Analiza OFE

W dalszym ciągu trwa mocne kupowanie akcji przez największe fundusze emerytalne. Fundusze inwestycyjne chyba zaprzestały kupno akcji, ale utrzymują ich udział w portfelu na bardzo wysokim poziomie. Sprzedającymi prawdopodobnie są teraz inwestorzy mali i średni oraz być może jakieś inne instytucje finansowe spoza wymienionej dziś w analizie grupy. Patrząc na zasoby gotówkowe oraz siłę kapitału przewagę niewątpliwie mają fundusze grające na zwyżkę notowań, czego dowodem jest powolny acz systematyczny wzrost najważniejszych indeksów giełdowych. W ostatnim tygodniu wielkość zakupów akcji dokonanych przez OFE musiała nawet ulec zwiększeniu, gdyż ich udział w portfelu ciągle wzrasta. Już listopad był miesiącem niezłych “łowów”, lecz jak pamiętacie, w jednym z wcześniejszych komentarzy tygodniowych pokazałem, że to miesiące kończące kwartał są miesiącami największych zakupów akcji. Być może tym razem fundusze postanowiły zrobić to nieco wcześniej, albo (co wydaje mi się bardziej prawdopodobne) największe zakupy jednak będą właśnie w grudniu. Cały czas na kontach bankowych znajduje się ponad 500 milionów złotych a dodatkowo co dzień od ZUS przybywa około 40-45 milionów. Prawdopodobnie około połowy z tych środków zostanie w ciągu najbliższych 2 miesięcy skierowanych na rynek akcji. Taka przynajmniej tendencja jest w tej chwili i nic nie wskazuje na szybka zmianę tego trendu. Coraz silniejsze sygnały hossy (kilku miesięcznej) pojawiają się w moich analizach. Nie znaczy to, że nie może dojść do korekt spadkowych, lecz trend główny na najbliższe 2-3 miesiące jest coraz pewniejszy jako wzrostowy. Dopóki fundusze nie zaczną opróżniać swych portfeli z akcji, dopóty każda podaż będzie tylko czasowa, pochodząca od słabych rąk. Sądzę, że nie raz grający na krótki termin po sprzedaniu akcji odkupują je ponownie drożej. Takie zachowanie traderów może tylko napędzać koniunkturę. Zapewne zauważyli też wszyscy, że obecne wzrosty są bardzo stabilne. Tak właśnie dokonują zakupów największe OFE. Wielokrotnie już o tym pisałem, że w takich okresach jak teraz OFE czują się jak ryba w wodzie. Czy dołączy do nich bardziej agresywny kapitał z zagranicy, kupujący bardziej energicznie ciągnąc rynek do góry szybciej? Być może już niedługo. Jak wskazuje tradycja po takich harcach jakie dzieją się obecnie na Foreksie (złotówka umacnia się od dłuższego już czasu – patrz “waluty”), z późnieniem kilku-kilkunastu dni przychodzi kolej na atak na naszą giełdę. Można powiedzieć, że wielkie pieniądze rozgrywane są na rynku pieniężnym i walutowym, a na giełdę trafiają odpryski, które i tak mogą być potężne jak na nasze warunki. Po tych wszystkich sygnałach sądzę, że zajęcie długich pozycji na rynku jest teraz bardzo mało ryzykowne.

A teraz zobaczmy tradycyjnie na wykresy obrazujące strukturę aktywów poszczególnych funduszy. Dziś mała nowość. Postanowiłem do każdego wykresu dodać jedna nową linię pomocniczą. Linią tą jest linia ruchomej korelacji (liczona wskaźnikiem r-Pearsona) z ostatnich 30 dni sesyjnych. W ten sposób można określić jakość linii głównej obrazującej średni udział akcji w portfelu w ciągu ostatnich 30 dni sesyjnych. Wysokie położenie linii korelacji wskazuje na dużą pewność linii głównej, czyli dużą wiarygodność co do szacowanego udziału akcji w portfelu. Niskie położenie linii korelacji każe nam przyjąć, że linia główna może być oszacowana z większym błędem. Nie będę teraz wdawać się w dyskusję na temat statystycznych aspektów całej tej historii, bo połowa osób pewnie by zaraz zasnęła nie docierając do końca komentarza ;-) Powiem tylko tyle, że należy obserwować obie linie jednocześnie. Jednym w przyczyn niskiego położenia linii korelacji może być “dziwne” wyceny aktywów w danym okresie, bądź też zbieg okoliczności (mało prawdopodobny), gdy większość spółek wchodzących w skład portfela danego funduszu zachowuje się inaczej niż indeks giełdowy WIG. No ale nie roztrząsajmy tego teraz.

Tradycyjnie zacznijmy od spojrzenia na wykres prezentujący udział akcji w portfelu wyliczony dla czterech największych OFE Tydzień temu pisałem, że na wykresie tym pojawiła się dziwna formacja podobna do odwróconej RGR. Dziś widzimy, że przebita została linia szyi. Czyżby więc faktycznie wielkość i dynamika zakupów akcji miała ulec teraz przyspieszeniu? Gdyby OFE chciały jedynie utrzymać udział akcji na tym poziomie (około 29%), to musiałyby co dzień dokupować akcji za około 18 milionów złotych. To niby nie dużo, ale pamiętajmy że jest to stały nieprzerwany dopływ gotówki. Dopóki nie pojawi się podaż od największych funduszy, będę spać spokojnie.

A teraz zobaczmy jak to jest w przypadku wszystkich funduszy emerytalnych razem wziętych. I tutaj również dostrzegamy “formacje RGR” i co ciekawe z kilkoma ramionami. Ta formacja jeszcze się nie zrealizowała.

No to teraz spójrzmy na każdy z największych funduszy z osobna.

Najbardziej widoczny wzrost udziału akcji w portfelach zanotował OFE Nationale Nederlanden PZU oraz AIG OFE Commercial Union tym razem pozostał nieco z tyłu. Zastanawiające jest to jak szybko OFE odbudowały swoje portfele. Wcześniej spadek udziału akcji w ich portfelach był bardzo powolny. A teraz wzrost tego wskaźnika odbył się w bardzo krótkim czasie.

Zobaczmy teraz na TFI.

Zacznijmy od TFI Pionieer I Fundusz ten utrzymuje obecnie udział akcji w portfelu na poziomie 60%. Jest to bardzo wysoki poziom jak na fundusz zrównoważony. Właściwie jest to już na granicy ich wewnętrznych przepisów zabraniających mocniejszego angażowania się w akcje. Gdyby obecnie zaczęły napływać nowe środki do tego funduszu (gdyby wstępowali nowi członkowie, lub obecni wpłacali większe kwoty przenosząc na przykład pieniądze z funduszu bezpiecznego), to aby utrzymać udział akcji na obecnym poziomie, fundusz ten musiałby z każdej otrzymanej złotówki przeznaczyć 60 groszy na kupno akcji.

W przypadku Pionieer III obraz sytuacji jest analogiczny z tym, że tutaj górny poziom zaangażowania wynikający z przepisów wewnętrznych bezpieczeństwa jest nieograniczony i może sięgać nawet 95% (5% gotówki na potrzeby płynności).

Spójrzmy teraz na DWS I Ten fundusz nadal jest dużo bardziej ostrożny niż Pioneer. Udział akcji w portfelu jest prawie dwa razy niższy niż u konkurencji. W przypadku hossy fundusz ten zarobi mniej, ale z drugiej strony w przypadku bessy mniej straci. Czas pokaże kto lepiej ocenił sytuację na rynku.

I na końcu spójrzmy na DWS III I tutaj sytuacja tez jest bardzo podobna do DWS I.

Oznacza to, że fundusze z grupy DWS bardziej ostrożnie podchodzą do inwestycji w akcje.

Podsumowanie

Jest dobrze. Póki co nie widać nadchodzącej podaży ze strony funduszy. Obecna sytuacja jest bardzo bezpieczna. Obserwuje fundusze od dłuższego czasu i wiem, że nie zmieniają one swego nastawienia do rynku tak szybko jak to czynią mali indywidualni inwestorzy. Tam decyzje zapadają znacznie wolniej. Raz obrany kurs jest utrzymywany przez kilka miesięcy. Tak więc skoro dopiero co pojawił się sygnał zajęcia pozycji na rynku, to odwrót od akcji w ich wykonaniu nastąpi zapewne dopiero za kilka miesięcy. Ja postaram się ze swej strony wykryć pierwsze oznaki wychodzenia z akcji, by nie dać się złapać na szczycie. Obiecuję podzielić się taką informacją jak najszybciej, gdy tylko zauważę coś niepokojącego w swych analizach. Póki co wchodzę w rynek mocniej zmniejszając udział obligacji w mym portfelu, który od kwietnia cały czas wcześniej powiększałem.

Na zakończenie tradycyjnie zamieszczam dane historyczne wartości indeksu OFE21 oraz wykres obrazujący zmianę wartości tego indeksu na tle WIG. Ostatnia wartość indeksu OFE21 w dniu 5 października wynosi: 1024,55 pkt

Co ciekawe od 13 października (lokalne dno bessy) wartość indeksu OFE21 wzrosła o 5,87%, podczas gdy WIG wzrósł o 13,14%. Ale porównując liczby w dłuższym horyzoncie, możemy zauważyć, że OFE21 od 21 sierpnia (lokalny dołek) wzrósł o 1,8% podczas gdy WIG spadł w tym czasie o 5,36%. Być może fundusze nie wiedzą co robi a w krótkim okresie czasu, jak to niektórzy sugerują ;-) Ale w dłuższym okresie jak na razie wygrywają z rynkiem akcji. Warto się nad tym zastanowić.

Jacek Maliszewski

Jacek Maliszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -4,07% 55 088,26
2020-02-24 17:15:01
WIG20 -4,20% 2 000,90
2020-02-24 17:15:01
WIG30 -4,08% 2 316,46
2020-02-24 17:15:00
MWIG40 -3,67% 3 907,77
2020-02-24 17:15:01
DAX -4,01% 13 035,24
2020-02-24 17:37:00
NASDAQ -3,98% 9 195,87
2020-02-24 19:26:00
SP500 -3,54% 3 219,70
2020-02-24 19:26:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.