REKLAMA

Allegro ze stratą w II kwartale. Spółka obniża prognozy na cały w 2022 r.

2022-09-29 07:34, akt.2022-09-29 09:52
publikacja
2022-09-29 07:34
aktualizacja
2022-09-29 09:52

Allegro wykazało stratę w II kwartale bieżącego roku i jednocześnie obniżyło prognozy wyników finansowych w całym 2022 roku grupy oraz działalności w Polsce - podała spółka w komunikacie. Średnioterminowe oczekiwania Allegro na lata 2023-2026 są obecnie weryfikowane. W czwartek rano akcje spółki taniały o ok. 5 proc.

Allegro ze stratą w II kwartale. Spółka obniża prognozy na cały w 2022 r.
Allegro ze stratą w II kwartale. Spółka obniża prognozy na cały w 2022 r.
/ Allegro

Skorygowana EBITDA w II kw. 2022 r. wyniosła, zgodnie z szacunkami, 551,3 mln zł, co oznacza spadek o 1,5 proc. rok do roku. To wynik z wyłączeniem Mall Group i WE|DO. Skonsolidowana skorygowana EBITDA to 484 mln zł, o 13,5 proc. mniej rok do roku. Zgodnie z szacunkami, przychody z wyłączeniem Mall Group i WE|DO wzrosły w ostatnim kwartale o 22,3 proc. do 1,6 mld zł, a GMV o 16 proc. do 12,11 mld zł. Przychody w  II kwartale wzrosły o 69 proc. do 2,2 mld zł. Wartość GMV zwiększyła się o 23,5 proc. do 12,9 mld zł, zgodnie z szacunkami. Grupa poniosła w okresie 63,5 mln zł straty netto. Wyniki za całe pierwsze półrocze dostępne są tutaj

Allegro podało, że aktualizuje swoje oczekiwania na cały rok dla działalności prowadzonej w Polsce zakładając wzrost GMV w przedziale 15-17 proc., przy wzroście przychodów na poziomie 23-26 proc. i wzroście skorygowanej EBITDA o 10-12 proc. r/r. Nakłady inwestycyjne mają się zaś ograniczyć do 650-700 mln zł.

W maju grupa informowała, że zakłada wzrost GMV na poziomie 15-20 proc., przy czym przychody mają być o 25-30 proc. wyższe rdr, a skorygowana EBITDA ma być o 10-15 proc. wyższa rdr bez uwzględnienia wyników Grupy Mall i WE|DO. Nakłady inwestycyjne w całym roku miały wynieść 675-725 mln zł.

Allegro zapowiedziało w czwartek rano, że w 2022 roku na poziomie skonsolidowanym, GMV ma się zwiększyć o 22-24 proc. wobec wcześniej przewidywanych 22-28 proc. Przychody grupy mają wzrosnąć w bieżącym roku o 67-71 proc. wobec 70-76 proc. wcześniej oczekiwanych. Skorygowana EBITDA grupy ma wzrosnąć o 2-6 proc. wobec wcześniej planowanych 4-11 proc., a nakłady inwestycyjne spodziewane są obecnie w przedziale 720-800 mln zł wobec 775-845 zakładanych wcześniej.

Grupa podała, że średnioterminowe oczekiwania Allegro na lata 2023-2026 ogłoszone 24 lutego są obecnie weryfikowane , by odzwierciedlić zmieniające się otoczenie biznesowe w strukturze kosztów i skupić na zwiększaniu wydajności.

Allegro poinformowało, że w III kwartale 2022 r. do dnia sporządzenia raportu zarząd odnotował, że wzrost GMV dla polskich operacji nadal przyspiesza w ujęciu kwartalnym i oczekuje, że wzrost GMV r/r w całym III kwartale wyniesie nieco powyżej 20 proc.

"Jesteśmy ostrożni w naszych najnowszych oczekiwaniach, które opierają się na naszym konserwatywnym spojrzeniu na nadchodzące miesiące. Otoczenie gospodarcze szybko się zmienia, ale nasz model działania okazał się skuteczny i stabilny dzięki temu, że zapewnia konsumentom duży wybór oraz świetne ceny i doświadczenia zakupowe. Nasze dotychczasowe średnioterminowe oczekiwania zostały opublikowane w dniu, w którym Rosja najechała Ukrainę, a otoczenie okazało się bardziej niepewne" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

"Nowy prezes Allegro zarządził więc ostrożny i logiczny zwrot w kierunku zrównoważenia wzrostu z wydajnością i zwrotem z inwestycji, by w pełni się przygotować na prawdopodobnie trudniejsze warunki działania. Dlatego uaktualniamy nasze oczekiwania. Jednocześnie jednak warto odnotować, że polska część grupy poprawiła trend na marżach w drugim kwartale i jest na drodze do dalszego przyspieszenia wzrostu GMV i powrotu do wzrostu Skorygowanej EBITDA w obecnym kwartale. Siła wyników pomaga w złagodzeniu wszelkich wyzwań wynikających z nowo nabytego biznesu MALL, a naszym celem pozostaje stabilizacja tamtejszego GMV w trudnych obecnie warunkach"- dodał.

Allegro sfinalizowało transakcję nabycia Mall Group i WE|DO 1 kwietnia 2022 roku.(PAP Biznes)

epo/BPL/MKu

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (16)

dodaj komentarz
djnsd
Przy tych podatkach w PL i pomysłach ministrów na zapie...lenie połowy zysków to oni bardzo dobrze robią. Ta firma zostanie przejęta do pół roku i zdjęta z GPW, to jest pewne, tylko ze cena w wezwaniu to będzie 25 - 30 zł.
kuki-23
zanotowali stratę bo kupili nowe spółki i władowali kupę kasy w te swoje paczkomaty itp a nie dlatego że zaczął sie masowy odpływ sprzedających a za nimi kupujacych z serwisu. PRawda że ostatnio już totalnie przeginają z nowymi wymaganiami dla sprzedających a część prowizji jest totalnym przegięciem ale minie jeszcze troche czasu zanotowali stratę bo kupili nowe spółki i władowali kupę kasy w te swoje paczkomaty itp a nie dlatego że zaczął sie masowy odpływ sprzedających a za nimi kupujacych z serwisu. PRawda że ostatnio już totalnie przeginają z nowymi wymaganiami dla sprzedających a część prowizji jest totalnym przegięciem ale minie jeszcze troche czasu zanim allegro przestanie być monopolistą. Tymbardziej że uokik totalnie olewa prawie wszystkie skargi na nich.
dolar36
nie mogę tego zrozumieć, ta firma jest mistrzem w wymyślaniu głupot i przepalaniu zysków! wykazuje strawy przy takich prowizjach! nie posiada magazynów, hangarów itp, ok 13% całego "towaru" należy do allegro
jasiek2017
Kiedyś kupowałem na allegro bo było najtaniej.
Teraz sprawdzam ceny i sprzęt na allegro i kupuję bezpośrednio u sprzedawcy lub producenta.

Wczoraj kupiłem coś za 220 pln bezpośrednio u producenta.
To samo na allegro kosztowałoby mnie ok 270 pln.

Darmowe przesyłki SMART oraz zawyżone prowizje dla Allegro robią swoje.
matpoz1
Na podstawie moich zakupów stwierdzam, że na allegro tylko jest taniej wraz z wysyłką przy produktach do mniej więcej 70-80 zł, 90% produktów powyżej tej kwoty, jest tańsza po za allegro, prowizja dla allegro robi swoje, a w niektórych kategoriach to 10%.
aszkenazyjski
Nie zmieniaj tematu, jak tam te nieruchy, czy ciagle up.

Męczyłem ludzi na forum monotematycznie , proszę prorokuj.
aszkenazyjski odpowiada aszkenazyjski
Do Jasiek, mialo być meczyles.
inwestor.pl
Za małe prowizje wprowadziliście. Proszę podnieść do 50% to się zarejestruję i będę sprzedawać.

Potencjalny klient
emulgator
Allegro słabo dba o klienta. Polactwo tam ustala zasady.
glos_rozsadku
przecież to angielska spółka

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki