REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

"Ani jednej więcej". Przez Polskę znów przeszły protesty

2021-11-06 18:37, akt.2021-11-07 18:50
publikacja
2021-11-06 18:37
aktualizacja
2021-11-07 18:50

Po godz. 18 zakończył się w stolicy protest pod hasłem "Ani jednej wiecej", zorganizowany po śmierci 30-letniej kobiety z Pszczyny, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w wyniku wstrząsu septycznego. Demonstranci przeszli spod budynku Trybunału Konstytucyjnego pod Ministerstwo Zdrowia. Protesty odbyły się też w innych miastach.

"Ani jednej więcej". Przez Polskę znów przeszły protesty
"Ani jednej więcej". Przez Polskę znów przeszły protesty
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W miniony weekend media obiegła historia 30-latki, która trafiła do szpitala w Pszczynie będąc w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki.

W związku z tym w Warszawie i w innych miastach w Polsce, a także za granicą odbyły się protesty pod hasłem "Ani jednej więcej". Protestujący w stolicy zebrali się w sobotę przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego przy Alei Szucha, skąd przeszli przed Ministerstwo Zdrowia przy ulicy Miodowej, z przystankiem na placu Zamkowym. Tam manifestacja zatrzymała się podczas minuty ciszy, po czym rozległa się symboliczna minuta krzyku.

Chwilę wcześniej z głośników popłynęła piosenka "Sound of Silence" Disturbed, którą grano na pogrzebie tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Słowa tej piosenki były również wykrzyczane przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.

Manifestacja odbyła się pod hasłem "Ani jednej więcej" i to hasło skandowali podczas przemarszu demonstrujący. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Jej serce jeszcze biło", "Mogła żyć" i "Prawa kobiet, prawami człowieka".

fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Na czele pochodu niesiono baner ze słowami "Macie krew na rękach". Uczestnicy trzymali też zdjęcia zmarłej 30-latki; zgodnie z prośba organizatorów nie było żadnych flag partyjnych.

W Warszawie wśród manifestujących spotkać można było wielu polityków m.in. przewodniczącego PO Donalda Tuska, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego, Bartłomieja Sienkiewicza z PO oraz Katarzynę Piekarską i Dariusza Jońskiego z KO. W tłumie zobaczyć można było również Franciszka Sterczewskiego (KO), Magdalenę Biejat (Lewica) i europosłankę Sylwia Spurek (Zieloni). Pojawił się też Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050. W proteście uczestniczył również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Protesty pod hasłem "Ani jedna więcej" odbyły się również w innych miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach i Elblągu. W Pszczynie, gdzie w szpitalu zmarła 30-latka również pojawili się politycy m.in posłowie Nowoczesnej (KO): Adam Szłapka i Monika Rosa oraz posłanka Gabriela Lenartowicz (PO).

Manifestację w Warszawie podsumowali stołeczni policjanci. "Było spokojnie. Na trasie, którą szedł marsz działali policjanci, zapewniając bezpieczeństwo. Czasowo konieczne było wstrzymanie ruchu na części ulic" - przekazał PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos ws. śmierci Izabeli z Pszczyny

Resort zaznacza, że w razie sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety, np. podejrzenia zakażenia jamy macicy, krwotoku itp., zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

"Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną" – podnosi MZ.

W niedzielę protest przeszedł ulicami Krakowa

W niedzielne popołudnie ulicami Krakowa przeszedł protest pod hasłem "Ani jednej więcej", zorganizowany po śmierci 30-letniej Izabeli, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w wyniku wstrząsu septycznego. Demonstranci zebrali się na Rynku, następnie przeszli przed budynek kurii i przed siedzibę PiS.

Krakowianie protestowali dzień później, zbierając się na centralnym placu miasta. Tłum wypełnił część Rynku Głównego od strony ul. Szewskiej. Protestujący przynieśli ze sobą transparenty m.in. z napisami: "O Izę za dużo", "Polska to nie jest kraj dla kobiet" czy "Polsko, boję się ciebie".

Zebrani wykrzykiwali hasła: "myślę, czuję, decyduję", "solidarność naszą bronią", "kiedy państwo mnie nie broni, swoje siostry będę chronić", a także hasło przewodnie protestu - "ani jednej więcej". Na przyniesionych transparentach znaleźć można było też znak czerwonej błyskawicy - symbol ubiegłorocznych protestów.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej Izabeli, której portrety przyniosła ze sobą część zebranych. Następnie manifestujący - ul. Grodzką - ruszyli w stronę siedziby krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej. Na czele pochodu szły osoby trzymające baner z napisem: legalna aborcja bez kompromisów.

Tłum krzyczał: "episkopat do więzienia", "Kaja Godek do więzienia", "hańba", a także kierował wulgarne okrzyki pod adresem metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego i PiS.

Następnie zebrani skierowali się w stronę krakowskiej siedziby tej partii, gdzie kontynuowano protest i wznoszono okrzyki. Naprzeciwko budynku przy ul. Retoryka ułożono kartony i transparenty z hasłami protestu, a także pozostawiono zapalone świece i zdjęcia zmarłej Izabeli.

W wydarzeniu wzięli udział też politycy; głos zabrali senator Bogdan Klich (KO) i posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek.

Jak przekazała policja, krakowska manifestacja przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów.

Protesty w kraju wybuchły po tym, jak w miniony weekend media obiegła historia 30-latki, która trafiła do szpitala w Pszczynie będąc w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci kobiety.(PAP)

nak/ agz/

mas/ pau/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (138)

dodaj komentarz
3xx
wysyp troli od Ziobry i Mateckiego - to jest temat bliski tym fundamentalistom
kaczdzonjar
PiSlamizm - to określenie fanatyzmu religijnego z wypaczonym pojęciem patriotyzmu, PiSlamiści to w większości ludzie niewykształceni w których łatwo wzbudzić strach przed "innością" jest to wynikiem długiej indoktrynacji religijnej. Ta groźna ideologia narodziła sie wraz z poczatkiem XXI wieku w środkowej Europie we współczesnym PiSlamizm - to określenie fanatyzmu religijnego z wypaczonym pojęciem patriotyzmu, PiSlamiści to w większości ludzie niewykształceni w których łatwo wzbudzić strach przed "innością" jest to wynikiem długiej indoktrynacji religijnej. Ta groźna ideologia narodziła sie wraz z poczatkiem XXI wieku w środkowej Europie we współczesnym świecie gdzie dostęp do wiedzy, filozofii i nauki jest powszechny. Dla prównania południowi sąsiedzi PiSlamistów, a mowa tu o Czechach - pierwsi przyjeli chrześcijaństwo i już dawno z niego zrezygnowali - dwa słowiańskie narody a jaka przepść intelktualna... ... ...
iluminata
Ta strajkująca hołota płacze, że to dziecko zmarło dopiero w 22 tygodniu życia.

Oni najlepiej by mordowali natychmiast w pierwszym miesiącu.
Hipokryzja lewactwa powala na kolana. Tylko finansjera to już zauważyła i sama ich eliminuje szprycerami.
obiektywny_komentator
Tu merytoryczne podejście do tematu:

https://www.tvp.info/56707234/kobieta-w-ciazy-zmarla-ordo-iuris-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-nie-ograniczal-lekarzy

Nawet celebrytka Budzowska, pełnomocnik rodziny, nie widzi związku między wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a śmiercią pacjentki:

https:
Tu merytoryczne podejście do tematu:

https://www.tvp.info/56707234/kobieta-w-ciazy-zmarla-ordo-iuris-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-nie-ograniczal-lekarzy

Nawet celebrytka Budzowska, pełnomocnik rodziny, nie widzi związku między wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a śmiercią pacjentki:

https://www.tvp.info/56794851/warszawa-pszczyna-szpital-aborcja-ciaza-trybunal-konstytucyjny-pelnomocniczka-rodziny-zmarlej-jestem-daleka-od-sformulowania-ze-to-prosta-konsekwencja-wyroku-tk

obiektywny_komentator odpowiada 300_pala
Dziękuję za ważny głos w dyskusji. Można teoretycznie zakładać, że lekarze nie mieli zielonego pojęcia o przepisach prawa obowiązujących w Polsce, które pozwalały im na aborcję płodu ze względu na zagrożenie życia i zdrowia matki. Prawdopodobnie chcieli jednak oszczędzić dziecko, skoro śp. poszkodowana mimo wad dziecka chciała je Dziękuję za ważny głos w dyskusji. Można teoretycznie zakładać, że lekarze nie mieli zielonego pojęcia o przepisach prawa obowiązujących w Polsce, które pozwalały im na aborcję płodu ze względu na zagrożenie życia i zdrowia matki. Prawdopodobnie chcieli jednak oszczędzić dziecko, skoro śp. poszkodowana mimo wad dziecka chciała je urodzić. I sytuacja wymknęła im się spod kontroli. Sepsa rozwija się szybko. Zamiast myśleć i działać długoterminowo, wolimy manifestować. Jest to wygodne, dość przyjemne, karmi nasze ego i trwa krótko: 2-3 godzinki i do domu przed telewizor.
adisaffi
Przez covid rodzina ma utrudniony wstęp do szpitala, trudniej jest dopilnować chorego (czytaj: dać kopertę).
jag63
Pis ma protesty w nosie.
Problemem są spisiałe babcie, matki, ciotki, spsiali wujkowie, dziadkowie głosujący na pis.
Pamiętajcie o tym podczas wyborów.

Można temu zaradzić stosując mały fortel, który działa.
Dajcie elektoratowi pisu stanowczo do zrozumienia - jeżeli zagłosujesz na pis, to ja nie będę wzywać do ciebie
Pis ma protesty w nosie.
Problemem są spisiałe babcie, matki, ciotki, spsiali wujkowie, dziadkowie głosujący na pis.
Pamiętajcie o tym podczas wyborów.

Można temu zaradzić stosując mały fortel, który działa.
Dajcie elektoratowi pisu stanowczo do zrozumienia - jeżeli zagłosujesz na pis, to ja nie będę wzywać do ciebie księdza. A na wybory idziemy razem. Pomogę ci.

.
volksempfanger
Dyskusja trwa, ci sami patrioci cały czas w akcji.

Nie dyskutujcie z głupcami. Sprowadzą was do swojego poziomu i pokonają na doświadczenie.
men24a
Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię - powiedział pięć lat temu Jarosław Kaczyński

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki