ARR: coraz więcej chętnych na dopłaty do przechowania mięsa

16.02. Warszawa (PAP) - W ciągu dwóch pierwszych tygodni lutego, przedsiębiorcy złożyli do Agencji Rynku Rolnego 81 wniosków na dopłatę do przechowywania 8,5 tys. ton wieprzowiny - poinformowała w środę PAP rzecznik ARR Iwona Ciechan.

Przedsiębiorcy mogą starać się o unijną dopłatę do przechowywania wieprzowiny od 1 lutego br. Do tej pory włożono wnioski o dopłatę do przechowywania 8,5 tys. ton wieprzowiny, w tym 4,5 tys. ton półtusz wieprzowych - poinformował Ciechan. W 2007 r., gdy Unia także do tego dopłacała, firmy starały się o dopłaty do 6 tys. ton.

Komisja Europejska uruchomiła dopłaty ze względu na kłopoty na rynku wieprzowiny w wielu krajach UE - chodzi o spadek cen żywca wieprzowego oraz mięsa. Było to m.in. efektem wykrycia w styczniu w Niemczech dioksyn w mięsie wieprzowym. Z obawy o zdrowie, wielu konsumentów zrezygnowało z zakupu wieprzowiny. Ceny tego mięsa spadły w tym kraju o ponad 20 proc.

Decyzja KE o dopłatach uspokoiła rynek. Ceny trzody przestały spadać. W pierwszym tygodniu lutego żywiec wieprzowy kosztował średnio 3,74 zł/kg (tydzień wcześniej było to 3,56 zł/kg) czyli o 5 proc. więcej niż w końcu stycznia. Cena trzody była jednak o 5,5 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale żywiec kosztował o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

UE dopłaca do przechowywania wieprzowiny świeżej, nie może być mrożona tj. pochodzić ze starych zapasów. O dopłaty do przechowywania półtusz wieprzowych lub elementów tego mięsa mogą się starać zakłady mięsne, które mają odpowiednie chłodnie i są wpisane do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców w ARR.

Mięso z dopłatami można przechowywać przez 90, 120 lub 150 dni, a stawki dopłat zależą od kategorii i okresu przechowywania. Najmniej dostanie przedsiębiorca np. za magazynowanie boczku przez 90 dni; najwięcej za trzymanie najlepszych gatunków wieprzowiny przez 150 dni. (PAP)

awy/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil