Ambasada RP w Londynie: rekordowa liczba aplikacji o polskie obywatelstwo

redaktor naczelna Bankier.pl

Tegoroczna liczba formalnych zapytań Brytyjczyków o potwierdzenie polskiego obywatelstwa przekroczyła już liczbę wniosków złożonych w całym minionym roku - dowiedziała się Redakcja Bankier.pl. To efekt wyniku referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

O rosnącej liczbie zapytań o potwierdzenie lub nadanie polskiego obywatelstwa, jakie obywatele Wielkiej Brytanii kierują do Ambasady RP w Londynie, pisaliśmy w lipcu, komentując doniesienia zagranicznej prasy. Polska placówka potwierdziła wówczas w rozmowie z Bankier.pl wyraźny wzrost zainteresowania Brytyjczyków możliwościami uzyskania lub potwierdzenia polskiego obywatelstwa. Prawdopodobnym powodem jest czerwcowa decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej.

Według najnowszych danych, które redakcja Bankier.pl uzyskała w polskiej ambasadzie w Londynie, w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. (do 5 października) Brytyjczycy złożyli już 147 formalnych zapytań o potwierdzenie obywatelstwa polskiego. To więcej niż całym roku 2015, kiedy to Ambasada przyjęła 130 wniosków. W poprzednich latach było ich odpowiednio 85 (2014 r.) i 108 (2013 r.).

Znacznie większa jest liczba nieformalnych zapytań, jakie obywatele Wielkiej Brytanii skierowali do polskiej ambasady od dnia referendum ws. Brexitu. Od 24 czerwca do 5 października br. placówka otrzymała 1373 zapytania w sprawie nadania (244) lub potwierdzenia polskiego obywatelstwa (1129). Jak informuje Ambasada, w tym okresie polskie obywatelstwo nadano 27 osobom, a 62 osoby uzyskały potwierdzenie posiadania polskiego obywatelstwa.

Jak podkreśla Robert Zapalski z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, zapytania pochodzą przede wszystkim od obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mają polskie korzenie.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Czytelnik

Ruskitroll zazdrościsz bardziej rozgarniętym a nie zdajcom

! Odpowiedz
0 3 ~mat

No.... to zmiana o cztery rzędy wielkości... tyle że w systemie dwójkowym

! Odpowiedz
25 9 ~dscdsc

Pytanie: co Polska ma z tego ze narodowy zdrajca pracuje w anglii ?
Trzeba było sie wykszgtałcic na angielskiej uczelnia na koszt angielskiego podatnika.
Zakaz wjazdu do kraju dla NARODOWYCH ZDRAJCÓW !

! Odpowiedz
5 18 ~rsukitroll

"wiesniak" probowal Ci wytlumaczyc ze za studia "narodowych zdrajcow pracujacych w Anglii" zaplacili Rodzice tegoz imigranta poniewaz placili podatki I pracowali w Polsce !
Uff jakie szczescie ze nie Ty, bedziesz mogl decydowac kto i kiedy moze wrocic do Polski...
PS: nie mieszkam w Anglii ale z gory dziekuje Ci laskawco ze moze pozwolisz mi wjezdzac do Polski raz do roku..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~dfdf

Boże kolejny baran, któremu wydaje się, że jest patriotą. On przynajmniej się wykształcił w polskiej szkole. Skorzystał z tego prawa. Ty niestety nawet tego nie zrobiłeś dobrze co widać po Twojej pisowni. Teraz oczekujesz, że niewyedukowany będziesz miał dobry byt? Do roboty

! Odpowiedz
1 1 ~Antoni

Do dscdsc : zdrajcami są rzdzący od 27 lat, którzy przez zniszczenie przemysłu, szkół ,
przedszkoli a nawet żłobków wypędzili z kraju za chlebem ok. 4 mln rodaków, którzy ciężko
pracują na siebie po zaniżonych stawkach i płacą podatki dla innych państw. Szczyt perfidii
występuje w W. Brytanii gdzie nasi rodacy są wyzywani, wypędzani, bici a nawet mordowani
bez właściwych reakcji służb państwowych. Przy Brexicie , jak zwykle, Anglicy chcą znowu zarobic kosztem pozostałych państw UE. Dlatego warunki Brexitu powinny byc takie, aby
każdy obywatel tego kraju boleśnie odczuł odejście.
PS. Wybory młodych : pozostanie w kraju lub powrót - to "praca" przy grzebaniu w śmietnikach.
Kto i kiedy rozliczy "demokrację" za staczanie się Polski w niebyt ?.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lill odpowiada ~rsukitroll

wyobraź sobie taką sytuację:
Wychowujesz sie w wielodzietnej rodzinie. rodzice łoża tak samo na ciebie jak i na twoje rodzeństwo w związku z tym od czasu do czasu czegoś ci brakuje. Czas mija rodzeństwo wyfruwa z domu na własne śmieci a ty pozostajesz i opiekujesz się rodzicami. Pracujesz na utrzymanie tego domu, Zakładasz własną rodzinę, ale gdy chcesz wyremontowac np łazienke to muszisz pytać o zdanie rodzeństwo, które juz w tym domu nie mieszka i nie łoży na jego utrzymanie. I np zdanie siostry nt. koloru kafelków która nie była w tej konkreytnej łazience od dekady jest ważniejsze od zdania twojej żony i córki które bywają tam codzień kilukrotnie.
Podoba ci eię taki byt ?
tak ja rozumiem wpis dscdsc
i jako ten który pozostał w Ojczyźnie mimo wszystko stanowczo sprzeciwiam się prawom wyborczym dla tych co wybyli i od dekad kraju nie odwiedzali! Nie pracują na potrzeby kraju, tak naprawdę nie wiedzą jak się tu zyje ale chcą mieć prawo do decydowania o jego kształcie i przyszłości tych co pozstali mimo wszystko i pomimo przeciwności jednak tu żyją i tu chcą zapewnić lepszy byt swoim dzieciom i wnukom
MY TUTEJSI OD TYSIĄCA POKOLEŃ: MAZURZANIE, PODLASIANIE, KURPIE, KASZUBI MAZOWSZANIE, PODHALAŃCZYCY, ŚLĄZACY, POMORZANIE, OPOLANIE, MAŁOPOLANIE, WIELKOPOLANIE, ŁEMKOWIE.....
ŻADAMY WYŁĄCZENIA PRAW DO DECYDOWANIA O NAS TYM CO ODESZLI NIE CHCĄC ŻYĆ JAK MY ANI MIĘDZY NAMI !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Antoni2 odpowiada ~Antoni

To prawda. Ci do tego doprowadzili uśmiechają się do kamerek telewizyjnych, a usłużni dziennikarze wchodzą im tyłek rozpływając się w pochlebstwach... Jak oglądam TV, to chce mi się rzygać - czy tak macie?

! Odpowiedz
0 13 ~endi

147 osób złożyło zapytanie o obywatelstwo polskie .... i to ma być ta " rekordowa liczba " ?

! Odpowiedz
1 4 ~Dżelo

Mnie się wydaje, że tu rozchodzi się o 147 tysięcy zapytań rodowitych brytyjczyków, którzy chcą zwiewać z tej trefnej wyspy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil