REKLAMA

702 zawody z ryzykiem, że zastąpią nas roboty

Justyna Niedbał2014-07-25 12:22
publikacja
2014-07-25 12:22
702 zawody z ryzykiem, że zastąpią nas roboty
702 zawody z ryzykiem, że zastąpią nas roboty
fot. Thinkstock / / Bankier.pl
Jesienią zeszłego roku naukowcy z Uniwersytetu Oxford przeprowadzili analizę wrażliwości rynku pracy na postępującą komputeryzację. Badanie to można uznać za prowokacyjne, jeśli nie szokujące. Z szacunków wynika bowiem, że w ciągu najbliższej dekady lub dwóch komputery i roboty mogą zabrać pracę przedstawicielom wielu zawodów.

Carl Benedikt Frey i Michael A. Osborne z Uniwersytetu Oxford postanowili zbadać wrażliwość rynku pracy na komputeryzację, używając rozkładu Gaussa. W publikacji zawarto nowatorską metodologię klasyfikowania zawodów zgodnie z ich podatnością na komputeryzację, co umotywowano wielokrotnie cytowanymi przez ekonomistów i naukowców przewidywaniami Johna M. Keynesa o powszechnym bezrobociu technologicznym.

Wpływ komputeryzacji na rynek pracy

Jeśli chodzi o sam wpływ postępu technologicznego na rynek pracy, to są na to dwa różne spojrzenia. Część osób uważa, że bezrobocie wynikające z zastępowania pracy ludzi pracą maszyn i urządzeń ma charakter tymczasowy, do chwili przesunięcia zasobów zwolnionej siły roboczej do nowych zastosowań. Jednak zdaniem innych, takie podejście jest nieprawdziwe, bowiem problemy ekonomiczne są znacznie bardziej złożone.

Uzasadnieniem drugiego podejścia jest to, że w czasie, gdy gospodarka rozwija się w tempie 2-5 proc. rocznie, rozwój technologiczny rzeczywiście przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy, w tempie co najmniej równym procesowi niszczenia niektórych zawodów poprzez automatyzację produkcji. Jednak w warunkach braku wzrostu gospodarczego lub recesji tendencje te przestają się równoważyć. Cięcie kosztów pracy poprzez wprowadzanie maszyn w procesie produkcji wzmacnia trend spadku zatrudnienia i przyczynia się do występowania deflacji.

Mapa obrazująca ryzyko komputeryzacji w krajach Europy

Bankier.pl
 

Źródło: Bruegel na podstawie „Labour Force Survey”,  Frey & Osborne (2013); mapa interaktywna tutaj.

Frey i Osborne są zwolennikami drugiego podejścia, wobec czego zauważają, że w ciągu najbliżej dekady lub dwóch przestanie istnieć ponad 700 profesji. Zgodnie z ich szacunkami, aż 47 proc. całkowitego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych jest poważnie zagrożona postępującą automatyzacją.

Zawody zagrożone wymarciem

Naukowcy opublikowali pełną listę zawodów zagrożonych w mniejszym lub większym stopniu wymarciem, z powodu postępu technologicznego i stopniowej komputeryzacji. Zostały one uszeregowane od tych, w przypadku których prawdopodobieństwo zastąpienia pracy ludzi pracą maszyn jest niskie (bliskie 0), do tych, które charakteryzują się wysokim prawdopodobieństwem substytucji. Poniżej zamieszczamy fragment informacji zawartych w oryginalnej tabeli.

Lp.

Prawdopodobieństwo

Zawód

1.

0,0028

Terapeuci

2.

0,003

Instalatorzy i serwisanci

4.

0,0031

Pracownicy socjalni, specjaliści od uzależnień i zdrowia psychicznego

11.

0,0039

Dietetycy

46.

0,009

Pielęgniarze i pielęgniarki

104.

0,029

Inżynierowie przemysłowi

135.

0,047

Matematycy

140.

0,055

Redaktorzy

250.

0,35

Stewardessy

360.

0,65

Bibliotekarze

422.

0,77

Barmani

439.

0,8

Fryzjerzy

461.

0,83

Marynarze

546.

0,91

Przewodnicy turystyczni i prostytutki

583.

0,93

Rzeźnicy

608.

0,94

Inspektorzy rolnictwa

610.

0,95

Manicurzystki i pedicurzystki

671.

0,98

Księgowi, audytorzy

688.

0,98

Brokerzy

702.

0,99

Telemarketerzy

Źródło: Raport „The future of employment: how susceptible are jobs to computerisation?”(2013) Frey, Osborne.

Wśród zajęć objętych największym ryzykiem kompensacji znalazły się ogólnie: sprzedaż, wsparcie administracyjno-biurowe, uprawa rolna, łowiectwo, leśnictwo, transport, produkcja, różnego typu usługi oraz transport. Polska jest jednym z krajów, w którym zauważono wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia bezrobocia technologicznego w najbliższej przyszłości. Komputeryzacja może zastąpić w naszym kraju aż 56 proc. zawodów. Pełna lista zagrożonych profesji znajduje się w dodatku do badania i jest dostępna tutaj.

Justyna Niedbał

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (49)

dodaj komentarz
grzechu_wart
Co do tego ze jako pierwsi zostana wyeliminowani kierowcy to jestem w stanie uwierzyc zwlaszcza ze sie slyszy duzo o autonomicznych autach. jak narazie tam gdzie pracuje w m&w spedition przewoźnicy z własnymi autami sa poszukiwani także moze zle nie bedzie
~romek
Czyli wszystko wskazuje na to ze wreszcie swiat pozbedzie sie pasorzytniczej i bezproduktywnej biurokracji
~pietia
Może mi ktoś wytłumaczyć pewien paradoks? Jeżeli ta robotyzacja ciągle postępuje, to kto będzie utrzymywał rzeszę przyszłych emerytów, maszyny przecież nie płacą podatków/składek. Może najwyższy czas żeby zaczęły?
~kierowcy
Coś mi się zdaje że kierowcy zostaną wyeliminowani jakopierwsi. Już są samochody które nie potrzebują kierowcy, np. google car.
~k0t_paskowy
ja już mam robota który pije za mnie wódkę w niedzielę bo w poniedziałek muszę być świeży
~cjg
Matematycy i prostytutki... Pleeeeese...
~osika
Co się dziwicie za dużo narobiło się tych świniarzy. Dostają nasze pieniądze w formie dopłat stawiają i jeszcze chcą mieć zapewniony zbyt.Niech sami żrą te śmierdzące świnie a nie skup interwencyjny
~świniarz
Co się dziwicie za dużo narobiło się tych świniarzy. Dostają nasze pieniądze w formie dopłat stawiają i jeszcze chcą mieć zapewniony zbyt.Niech sami żrą te śmierdzące świnie a nie skup interwencyjny
~zdejmij_mycke
Roboty już zastąpiły elektorat NP Janusza Korwina Mikke. Walą tylko plusy i minusy na forach, myśląc, że zaczarują rzeczywistość. Na szczęście roboty nie mają prawa głosu. Zapluty pewnie wolał by, żeby maszyna miała prawo głosu aniżeli kobieta. Zastąpić polityków robotami! Przynajmniej będą posłusznie słuchały Roboty już zastąpiły elektorat NP Janusza Korwina Mikke. Walą tylko plusy i minusy na forach, myśląc, że zaczarują rzeczywistość. Na szczęście roboty nie mają prawa głosu. Zapluty pewnie wolał by, żeby maszyna miała prawo głosu aniżeli kobieta. Zastąpić polityków robotami! Przynajmniej będą posłusznie słuchały elektoratu a nie wymyślały jak tu się nachapać, zawistnie patrząc na tych co już są przy korycie. Nie będą też chorowały psychicznie i sepleniły.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki