REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Będą podnosić ceny, zwalniać i oszczędzać. Tak przedsiębiorcy planują 2023 rok

Katarzyna Wiązowska2022-12-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-29 06:00

Wzrost cen i inflacja to największe obawy polskich przedsiębiorców - wynika z badania przeprowadzonego przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Ich obawy budzą także zmiany w przepisach gospodarczych i podatkowych oraz spadek zamówień, deficyt kadr, a także presja płacowa. Wiele z nich ma jednak plany, jak radzić sobie w tej trudnej obecnie sytuacji.

Będą podnosić ceny, zwalniać i oszczędzać. Tak przedsiębiorcy planują 2023 rok
Będą podnosić ceny, zwalniać i oszczędzać. Tak przedsiębiorcy planują 2023 rok
/ Pixabay

Kryzys energetyczny, wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie – to tylko niektóre z problemów, jakie stanęły w tym roku przed przedsiębiorcami. Kryzysowa sytuacja nie zniknęła również z końcem roku. O nastroje i obawy przed nadchodzącym rokiem Pracodawcy RP zapytali właścicieli polskich firm.

Największe obawy przez inflacją

Jak wynika z tego badania, blisko 91 proc. z nich obawia się wzrostu cen i inflacji. Martwią się również o zaskakujące wprowadzanie nowych zmian w przepisach gospodarczych i podatkowych (54,5 proc.) oraz spadek zamówień czy pogorszenie sytuacji finansowej dostawców lub odbiorców (40,9 proc.). Ponad jedna trzecia obawia się też deficytu kadr lub presji płacowej (36,4 proc.), a blisko 32 proc. zatorów płatniczych oraz problemów z płynnością finansową firmy. Natomiast ponad 27 proc. przedsiębiorców boi się również problemów z dostępnością materiałów i energii. 

W przeprowadzonej ankiecie przedsiębiorcy mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź, co też wielu z nich uczyniło, dzieląc się swoimi troskami o sytuację gospodarczą, z jaką przyjdzie im się zmierzyć w 2023 roku.

Oszczędności to główny sposób na kryzys

Właściciele firm przedstawili również, jakie działania zamierzają podjąć w związku z przyszłorocznymi obawami. Zdecydowana większość, bo aż 86,4 proc. planuje wprowadzić w swoich firmach oszczędności. Nieco mniej niż połowa (40,9 proc.) wprost deklaruje, że podniesie ceny towarów i usług. Członkowie Pracodawców RP planują także ograniczyć inwestycje (36,4 proc.) oraz zredukować zatrudnienie lub obniżyć wynagrodzenie (22,7 proc.). 

Połowa ankietowanych przez Pracodawców RP to szefowie dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Natomiast pozostałą część stanowili właściciele małych i mikro przedsiębiorstw.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jas2
Zakładam, że recesja potrwa kilka miesięcy. Jakoż trzeba będzie przeczekać, ewentualnie zwolnić 10% najgorszych pracowników.
bha
Cóż...... Kij krótkowidztwa, Kij nienasyconej od dawna wciąż i wciąż zachłanności na Mamonę i coraz większe zyski, Kij wyzysku, Kij żerowania latami na pracy innych udając jarząbka nie bez celu, Kij windowania cen walut, cen surowców na rynkach wraz z dodatkowym Kijem podnoszenia cen bez umiaru szczególnie mocno, jak w kalejdoskopie Cóż...... Kij krótkowidztwa, Kij nienasyconej od dawna wciąż i wciąż zachłanności na Mamonę i coraz większe zyski, Kij wyzysku, Kij żerowania latami na pracy innych udając jarząbka nie bez celu, Kij windowania cen walut, cen surowców na rynkach wraz z dodatkowym Kijem podnoszenia cen bez umiaru szczególnie mocno, jak w kalejdoskopie tych w Detalu oraz Kij wzrostu bezrobocia ma zawsze dwa końce!!!, prędzej czy trochę póżniej odbije się rykoszetem dla samych firm, biznesów etc. spadkiem obrotów, dochodów, wzrostem ilości niewypłacalności i w końcu zwijaniem żagli, lawiną upadków i bankructw.Ps. Niestety Krótkowidzący każdy Kij ma zawsze dwa końce!!!!!!!!!!!!!.
akcjoinm
będą zwalniać ? niech zwalniają, będą później szukać nowych i płacić 30-50% wyżej a wtedy zobaczą środkowy palec :)
bha
Szczególnie tam będą najszybciej i w pierwszej chyba kolejności??? zwalniać, tam gdzie od dawna w wielu firmach rotacje gonią coraz szybciej nowe rotacje, rotacje i braki chętnych do dłuższej pracy za coraz bardziej demotywujące coraz marniejsze rynkowe minimalne monimalne grosze.
1as
Presja płacowa i braki kadrowe, a na to kontra w postaci zwolnień i obniżek płac...jak to ma się spiąć?
Oj, będzie ciekawie...
mesten
No wreszcie stanę z kolan i pójdę po zasiłek.
podatnik-
W związku z informacją red. Katarzyny Wiązowskiej o zwolnieniach w 2023 r., mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za W związku z informacją red. Katarzyny Wiązowskiej o zwolnieniach w 2023 r., mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za śp. doktora Pośrednika vel Kulczyk akcje były po 38 PLN), spadek wartości firmy o 80%, dywidendy brak, tylko Zarząd i RN bez zmian zarobki zawsze w milionach(Zarząd), setki tysięcy RN, następnie powtórzenie numeru z Work Service i w nagrodę za swoje dokonania tow. Henryka Bochniarz oddaje mu swój stołek w Konfederacji Lewiatan, tak wygląda PRL bis od środka i do tego facet jest na tyle grubiański,że chce nauczać innych Odpowiedzialnego Biznesu! W wyniku czego zostanie pozbawiony swojej funkcji?
godunow2
Było nie przepłacać po 38zł ...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki