REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Banki w dół, BigTechy w górę. Janet Yellen kręci w sprawie banków

Krzysztof Kolany2023-03-23 21:33główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-23 21:33

Nurkujące akcje banków kontrastowały ze zwyżkującymi notowaniami walorów wielkich technologicznych monopoli. Rezultatem była mieszana sesja na nowojorskich parkietach. Inwestorzy nadal obawiają się eskalacji kryzysu bankowego w Stanach Zjednoczonych.

Banki w dół, BigTechy w górę. Janet Yellen kręci w sprawie banków
Banki w dół, BigTechy w górę. Janet Yellen kręci w sprawie banków
fot. Bianca Otero / / ZUMA Press

Na początku dnia nowojorskie indeksy usiłowały odrabiać pofedowskie straty. Jeszcze na półmetku sesji wzrosty przekraczały 1%. Ale później wszystko znów zepsuła Janet Yellen (o czym za chwilę), sprowadzając pod kreskę S&P500 I Dow Jonesa .

Ostatecznie DJIA zdołał rzutem na taśmę zyskać 0,23% i zakończyć czwartek na poziomie 32 105,25 pkt. S&P500 w ostatnich minuta handlu także wyskoczył ponad kreskę i odnotował wzrost o 0,30%, docierając na wysokość 3 948,72 pkt. Nasdaq zwyżkował o 1,01% i osiągnął wartość 11 787,40 pkt.

Inwestorzy z Wall Street najwyraźniej „nie kupili” uspokajających komunikatów sekretarz skarbu Janet Yellen oraz szefa Fedu Jerome’a Powella. Zniżkujące notowania bankowych walorów jasno i dobitnie wskazują, że mało kto wierzy w to, że amerykański system bankowy jest „zdrowy i bezpieczny”. Kryzys bankowy w USA trwa w najlepsze, a na kolejną ofiarę typowany jest kalifornijski First Republic Bank. Więcej o sprawie napisał Michał Kubicki w artykule zatytułowanym „Akcje banków w USA pod presją. First Republic jako ostatnia kostka domina?”

Wspomniane powyżej papiery First Republic Bank w trakcie sesji zniżkowały nawet o 15%, ale zakończyły dzień „tylko” 6% pod kreską, od początku miesiąca tracąc prawie 90% swej kapitalizacji. Taki wynik mówi jedno: rynek traktuje ten bank jako bankruta. Zniżkowały (aczkolwiek w znacznie mniejszym stopniu) także akcje niektórych wielkich banków: Bank of America (-2,4%), Morgan Stanley (-2%) czy Wells Fargo (-1,6%).

Sektorowi bankowemu nie pomogła Janet Yellen, która przez ostatnie 24 godziny zachowywała się niczym słoń w składzie porcelany. W środę powiedziała, że Biały Dom nie rozważa zapewnienia "powszechnego" ubezpieczenia depozytów w celu ustabilizowania systemu bankowego. A to oznacza, że run na banki zapewne znów nabierze na sile.

W czwartek sekretarz Yellen usiłowała ratować sytuację mówiąc, że „jesteśmy gotowi, by podjąć dodatkowe akcje w razie potrzeby”. Ale tym razem zapomniała dodać „przekaz dnia” w postaci frazy głoszącej, że „amerykański system bankowy jest zdrowy”. Tj. wczoraj jeszcze był i nie trzeba go było ratować. Teraz już chyba nie jest, ale być może będzie ratowany. Trudno powiedzieć, co gorsze.

Obawy przed plajtami kolejnych banków zdradza też rynek długu. Od dwóch tygodni inwestorzy wręcz wyrywają sobie z rąk obligacje rządu Stanów Zjednoczonych. Od 9 marca rentowność 2-letnich Tresuries spadła z ponad 5% do ok. 3,83% w czwartek wieczorem. To potężny ruch świadczący o panicznej ucieczce kapitału w stronę tzw. bezpiecznych przystani. To także wywarcie presji na Rezerwę Federalną, aby ta jak najszybciej rozpoczęła serię ostrych cięć stóp procentowych.

Szybko spadające rynkowe stopy procentowe to woda na młyn rosnących wycen spółek wzrostowych, w tym przede wszystkim wielkich firm technologicznych. Akcje Microsoftu, Adobe i Alphabetu poszły dziś w górę po ok. 2% Walory Netfliska podrożały aż o 9%, a nVidii o 2,7%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
svip
Pytanko ile w operacjach na akcjach banków maja inwestorzy detaliczni a ile fundusze i duże korporacje.
poranadobranoc
Dominują i to grubo ponad połowę.
jankarol
Podnoszenie stóp zawsze wywołuje kryzys a jeszcze większy gdy nie jest we właściwym tempie. Ta taki innowacyjny pomysł jak z przysłowiowym ołówkiem. Po co grafit na końcu ołówka gdy nie końcówki nie da się użyć - wiec 1cm ołówka wyprodukowana bez grafitu. Na następnym posiedzeniu postanowiono oszczędzać na drewnie i obcięto 1cm ołówka.Podnoszenie stóp zawsze wywołuje kryzys a jeszcze większy gdy nie jest we właściwym tempie. Ta taki innowacyjny pomysł jak z przysłowiowym ołówkiem. Po co grafit na końcu ołówka gdy nie końcówki nie da się użyć - wiec 1cm ołówka wyprodukowana bez grafitu. Na następnym posiedzeniu postanowiono oszczędzać na drewnie i obcięto 1cm ołówka. W efekcie społeczeństwo po naradzie ekspertów od inflacji otrzymało droższy ołówek i krótszy o 1cm.
usuniete_przez_moderatora
Każde dziecko wie, że jak sie gó..o rozbabrze, to zaczyna śmierdzieć coraz bardziej i dalej. To, że już cuchnie, wiedzą ci bystrzejsi, reszta jeszcze delektuje się wodą kwiatową ( long na akcjach).
eglantyna
No więc ile zarobiłeś na szortach? A może dopiero planujesz zarobić?
Bo największa spółka procentowo w moim portfolio - AMD - jest 60% do góry. Myślisz, że sprzedam, bo według ciebie nadchodzi Armageddon i koniec  świata? Nie, będę trzymał tak długo, aż spadkowiczom giełdowym wyjdzie bokami przepowiadanie spadków. Co za marnotrawstwo!
No więc ile zarobiłeś na szortach? A może dopiero planujesz zarobić?
Bo największa spółka procentowo w moim portfolio - AMD - jest 60% do góry. Myślisz, że sprzedam, bo według ciebie nadchodzi Armageddon i koniec  świata? Nie, będę trzymał tak długo, aż spadkowiczom giełdowym wyjdzie bokami przepowiadanie spadków. Co za marnotrawstwo! Wierzyć przez lata w coś, co nigdy nie nastąpi...
usuniete_przez_moderatora odpowiada eglantyna
Przecież piszemy o przyszłości. Cieszę się, że na AMD jesteś zarobiona/y.
eglantyna odpowiada usuniete_przez_moderatora
Ja tez o przyszłości. Przez następne kilka lat będziecie widzieć krach za każdym rogiem (tak, jak spadkowicze na rynku nieruchomości), podskakiwać pod sufit przy każdej negatywnej wiadomości, trzymając kciucki za końcem świata, żyjąc pod kamieniem z dala od światła. Co za marnotrawstwo!

Załóż szorta na rynek, tu i teraz! Jeżeli
Ja tez o przyszłości. Przez następne kilka lat będziecie widzieć krach za każdym rogiem (tak, jak spadkowicze na rynku nieruchomości), podskakiwać pod sufit przy każdej negatywnej wiadomości, trzymając kciucki za końcem świata, żyjąc pod kamieniem z dala od światła. Co za marnotrawstwo!

Załóż szorta na rynek, tu i teraz! Jeżeli zarobisz, git, miałeś rację, ale jeżeli nie założysz i nie stacisz, to będziesz straszył i truł innym D przez następne kilka lat, aż wam wyjdzie bokami!
bha
Rynkowa gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się da i uda!.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki