o krzywdzie dzieci. Trzeba być wyjątkowo obrzydliwą i pozbawioną empatii kreaturą.

! Odpowiedz
1 18 heimir

W końcu niech i u nas tak zrobią zanim gospodarka całkowicie padnie !

! Odpowiedz
7 6 1as

Luzujcie, zabawa będzie trwać dłużej!
O to właśnie chodzi twórcy tego syfu, bo że to jest coś naturalnego, n ie uwierzę.
Jeszcze nie było takiego "cuda". Niby nie taki groźny, a zabije miliony i wszystkie (wrogie) gospodarki świata.

! Odpowiedz
0 0 loosac

No pacz, niby teorie spiskowe sugerujesz a lekką ręką oddajesz ludzką wolność. Fajny ten 1as, taki nie za bardzo konsekwentny xD

! Odpowiedz
20 11 kompas01

W tej Austrii to słabo. Ludność to 8mln a przypadków corono virusa 4-5 raza więcej niż w PL. Gdzie ta dyscyplina? Chwalą sie że podjęli wczesne działanie. To zwykły blef.

! Odpowiedz
4 6 1984

Wczesne nie jest równoznaczne ze skutecznymi. Np te maseczki na których wirus nawet tydzień przeżyje. W statystykach nie widać skutecznosci w powszechnym stosowaniu ale wiele państw wymusza obowiązek noszenia. Moim zdeniem rękawiczki w marketach to tak samo przydatny gadżet.

Jakby nie patrzył ilość nowych zachorowań tam spada więc luzowanie jak najbardziej uzasadnieone. U nas od zawsze było lepiej ale genialny minister tylko zaostrzał. Jesienią Austria będzie miała problem z glowy bo nabędą "odporność stadną", a nas znowu zapędzą do domów na kwarantannę. Sukces jak ch...era.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ferdynand_kiepski

..polska pokona epidemie... aleś sobie nick wybrał... Nie mam zwyczaju odpowiadać na czyjeś posty, ale tutaj nie zdzierżyłem...Mam tylko jedno pytanie. Jak myślisz: skąd się wziął ten wirus i co miał zamaskować? Nie musisz odpowiadać. Ja i tak wiem, że nie masz pojęcia. A na drugi raz zastanów się, gdzie piszesz swoje "opinie". Bankier.pl to był zawsze renomowany portal ekonomiczno-finansowy. I niech tak zostanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil