Akcje: Dwa amerykańskie banki znikną z giełdy

2008-09-15 12:00
publikacja
2008-09-15 12:00

Weekend ponownie przyniósł sądne rozstrzygnięcia dla banków w Stanach Zjednoczonych. Merrill Lynch i Lehman Brothers wkrótce znikną z tabel giełdowych.

Po tym, jak kilka miesięcy temu Bear Sterns został po bardzo niskiej cenie przejęty (uratowany?) przez JPMorgan Chase, a w ubiegłym tygodniu Freddie Mac i Fannie Mae zostały nacjonalizowane przez administrację USA, teraz dowiadujemy się, że Merrill zostanie promocyjnie wykupiony przez detaliczny Bank of America, a Lehman (po zakończonych fiaskiem negocjacjach w sprawie przejęcia przez Korea Bank of Development) złoży wniosek o bankructwo i ochronę przed wierzycielami.

Lehman Brothers został założony 158 lat temu w Nowym Jorku. Przetrwał m.in. Wielki Kryzys z lat 30. ubiegłego wieku, podobnie jak 94-letni Merrill Lynch. Oba banki inwestycyjne nie poradziły sobie jednak z kryzysem hipotecznym i chociaż w poprzedniej dekadzie był to świetny sposób na osiąganie zysków, teraz jest to przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Tymczasem 10 innych banków, jednych z największych na świecie, postanowiły zrzucić się po 7 miliardów dolarów każdy, by w razie problemów móc z puli 70 miliardów USD sięgnąć po jedną trzecią na ratowanie się przed nieprzyjemnymi niespodziankami (jakkolwiek enigmatycznie to brzmi zwłaszcza jak na instytucje powszechnego zaufania jakimi są banki). Dziesiątkę banków stanowią: Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Merrill Lynch, Morgan Stanley i UBS.

Akcje Lehman Brothers kilkanaście miesięcy temu notowane powyżej 80$, teraz są nic nie warte.

Akcje Merrill Lynch zostaną wykupione przez Bank of America po 29$ za sztukę.

Piotr Wroński
pw@efixpolska.com
EFIX POLSKA

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki