REKLAMA

510 mln zł dotacji na zakładanie firm w 2016 roku

Grzegorz Marynowicz2016-04-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-14 06:00
510 mln zł dotacji na zakładanie firm w 2016 roku
510 mln zł dotacji na zakładanie firm w 2016 roku
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

Pula 510 milionów złotych czeka w tym roku do rozdania między bezrobotnych chcących założyć firmę dzięki dotacji z urzędu pracy. Z informacji do których dotarł Bankier.pl wynika, że w ubiegłym roku z tej formy wsparcia skorzystało 46 743 osób.

Powiatowe urzędy pracy przeznaczyły w minionym roku dokładnie 913,54 milionów złotych na bezzwrotne dotacje na zakładanie biznesów – dowiedział się Bankier.pl. Dla porównania, w 2014 r. kwota ta sięgnęła 983 milionów złotych, co oznacza zmniejszenie puli o 70 milionów złotych.

Kwoty te jednak wyglądają imponująco przy planowanych środkach na rok 2016. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, że pula na dotacje może się zwiększyć, gdyż cały budżet przeznaczony na aktywizację bezrobotnych jest dużo większy.

fot. Roman Koszowski / Foto Gosc / / FORUM

21 tys. nowych firm w 2016 roku

Bezzwrotne dotacje z urzędu pracy to popularne źródło finansowania startu w biznesie. Wystarczy tylko wspomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat środki te przyczyniły się do powstania 460 tys. nowych firm. Kwota wsparcia osoby bezrobotnej nie może być wyższa od 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w tym roku maksymalny zastrzyk gotówki na założenie firmy wynosi 24 401,70 zł.  W planie finansowym Funduszu Pracy na 2016 rok zabezpieczono na ten cel kwotę 510,2 mln zł. Przy założeniu, że każdy bezrobotny ubiegać się będzie o maksymalną kwotę, środki te wystarczą na założenie blisko 21 tys. nowych firm. Te liczby mogą jednak ulec zmianie.

Pula na dotacje wzrośnie?

W planie resortu pracy na rok 2015 pierwotna pula zabezpieczona na wsparcie przedsiębiorczych bezrobotnych wynosiła 614,5 mln zł. Ostatecznie bilans ubiegłego roku zamknął się liczbą 46 743 przyznanych dotacji na łączną kwotę 913,54 mln zł. W porównaniu z pierwotnym planem, pula środków przeznaczonych na zakładanie firm w 2015 roku wzrosła więc o 300 mln zł. Wszystko za sprawą przesunięć w ramach całego budżetu na aktywizację osób bezrobotnych.

W roku bieżącym łączna kwota środków na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej dla urzędów pracy wynosi 3,64 mld zł. - W ramach tej kwoty mogą być realizowane wszystkie formy aktywizacji zawodowej przewidziane w ustawie, takie jak: staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, dofinansowanie stanowiska pracy czy dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne – tłumaczy ministerstwo. To oznacza, że w razie zainteresowania dotacjami, środki zabezpieczone na ten cel w roku 2016 mogą jeszcze wzrosnąć.

Ubieganie się o środki nie jest obwarowane wieloma warunkami, ale nie każdy może się starać o wsparcie z urzędu pracy. Podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu bezrobotnego. Innym ważnym wymogiem jest, aby w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku bezrobotny nie odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych. Ubiegający się o dotacje musi też oświadczyć, że nie korzystał dotychczas z pożyczek z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~niepelnosprawny_org
na jakie typy działalności dotacja? bezzwrotna rozumię? nie lepiej obiżyć podatki, ZUS i nie bedzie sie słonych miliadów wydawało w niewiadomo co, wiekszosc firm (chyba 90 procent) upada po pierwszym obowiazkowym roku, czyli branie kasy za darmo?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Pawel
Założyłem jednoosobową działalność 1 stycznia 2015 i prowadzę ją bez żadnych dotacji i innych pomocy aż do dziś - ponad 16 miesięcy. Na dodatek jestem zatrudniony na pełen etat w innej firmie - to moje dodatkowe "finansowanie" na które sam pracuję. Można? Można!
Finansowanie nieuków i leni to strata
Założyłem jednoosobową działalność 1 stycznia 2015 i prowadzę ją bez żadnych dotacji i innych pomocy aż do dziś - ponad 16 miesięcy. Na dodatek jestem zatrudniony na pełen etat w innej firmie - to moje dodatkowe "finansowanie" na które sam pracuję. Można? Można!
Finansowanie nieuków i leni to strata pieniędzy! Dlaczego nie obniżą podatku dochodowego i VAT? czy takim firmom jak moja nie należy się pomoc?
~Pyszczka
Lol, a ktoś ci bronił wystąpić o dofinansowanie? Czy masz ból żopy, że go nie dostałeś? xd
~Pawel odpowiada ~Pyszczka
Nie starałem się, bo "nie spełniałem" warunków pracując jak wół na pełen etat w innej firmie :)
To mało honorowe wg. Ciebie?
~Tomasz odpowiada ~Pawel
Jesteś pracownikiem - to jest przywilej na który większość z nas nie ma możliwości mieć. Jesteś pasożytem żerującym przedsiębiorcę. Nie płacisz składek na ZUS bo masz sępu padlinę.
~niepelnosprawny_org
poprosze o szczegoly, a nie przechwalanie sie...
~erererer
za dotacje to można produkować bankrutów a nie działające firmy, działające firmy finansują się same bo działają :D ten unijny system marnotrawienia środków musi doprowadzić do katastrofy

Powiązane: Pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki