REKLAMA

Amazon bierze się za kredyty ratalne

Michał Kisiel2016-01-05 08:33analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-05 08:33
fot. REUTERS/Michaela Rehle / FORUM

Jeden z największych internetowych detalistów wchodzi na nowe terytorium. Do tej pory Amazon nie umożliwiał swoim klientom płacenia za zakupy w ratach. W Wielkiej Brytanii wystartował właśnie program „Amazon Pay Monthly”, który pozwala rozłożyć należność za zakupione towary nawet na 48 płatności.

Kredyt ratalny oferowany brytyjskim konsumentom to nowość w ofercie Amazon. W Stanach Zjednoczonych firma wydaje co prawda własną kartę kredytową, tzw. private label, ale do tej pory nie angażowała się mocniej w finansowanie zakupów. Jak donosi „The Guardian”, wprowadzenie płatności w ratach może wstrząsnąć brytyjskim rynkiem mebli i elektroniki.

Płatność w ratach jest dostępna dla klientów, którzy kupią towary o wartości przekraczającej 400 funtów. Maksymalny czas spłaty zależny jest od wartości kupionych towarów i może sięgać czterech lat. Na razie z tej opcji finansowania skorzystać można wyłącznie w przypadku przedmiotów sprzedawanych i wysyłanych przez Amazon, nie dotyczy ona oferty firm-partnerów. Kredyt nie należy do najtańszych – roczna stopa oprocentowania wynosi 16,9 proc. Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii podstawowa stopa procentowa banku centralnego wynosi 0,5 proc. (w Polsce – 1,5 proc.).

Proces badania zdolności kredytowej obsługiwany jest przez Hitachi Personal Finance, podmiot działający na rynku consumer finance należący do japońskiej Hitachi Group. Ta sama firma zapewnia finansowanie sprzedaży ratalnej i obsługę umów kredytowych. Po wybraniu przez klienta opcji płatności w ratach wniosek jest weryfikowany przez partnera Amazon. W większości przypadków decyzja wydawana jest w ciągu jednej minuty. W razie odrzucenia wniosku klient otrzymuje informację o przyczynach odmowy.

Zawarcie umowy odbywa się online, poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w formularzu. Klient korzystający z kredytu ma możliwość, zgodnie z europejskim prawem, rezygnacji z kontraktu w ciągu 14 dni bez ponoszenia dodatkowych kosztów (poza odsetkami). Zakupy na raty objęte są takimi samymi zasadami zwrotów i wymiany jak pozostałe transakcje. Wysyłka kredytowanych dóbr możliwa jest tylko na adres domowy klienta.

Wprowadzenie nowych opcji finansowania zakupów to kolejny element planu ekspansji firmy na brytyjskim rynku. W 2015 roku Amazon uruchomił tam usługę szybkiej dostawy wybranych towarów w większych miastach i rozszerzył ofertę o internetowy market Amazon Pantry. Dyrektor operacyjny Amazon Polska, Kerry Person, zapowiedział ostatnio ekspansję firmy również w Polsce.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~spostrzegawczy
Mało im , jeszcze na lichwiarski procent będą sprzedawać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gosc
Amazon to obóz pracy a praca w amazonie p rzez agencje adecco to to talna porazka podobno w grudniu w amazo nie w sadach adecco zwalniało nawet w czasie przerw obiadowych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki