REKLAMA

Agenci CBA w siedzibie PZU

2016-06-16 07:57
publikacja
2016-06-16 07:57

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby PZU. Zabezpieczone zostały dokumenty związane z przetargami informatycznymi.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację dotyczącą jednego z dużych projektów informatycznych PZU. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie - poinformował w czwartek PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

- W środę po południu agenci CBA weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II, w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek. "To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów" - powiedział Kaczorek.

Jak donosi RMF FM, zabezpieczone dokumenty dotyczyły przetargów informatycznych, w wyniku których straty spółki i Skarbu Państwa mogły sięgnąć 200 mln zł. Chodzi o umowę na oprogramowanie zawartą w październiku 2004 roku przez PZU Życie.

W marcu ubiegłego roku w centrali PZU również dokonano zabezpieczenia dokumentacji. Dodatkowo zatrzymano pięć osób w związku z korupcją, do której miało dochodzić przy zamówieniach publicznych.

- Funkcjonariusze CBA w dniu wczorajszym rozpoczęli czynności związane z wykonaniem w PZU SA i PZU Życie SA postanowienia prokuratora dotyczącego wydania dokumentacji i informacji. Sprawa dotyczy projektu realizowanego w spółkach w minionych latach. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami w celu wyjaśnienia sprawy - poinformował Bankier.pl Artur Dziekański z biura prasowego największego polskiego ubezpieczyciela.

CBA zabezpiecza dokumenty w siedzibie Straży Miejskiej w Warszawie

Agenci CBA weszli w czwartek do siedziby Straży Miejskiej w Warszawie, zabezpieczają dokumentację dotyczącą niektórych przetargów i zamówień publicznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

W ramach śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzimy działania dotyczące nieprawidłowości przy tych przetargach. Wcześniej CBA zabezpieczyło dokumentację w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy" - wyjaśnił Kaczorek.

"Zabezpieczmy dokumenty, dane teleinformatyczne, korespondencję internetowa zwiazaną z realizacją wybranych przetargów. Po tych czynnosciach dokumenty i dane zostana poddane analizie" - powiedział PAP funkcjonariusz CBA. Zaznaczył że śledztwo jest wioelowatkowe i wcześniej w jego toku CBA zabezpieczało dokumenty w wydziale transportowym buira organizacji Miasta Stołecznego Warszawy. Nie sprecyzował jakiego okresu dotyczą kontrolowane przetargi.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański powiedział, że czynności CBA są wykonywane w postępowaniu dotyczącym "organizacji i prowadzenia postępowań o udzieleniu zamówień publicznych, nie tylko w Straży Miejskiej". Nie chciał jednak ze względu na dobro śledztwa ujawniać szczegółów. Dodał, że czynności prowadzone są też "poza Warszawą", nie ujawnił jednak jakich instytucji dotyczą.

Pytana o sprawę Monika Niżniak z referatu prasowego Straży Miejskiej potwierdziła, że agenci CBA prowadzą czynności w siedzibie SM. "Zapewniamy im ze swoją strony współpracę we wszelkim możliwym zakresie" - powiedziała.

Przypomnijmy, że w kwietniu wspomniana kontrolę w warszawskim CBA dotyczyła prawidłowości podjętych decyzji z lat 2010-16 dotyczących dysponowania mieniem. Miało chodzić przede wszystkim o sprawy dotyczące zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.

CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich

CBA rozpoczęło w czwartek kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Kaczorek wyjaśnił, że "kontrola dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał".

Jak sprecyzował, kontrolą objęte są "określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013". "Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro" - poinformował Kaczorek.

Zaznaczył, że działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od - etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem - unijnym.

"Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych" - dodał.

W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

Michał Żuławiński/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~polka
Pzu to zlodziejstwo w bialy dzien okradli mnie. Z odszkodowania. Oraz z wyplaty za zawal serca meza .......to kolesie z nadania plawiacy sie na krzywdzie innych na nich placacy skladki....za kraty prezesow i sluzalszczykow zatrudnionych przez kolesi a ludziom zadoscuczynienie
~Flex
Administratorzy z nadania nowej władzy zamiast kont i sejfów pełnych pieniędzy zderzają swoje urojenia ze smutną prawdą o tkwiącej w przedkryzysowym zastoju gospodarce. Ponieważ to z reguły wywodzący się z budżetówki administratorzy a nie menagerowie mający wizje i koncepcje, pozostaje im tylko znależć szybko winowajców Administratorzy z nadania nowej władzy zamiast kont i sejfów pełnych pieniędzy zderzają swoje urojenia ze smutną prawdą o tkwiącej w przedkryzysowym zastoju gospodarce. Ponieważ to z reguły wywodzący się z budżetówki administratorzy a nie menagerowie mający wizje i koncepcje, pozostaje im tylko znależć szybko winowajców metodą: spuść psy i głośno krzycz łapać złodzieja. W PZU korupcja była zawsze, trochę starsi pamiętają tandem prezesów pzu+pzużycie. Za ich poprzednika praktyką był przelew gaży od reasekurantów na rachunek pana prezesa w banku na Jersey - media o tym pisały. Teraz gdy doły coraz mocniej cisną baronów o synekury dla rodzin i kolesi, a nie bardzo jest ich gdzie lokować, trzeba to zakrzyczeć głośnymi akcjami jak te wejścia abw do marszałków. Gwoli ścisłości, ja popieram walkę z korupcją i złodziejstwem, ale sprawną, cichą i skuteczną, a nie robienie żenujących pokazówek, jak np. wysyłanie na Maltę specjalnego samolotu i antyterrorystów po jednego mordercę psychopatę (za komuny wystarczał jeden milicjant-konwojent skuty z konwojowanym kajdankami. PIS oderwał się już od rzeczywistości i tkwi ciągle w kampanii wyborczej zamiast zająć się pracą a nie PRem :(.
~NDek
JUŻ sobie wyobrażam ten popłoch w szeregach oszustów i zimny pot

Nareszcie Mochery wymodliły dobrą zmianę.

Czas oczyścić NASZ KOCHANY KRAJ z GNOJÓWKI PLATFUSU
~gość
mohair (moher) - więc na pewno nie "Mochery"!
~slaw
Przecież czym ś tych ludzi trzeba faszerować, weszli nikt nie mówił kiedy wyszli i co znaleźli. Jutro znów gdzieś wejdą. Póżniej będą podejrzenia i zabieranie firm, wprowadzanie komisarzy zamykanie ludzi teraz można na pięć lat
~gf
A może warto byłoby skontrolować rachunki za taxi jednej z posłanejk to przecież 100krotność 500+? Czy to jest ok?
~igrzyska_dla_luda
ciemnego z pod znaku PIS
~hh
spod - przyganiał kocioł garnkowi! ;)
~Lopez
PZU to taki narodowy aferzysta. Regularnie można przeczytać w prasie informacje o kolejnych aferach w PZU, albo z udziałem PZU. Pamiętam jak kilka lat temu aresztowano prezesa PZU na lotnisku. Ponoć podczas aresztowania gryzł policjantów. Ciekawe ilu złodziejom udało się wyprowadzić kasę z tej uwielbianej przez emerytów firmy.
~Maro
Czekam na news w stylu:
CBA weszło do siedziby CBA. To by było coś!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki