REKLAMA

Allegro idzie na giełdę po 8 mld zł

2020-09-22 11:48
publikacja
2020-09-22 11:48
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Allegro.eu ujawniło długo oczekiwany prospekt emisyjny. Właściciel popularnej platformy aukcyjnej zaoferuje inwestorom akcje przy cenie maksymalnej warte ponad osiem miliardów złotych. Może to być największy od dekady debiut na GPW.

Allegro.eu zamierza zaoferować 187 826 087 akcji zwykłych po cenie w przedziale 35-43 złotych za sztukę. Jeśli spółce uda się uplasować całą ofertę po cenie maksymalnej, to wartość sprzedanych akcji wyniesie blisko 8,08 mld zł. Po raz ostatni z taki wielkim IPO na warszawskim parkiecie mieliśmy do czynienia w maju 2010 roku, gdy oferta walorów PZU opiewała na 8,07 mld zł.

- Jestem dumny, że mogę ogłosić publikację naszego prospektu, co jest kolejnym krokiem w kierunku debiutu Allegro na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Przez lata udowodniliśmy naszą zdolność do tworzenia i rozwijania wiodącej platformy dla sklepów i sprzedawców, przekształcając sposób, w jaki Polska robi zakupy i tworząc uwielbianą polską markę – powiedział cytowany w komunikacie prasowym François Nuyts, CEO Allegro.eu.

Przy cenie jednej akcji na poziomie 43 zł wartość rynkowa Allegro.eu wyniosłaby 44,23 mld złotych. To więcej od bieżącej wyceny CD Projektu (38,9 mld zł) czy PGNiG (27,1 mld zł). Spółka oczekuje, że bezpośrednio po debiucie w wolnym obrocie znajdzie się 18,26% jej akcji.

Zapisy na akcje rozpoczną się 23 września i zakończą się 28 września. Debiut planowany jest na 12 października. Oferta publiczna skierowana będzie do inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych, do których ma trafić 5% akcji. Globalnymi koordynatorami emisji będą Goldman Sachs International i Morgan Stanley. Współprowadzącymi księgę popytu zostaną Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets oraz Dom Maklerski Banku Handlowego.  Ofertę dla inwestorów indywidualnych poprowadzą BM PKO BP oraz Santander Bank Polska.

W ramach IPO nowo emitowanych będzie 28 571 429 akcji, które mają zasilić kapitał spółki w dodatkowy miliard złotych. Allegro informowało wcześniej, że pieniądze pozyskane od inwestorów mają pójść na spłatę zadłużenia spółki. Ale zdecydowana większość  - bo przeszło 80% - oferty obejmuje akcje dotychczasowych właścicieli. Oferta akcji sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy może być zwiększona o dodatkowe 15%, co oznacza, że całość oferty, wraz z dodatkową pulą, może sięgnąć 216 000 000 akcji. Wówczas wartość oferty sięgnęłaby maksymalnie 9,29 mld zł.

Platforma Allegro. pl umożliwia sprzedaż nowych produktów przede wszystkim firmom prowadzącym działalność w formule biznes-klient i przyciąga średnio 20 mln internautów miesięcznie, co odpowiada ok. 76 proc. wszystkich użytkowników Internetu w Polsce.

Rachunek zysków i strat Allegro.eu. / Allegro.eu

Platforma e-commerce Grupy dysponuje bazą użytkowników obejmującą około 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm, dzięki czemu na platformie Allegro.pl zawierane są średnio 32 mln transakcji miesięcznie (w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r.).

W ramach prospektu emisyjnego Allegro.eu opublikowało też pełne wyniki finansowe. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu 2020 r. spółka osiągnęła 1,77 mld zł przychodów i 224 mln zł porównywalnego zysku netto. To odpowiednio o 51% i 18% więcej niż w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Natomiast rok 2019 Allegro zamknęło z blisko 2,6 mld zł przychodów (+31% rdr) i 398,8 mln zł zysku netto (+57% rdr).

Od końca czerwca 2019 r. do końca czerwca 2020 roku porównywalny zysk netto Allegro wyniósł 424,2 mln zł. Przy założeniu, że akcje zostaną sprzedane po cenie maksymalnej, spółka zostałaby wyceniana na 104-krotność zysku netto za ostatnie 12 miesięcy.

Poniżej przedstawiamy harmonogram oferty publicznej Allegro zwarty w prospekcie emisyjnym spółki.

22 września 2020 r. - rozpoczęcie procedury budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;

23 – 28 września - okres składania zapisów na akcje przez inwestorów detalicznych;

28 września - zakończenie procedury budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;

29 września (lub w zbliżonym terminie) - publikacja ceny ofertowej dla inwestorów detalicznych i dla inwestorów instytucjonalnych, ostatecznej liczby istniejących akcji sprzedawanych i nowych akcji sprzedawanych, które zostaną objęte ofertą;

6 października (lub w zbliżonym terminie) - zapisanie akcji oferowanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów detalicznych;

9 października - przewidywana data zapisania akcji oferowanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów instytucjonalnych;

12 października (lub w zbliżonym terminie) - przewidywany pierwszy dzień obrotu akcjami na GPW. 

Zapisy są możliwe dla inwestorów posiadających rachunek w następujących biurach maklerskich:

 1. Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego
 2. Santander Bank Polska
 3. Bank PEKAO S.A. – Biuro Maklerskie PEKAO
 4. Biuro Maklerskie ALIOR Bank
 5. Dom Maklerski Banku BPS S.A.
 6. Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.
 7. Dom Maklerski BDM S.A.
 8. Dom Maklerski BOŚ S.A.
 9. IPOPEMA Securities S.A.
 10. mBank S.A. – Biuro Maklerskie mBank
 11. Millennium Dom Maklerski S.A.
 12. Noble Securities S.A.
 13. Trigon Dom Maklerski S.A.

KK/PAP

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (67)

dodaj komentarz
atx
na wejściu na GPW była cena 65 czyli 0% o to że elyta miała za 43 to gratulacje ...szybko sprzedawać!!!
guderin
Ja tu tylko zostawie: Allegro na debiucie +50%. Pozdrawiam wszystkich expertów!
onkolog_leczacy_maklera73
Spółka ma 1 mld długów, 400 mln zysku...i wyceniają na 44 mld zł...:)))
jurnydziadek
Witaj w świecie niskich/zerowych stóp procentowych!
itso_alternator
przydała by się konkurencyjna giełda w Polsce dla inwestorów indywidualnych ta jest zbyt skomplikowana i oszukańcza
człowiek by chciał zainwestować i zarobić a ta giełda tego nie umożliwia
djnsd
Dlaczego wycinacie komentarze nieprzychylne allegro ? To sie na nic nie zda bo ludzie maja swój rozum. Skandaliczne zachowanie. Tkwicie w komunie mentalnie.
itso_alternator
dokładnie gdzie jest nasza wolność gdzie !!! strajkujemy!! strajkujemy!!
marcinmeller
C/Z blisko 100 ( zysk za 2019 rok ), za chwilę wejdzie Amazon i Alibaba, będzie powtórka z Energi, PKP Cargo, itd.?
marszalek2020
Gdyby to była jakaś kopalnia, to rząd by ratował przed bankructwem, ale takie Allegro ..., jeszcze kijem popchną.
Jak udziałowcy sprzedają akcje to nie wygląda to dobrze.
barney84 odpowiada marszalek2020
Oczywiście, że sprzedają, to fundusz inwestycyjny, a nie organizacja charytatywna, jak mają możliwość wyjścia z wysokim zwrotem to wychodzą... nie mówię, że Allegro jest święte, ale zupełnie nie rozumiem zachwytów nad Amazonem, który ma okropny UI, operuje na wyższym take-rate, jest hiperkonkurencyjną platformą,Oczywiście, że sprzedają, to fundusz inwestycyjny, a nie organizacja charytatywna, jak mają możliwość wyjścia z wysokim zwrotem to wychodzą... nie mówię, że Allegro jest święte, ale zupełnie nie rozumiem zachwytów nad Amazonem, który ma okropny UI, operuje na wyższym take-rate, jest hiperkonkurencyjną platformą, gdzie jak chcesz sprzedawać te same rzeczy co Amazon to życzę powodzenia (wszystkie aukcje tego samego przedmiotu na jednej karcie), a w dodatku finansuje dzięki AWS organizowanie monopolu operującego w Europie na ujemnej rentowności od kilku rat.

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki