REKLAMA

8165 zł - tyle miałaby wynieść kwota wolna od podatku według Nowoczesnej

Łukasz Piechowiak2016-03-14 13:12główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-03-14 13:12

Nowoczesna przygotowała nowy projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. Miałaby ona wynieść 8165 zł a jej wysokość byłaby zmienna i zależna od wysokości minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. Projekt Nowoczesnej uwzględnia również zmiany w sposobie finansowania samorządów.

Kwota wolna od podatku miałaby wynieść 15-krotność średniorocznego minimum egzystencji publikowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w roku poprzedzającym o dwa lata rok podatkowy, za który oblicza się podatek. Innymi słowy, gdyby ustawa w tej formie weszła w życie, to kwota wolna od podatku za 2017 rok byłaby ustalana na podstawie danych o minimum egzystencji za 2015 rok.

Równocześnie Nowoczesna w projekcie ustawy zabezpiecza dochody samorządów, zwiększając udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach gmin z 37,53% do 49,9%, w powiatach – z 10,25% do 13,6%, a województwach – z 1,6% do 2,12%.

8165 zł - tyle miałaby wynieść kwota wolna według Nowoczesnej / fot. Bartlomiej Kudowicz / FORUM

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w październiku 2015 roku uznał brak mechanizmu korygującego wartość kwoty wolnej od podatku w oparciu o minimum egzystencji za niezgodny z Konstytucją. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3092 zł – pozostaje na praktycznie niezmienionym poziomie już od 2008 roku, kiedy zwiększono ją o 2 złote.

Podniesienie kwoty wolnej do wysokości ponad 8 tys. zł w praktyce oznacza zmniejszenie dochodów do budżetu państwa o ok. 10 mld zł. M.in. z tego powodu rząd nie śpieszy się z podniesieniem kwoty wolnej od podatku - pojawiają się propozycje m.in. ze strony wicepremiera Morawieckiego, by miała ona charakter progresywny.

Innymi słowy, mniejszą wartość przyjmowałaby dla osób o wysokich dochodach, natomiast większą dla osób z małymi zarobkami.

Czym się różni projekt Nowoczesnej od prezydenckiego?

Projekt Nowoczesnej nie jest pierwszy. Wcześniej swoje propozycje przedstawiła Platforma Obywatelska oraz prezydent Andrzej Duda. Projekt prezydencki zwiększał kwotę wolną od podatku do 8 tys., ale nie zawierał mechanizmu korygującego jej wartość o minimum socjalne, ponadto nie uwzględniał zmniejszonych dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT. Trafił on do Sejmu, ale aktualnie nie jest procedowany. Z kolei projekt PO został odrzucony w pierwszym czytaniu. Tego samego należy spodziewać się po projekcie Nowoczesnej.

Kwota wolna od podatku w Polsce jest rażąco niska, ale również stanowi pewien kłopot. Zwiększenie jej do np. 8165 zł powoduje, że co miesiąc od zaliczki na podatek odliczyłoby się nie 46 zł 33 grosze, jak to jest obecnie, ale 122 zł i 47 groszy. Teoretycznie zwiększyłoby to dochód przeciętnego Polaka zatrudnionego na umowie o pracę z 2853 zł netto do 2929 zł netto, czyli 76 zł.

Jednocześnie wartości składek płaconych do ZUS-u w zasadzie pozostałyby niezmienne. Innymi słowy, samo zwiększenie kwoty wolnej od podatku powoduje zmniejszenie tylko jednego z czynników wpływających na dochód netto pracownika zatrudnionego na umowie o pracę lub zlecenia, który stanowi tylko 15% tzw. klina podatkowego. Jak do tej pory żadna z partii nie zaproponowała wprowadzenia kwoty wolnej od wszelkich podatków i składek. Innymi słowy, osoba zarabiająca 800 zł brutto miesięcznie może nie zapłaci podatku dochodowego, ale wciąż zapłaci składki do ZUS-u.

To nie jest kraj dla przedsiębiorców

To nie jest kraj dla przedsiębiorców

Moi sąsiedzi wyjeżdżają do pracy do Bahrajnu. Sąsiad będzie pracować w Arabii Saudyjskiej, do której dojeżdża się tylko przez most. Zatrudni go duża firma. Sąsiadka chce spróbować ciągnąć stamtąd prowadzenie jednej z firm. Bo moi sąsiedzi to od kilkunastu lat przedsiębiorcy. Kiedyś byli dziennikarzami, potem założyli portal, który parę lat temu sprzedali, stworzyli kolejny. Firm mają kilka. Ostatnio sporo robią w obsłudze firm w sieci – sklepy internetowe, prowadzenie Facebooka, wpisy na forach, itd., itp. Oboje pracują non stop. I mają dość podatków, nierzetelnych pracowników, dławiącego kredytu za dom. Wyjeżdżają, bo tam pracodawca płaci za wynajem mieszkania, za samochód, szkołę dzieci i nie ma podatków! Ściągnął ich kolega, który pracował dla mojego sąsiada, a wcześniej… też miał swoją firmę: sklep internetowy i stacjonarny, przy Nowym Świecie. Nie udało się.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (127)

dodaj komentarz
~ojtam
Nowoczesna i Swetru motają się jak kupa w pościeli. Wymyślają, zaprzeczają, negują, by po chwili odwrócić kota otworem i ponownie podjąć temat, wymyślając jeszcze bardziej absurdalne warunki.
Ta partia jest tak wiarygodna, jak Swetru polecający inwestycje we frankach a następnie po cichu wycofujący się z tego.
Nowoczesna i Swetru motają się jak kupa w pościeli. Wymyślają, zaprzeczają, negują, by po chwili odwrócić kota otworem i ponownie podjąć temat, wymyślając jeszcze bardziej absurdalne warunki.
Ta partia jest tak wiarygodna, jak Swetru polecający inwestycje we frankach a następnie po cichu wycofujący się z tego.

Nie rozumiem, jak można darzyć zaufaniem tych ludzi.
~Max_Golonka
To już groteska,
artykuł wisi trzeci dzień z rzędu.
Wypowiedź Pana Petru musiała być krokiem milowym w rozwoju polski skoro zacne grono bankiera promuje jego plany tyle czasu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Sprawiedliwy
Panie Petru a dlaczego nie może wynosić 27,360zł kwota wolna od podatku dla obywateli.Rządzi Prawo I Sprawiedliwość sama nazwa mówi Sprawiedliwość więc niech będzie sprawiedliwie równo dla wszystkich czyli dla Polityków i dla obywateli,Zmniejszyć POlitykom albo wyrównać obywatelom by było SPRAWIEDLIWIE.Inaczej Panie Petru a dlaczego nie może wynosić 27,360zł kwota wolna od podatku dla obywateli.Rządzi Prawo I Sprawiedliwość sama nazwa mówi Sprawiedliwość więc niech będzie sprawiedliwie równo dla wszystkich czyli dla Polityków i dla obywateli,Zmniejszyć POlitykom albo wyrównać obywatelom by było SPRAWIEDLIWIE.Inaczej zaprzeczacie sami sobie Panie i Panowie Politycy.
~Tyfr
Ja to widzę że PIS lekcję odrobił i płaci za nieprzychylne komentarze na wszystkich portalach byle innym dowalić.
Co jak PIS rozdaje po 500zł to ok a jak Petru pokazuje że wszystkim trzeba mniej przykręcać śrubę to wam źle. Według PIS te 500 zostanie wydane i napędzi gospodarkę a ja myślę że te 76zł ma na to
Ja to widzę że PIS lekcję odrobił i płaci za nieprzychylne komentarze na wszystkich portalach byle innym dowalić.
Co jak PIS rozdaje po 500zł to ok a jak Petru pokazuje że wszystkim trzeba mniej przykręcać śrubę to wam źle. Według PIS te 500 zostanie wydane i napędzi gospodarkę a ja myślę że te 76zł ma na to większe szanse a i oczywiście zachęci do pracy a nie odwrotnie jeśli rozumiecie o czym mówię.
~kwiiiik
jaja sobie robisz? przecież na bankierze roi się od trolli opozycji, szczególnie w godzinach 10-18
~jhmju
Ryszard daj już spokój. Kto ci jeszcze wierzy?
~olo
Kiedy ???????????? Bajerańci kiedy ??????????
~Max_z_Kolanka
Artykuł wisi już drugi dzień .... nawet temat reanimacji stoczni nie jest dla bankiera ciekawszy.

To portal o gospodarce czy o Petru ?

~Marek
O Petru... On jest wszędzie. Na siłe próbują wykreować nowego "zbawcę" narodu :) Jeden zwiał jakiś czas temu.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki