REKLAMA

Amnesty International krytykuje Czechy za politykę wobec Romów

2020-04-16 13:43
publikacja
2020-04-16 13:43

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w czwartek dorocznym raporcie skrytykowała Czechy za dyskryminację Romów w sferze edukacji i za stwarzanie warunków sprzyjających bezdomności.

fot. Borys Niespielak / / FORUM

W raporcie o stanie praw człowieka w Europie w sekcji poświęconej Czechom organizacja zwróciła uwagę na proklamowanie w wielu czeskich miastach tzw. stref o większej częstotliwości pojawiania się zjawisk niekorzystnych społecznie, co w praktyce oznacza dzielnice i osiedla zamieszkałe głównie przez stanowiących 2-3 proc. populacji kraju Romów. Mieszkańcom tych stref odmawia się dodatków mieszkaniowych. Zauważono także segregację w szkołach, do których uczęszczają uczniowie romscy, oraz ich nadreprezentację w programach dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

AI przypomniała opinię Komisji Europejskiej z 2019 roku, według której w kraju tym brakuje niedrogich mieszkań socjalnych w dobrym standardzie oraz rośnie liczba osób zadłużonych i bezdomnych.

Amnesty skrytykowała projekt ustawy o zasiłkach mieszkaniowych, której uchwalenie może oznaczać, że zasiłki te stracą osoby korzystające ze schronisk dla bezdomnych, a dla wielu z nich zasiłki są jedynym źródłem utrzymania.

W dorocznym raporcie Czechy wymieniono także jako kraj, w którym władze przetrzymują w ośrodkach deportacyjnych osoby, w tym dzieci, oczekujące na decyzje dotyczącą przyznania azylu. Skrytykowano także sposób, w jaki władze czeskie potraktowały grupę Chińczyków, którzy w 2017 roku wystąpili o azyl z powodów prześladowań religijnych: z 78 złożonych wniosków 70 odrzucono.

AI odnotowała także masowe protesty w 2019 roku, organizowane m.in. w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Według tej organizacji demonstracje stwarzają nadzieję na powstrzymanie odchodzenia państwa czeskiego od respektowania praw człowieka w Europie. Przypomniano, że Izba Poselska nie ratyfikowała konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, oraz skrytykowano dostawy czeskiego uzbrojenia dla Arabii Saudyjskiej, które może zostać użyte w wojnie domowej w Jemenie.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jes
W Czechach są rejony gdzie są po prostu plagą. Nikt z nich nawet nie myśli o szkole czy pracy. Kradną, brudzą i Czesi maja już ich dość. A taka tęczowa paniusia z Amnesty jeszcze napisze, że są dyskryminowani.
Proponuję by sama tam pojechała i ich przekonywała do pracy.
godunow1
Doprawdy nie wiem dlaczego nie przyjmie ich pod swój dach. ;p
godunow1
Przetłumaczę z czeskiego na nasze. Uczyć im się nie chce, robić im się nie chcę, ale chcą mieszkań i zasiłków bo im się należą.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki