REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Amerykanie wyszli na zielono. Bez spadków na Wall Street

Krzysztof Kolany2023-03-24 21:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-24 21:05

Amerykanie w piątek wykręcili swój klasyczny numer. Po zamknięciu giełd w Europie indeksy w Nowym Jorku ruszyły w górę i odrobiły początkowe straty. Niemniej jednak kryzys bankowy wciąż trwa i wiele banków nie może być pewnych, że dożyje jutra.

Amerykanie wyszli na zielono. Bez spadków na Wall Street
Amerykanie wyszli na zielono. Bez spadków na Wall Street
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

Piątek w Europie stał pod znakiem mocnej przeceny akcji banków. W gronie wytypowanych do odejścia z programu znalazł się Deutsche Bank, którego akcje przeceniono finalnie „tylko” o 8,5% (w trakcie dnia nawet o 15%). To kolejny „systemowo istotny” bank, który podobnie jak Credit Suisse od lat przeżywa poważne problemy i uchodzi za jedno z najsłabszych ogniw światowego systemu finansowego.

- To jest bardzo rentowny bank. Nie ma powodu, by się martwić – usiłował pocieszać inwestorów kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Ale chyba mu nie uwierzono. Nieco pomogła za do decyzja zarządu Deutsche Banku, który ogłosił zamiar przedterminowego wykupienia obligacji podporządkowanych za 1,5 mld USD.

Z kolei w Ameryce najgłośniej mówi się o kalifornijskim First Republic Bank, którego notowania w piątek spadły tylko o 1,4% i przez ostatni miesiąc poszły w dół o przeszło 90%. To jednak nie jedyny bank, który może mieć problemy. Jak policzyli analitycy JP Morgan Asset Management, gdyby wszystkie duże grupy bankowe w USA uwzględniły w swych bilansach niezrealizowane straty na portfelach obligacji, to wskaźniki adekwatności kapitałowej (Tier1) kilku z nich spadłyby w pobliże lub poniżej 6%. Czyli do poziomu, przy którym nadzór zdecydował się zamknąć Silicon Valley Bank.

- Rosnące poczucie niepokoju względem światowego systemu bankowego zwiększyło zmienność na rynku akcji na całym globie. Ponieważ obawy o stabilność banków się utrzymują,  to spodziewamy się dalszej intensyfikacji zmienności – powiedział Nigel Green, szef deVere Group cytowany przez Reutersa.

Sytuacji nie poprawiły niedawne sprzeczne wypowiedzi sekretarz skarbu Janet Yellen, która raz mówiła, że banki są „zdrowe”, by następnego dnia zapewniać o gotowości do ich ratowania. Skoro są „zdrowe” i „bezpieczne”, to po co Departament Skarbu miałby im pomagać? Inwestorów nie cieszy też postawa szefa Rezerwy Federalnej, który nie wykazuje zainteresowania obniżkami stóp procentowych, jakich domaga się rynek finansowy.

Jednakże na poziomie głównych giełdowych indeksów na Wall Street było spokojnie. Po spadkowym otwarciu Amerykanie poczekali, aż Europejczycy skończą handel. I wtedy nowojorskie indeksy ruszyły w górę, odrabiając straty i wieńcząc dzień niewielkimi wzrostami. Dow Jones zyskał 0,41% i znalazł się na poziomie 32 237,53 pkt. S&P500 urósł o 0,56%, dochodząc do 3 970,99 pkt. Nasdaq poszedł w górę o 0,31%, osiągając wartość 11 823,96 pkt.

Na odcinku makroekonomicznym nieźle zaprezentowały się wskaźniki PMI dla Stanów Zjednoczonych. „Przemysłowy” PMI  podniósł się w marcu do 49,3 pkt. względem 47,3 pkt,. w lutym i oczekiwań rzędu 47 pkt. Analogiczny wskaźnik dla sektora usług wzrósł z 50,6 pkt. do 53,8 pkt., przewyższając rynkowy konsensus na poziomie 50,5 pkt.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bha
Ogromne globalne Manko Domino nie rusza tylko do czasu.
zoomek
No chyba setki miliardów wyklikali to jak? I mówiooo że jak czeba to wyklikajooo ile czeba. To jak ma być czerwono? Tu de mun.
zoomek odpowiada simonsoft8
I-ebane B-lack M-atter? Bo co to za skrót?
simonsoft8 odpowiada zoomek
I.B.M interweniuje, klikawica
abcx
Europa? Problemy? A gdzie to jest, czy to gdzieś w Afryce?
od_redakcji
Zasada jest taka. Ignorowanie wszelkich niebezpieczeństw ekonomiczno bankowych do samego końca. Jestem pewien, że zabawa w muzyczne krzesełko zakończy się tragedią.
tomitomi
skundlona ta nasza giełda !
.....ale , sen o potędze nie schodzi z głowy Dietlowi ,,,
- skąd się tacy ludzie biorą ??
simonsoft8
banki w dół, I.B.M w gorę

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki