REKLAMA

5 wskazówek dla początkującego inwestora

Marcin Świerkot2013-12-25 06:00
publikacja
2013-12-25 06:00

Imponujące wzrosty, niesamowite historie znajomych, którzy zarobili kokosy na GPW, i spektakularne debiuty publiczne. Tak wygląda hossa na giełdzie. To wtedy wzrasta zainteresowanie inwestowaniem w akcje wśród ludzi, którzy z giełdą nie mieli dotychczas nic do czynienia.

Niestety, sukces na giełdzie jest trudny do osiągnięcia. Oto 5 prostych zasad-drogowskazów. Powinien je poznać każdy początkujący inwestor, zanim wyruszy w tę emocjonującą giełdową podróż.

Zasada nr 1: Graj tylko tym, co jesteś gotów stracić

Gdy już załatwimy formalności w domu maklerskim, musimy przelać na rachunek maklerski trochę gotówki. I teraz jedna z najważniejszych rad dotyczących giełdy: graj tylko za oszczędności, które jesteś przygotowany stracić! Absolutnie nie myśl o braniu pożyczki pod kupno akcji. Nie ma znaczenia, jak wspaniały wydaje się biznes spółki, jak niesamowite stopy zwrotu uzyskują twoi koledzy (lub naganiacze z forum) i jakim "pewniakiem" jest dana spółka. Pamiętaj, że jesteś tutaj amatorem.

Reklama

Nie daj się zwieść pokusom. Podejdź z pokorą do rynku i ucz się tylko na tych pieniądzach, z którymi jesteś gotów się pożegnać. Jedynym wyjątkiem mogą być debiuty publiczne, na których rzeczywiście rzadko się traci. Tych jednak w najbliższym czasie nie będzie dużo. No i "rzadko" nie oznacza "nigdy".

Zasada nr 2: Chcesz zarabiać? Musisz się uczyć

Czy po przeczytaniu trzech wpisów na forum zabrałbyś się bez żadnej wiedzy do naprawy silnika swojego auta? Zapewne nie. A jednak liczba ludzi, którzy po takim "rozpoznaniu" są gotowi zainwestować oszczędności życia w daną spółkę, jest przerażająca. Nie bądź jednym z nich.

»10 przykazań tradera na giełdzie

Ta zasada jest prosta. Jeżeli chcesz odnosić sukcesy na giełdzie, będziesz musiał dużo czytać, dużo analizować i zbierać dużo doświadczeń. Skuteczne inwestowanie jest rzemiosłem jak każde inne: wymaga wiedzy, doświadczenia i obycia. Tego nie da się przeskoczyć, więc jeżeli nie jesteś gotowy poświęcić czasu na własny rozwój, to daj sobie spokój z giełdą już teraz.

Zasada nr 3: Inwestowanie na giełdzie może być ciekawe

Ta zasada jest blisko powiązana z poprzednią. Żeby cały czas się dokształcać i poświęcać długie godziny na giełdę, potrzebna będzie motywacja. Warto podejść do giełdy jako wspaniałej, ekscytującej przygody. To są prawdziwe, często ogromne biznesy, tysiące ludzi i ich praca, strategiczne plany, spektakularne sukcesy i tragiczne porażki. Nieważne, jak będziesz chciał inwestować - technicznie czy fundamentalnie. Powinieneś dostrzegać za tabelkami realny biznes i pasjonować się jego rozwojem. Postrzegaj giełdę jako coś ciekawego, a pochłanianie informacji przyjdzie ci z większą łatwością.

»Jak inwestować na giełdzie? 5 prostych kroków

Zasada nr 4: Zachowaj chłodną głowę

Kim jesteś dla rynku? Odpowiedź jest brutalna: nikim. Rynku nie interesuje, czy zyskasz, czy stracisz. Wykres ani drgnie pod wpływem twojego smutku, radości czy gniewu. Inwestując w akcje, naucz się odrzucać myśli, które będą cię stawiały w centrum, takie jak "mam dzisiaj dobry dzień, więc na pewno urośnie". To, jak się czujesz, co myślisz oraz jakie emocje przeżywasz, dla rynku nie ma żadnego znaczenia. Podejmuj decyzje z chłodną głową i odkładaj emocje na bok.

Zasada nr 5: Bądź cierpliwy

Inwestowanie wymaga cierpliwości. W swojej karierze inwestycyjnej będziesz zyskiwał oraz tracił jak na rollercoasterze. Istnieje zresztą spore prawdopodobieństwo, że stanie się to właśnie w takiej kolejności, jeżeli właśnie zaczynasz przygodę z giełdą. Teraz znajdujemy się w okresie oczywistej hossy, ale hossy zwykle mają to do siebie, że dosyć szybko i brutalnie się kończą. Bądź więc przygotowany, że prędzej czy później zobaczysz indeksy spadające na łeb i szyję. Zazwyczaj dzieje się to zdecydowanie prędzej niż się spodziewasz.

»Obalamy giełdowe mity

Jednak giełda działa na zasadzie cyklicznej. Po spadkach następuje odbicie, kolejna hossa i tak dalej. Nie warto więc się poddawać i już po pierwszym niepowodzeniu ochrzcić giełdę "szulernią". Po prostu przestań traktować swoje wyniki osobiście i coraz lepiej zarządzaj swoją inwestycją.

Tych pięć prostych zasad w żaden sposób nie pozwoli ci wybierać dobre spółki czy sposób inwestowania. Traktuj je jako drogowskazy, które pomagają na samym początku trudnej giełdowej drogi. Drogi, w którą pomimo niebezpieczeństw warto się wybrać, jeżeli lubisz ryzyko i ciągły rozwój.

Jak zacząć? Oczywiście od założenia rachunku maklerskiego. Z pomocą może przyjść ranking rachunków maklerskich, przygotowany przez Bankier.pl. Porównywane są tutaj przede wszystkim prowizje, jednak prawda jest taka, że jeżeli nie zamierzamy obracać setkami tysięcy złotych na rachunku ani prowadzić agresywnego day tradingu (kupno i sprzedaż tego samego dnia, nawet wielokrotnie), to różnice w opłatach często są niezauważalne. Ostatecznie warto postawić na taki dom maklerski, którego funkcjonalność i wygoda korzystania najbardziej nas zadowalają.

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jaspers
A obligacje prywatne? Nie mogę znaleźć nikogo, kto coś sensownego mi doradzi, zobaczcie - big.biz.pl/poradnik-inwestora/ Głównie interesuje mnie to, dlaczego w tym przypadku nawet bardziej opłaca się, żeby to padło. Bo jeśli dobrze rozumiem - dostaje się wtedy 3 razy więcej niż warta jest obligacja Dlaczego? Czemu oni coś takiego oferują?
~obserwator
Najlepsza porada to : omijaj szulernię GPW szerokim łukiem- tu zarabiają tylko emitenci i banda maklerów- cała reszta naiwnych traci i ogrywa się nawzajem...
luki888
Przeciętny inwestor na GPW to mężczyzna grający od 8 lat mający 37 lat. Cierpliwości, jeśli rozumiesz cykle rynkowe korzystasz z analizy fundamentalnej i technicznej to z czasem zrozumiesz na czym polega inwestowanie.
~fdsa
pięć porad:
1 ) nie graj
2 ) nie czytaj bzdur na portalach to ci się nie włączy zielona lampka
3 ) jak już się napalisz to powiedz sobie - spokojnie to tylko kolejne oszustwo tak jak cały ten rząd kłamcy i złodzieja
4 ) gdy już zaczniesz grać nastaw się na stratę całej gotówki w ciągu roku
5 ) graj tylko za swoją gotówkę
pięć porad:
1 ) nie graj
2 ) nie czytaj bzdur na portalach to ci się nie włączy zielona lampka
3 ) jak już się napalisz to powiedz sobie - spokojnie to tylko kolejne oszustwo tak jak cały ten rząd kłamcy i złodzieja
4 ) gdy już zaczniesz grać nastaw się na stratę całej gotówki w ciągu roku
5 ) graj tylko za swoją gotówkę - nigdy nie pożyczaj ani nie zaciągaj na giełdę kredytów bo zagwarantujesz sobie miękki kartonik pod mostem :) strata murowana

jeśli zaryzykowałeś , życzę Ci szczerze powodzenia, przyda się .. i nie miej potem żalu do innych i nie wyzywaj od złodziei i oszustów bo to ty sam się w to . wpakowałeś mimo że ciebie ostrzegaliśmy - my - już nie leszcze - którzy wiemy na czym polega giełda i czym jest, ponieważ sami masę pieniędzy straciliśmy.
~hh
warto jest zainstalować sobie na telefon aplikacje mobilną giełdową - wystarczy wpisać w google play albo appstore GPW. Apki są obowiązkowe!
~gracz od lat 90
Prawda jest taka ze gielda jest zlodziejstwem i oszustwem.

Wezmy na ten przyklad zapomniane juz NFI / 100zl udzial kazdego doroslego obywatela Polski w aukcjach "dobrych wtedy" firm podarunek Wałesy/
Mialy byc kokosy a ile to jest teraz warte?
Spoleczki podzielily sie popaczkowaly, pozmienialy nazwy i sie likwiduja.
Prawda jest taka ze gielda jest zlodziejstwem i oszustwem.

Wezmy na ten przyklad zapomniane juz NFI / 100zl udzial kazdego doroslego obywatela Polski w aukcjach "dobrych wtedy" firm podarunek Wałesy/
Mialy byc kokosy a ile to jest teraz warte?
Spoleczki podzielily sie popaczkowaly, pozmienialy nazwy i sie likwiduja. A inwestorzy daja d..

To taka prawda.

Nie znam osob z stazem, lokujace powiedzmy 20-50tys ktore zarobily na gieldzie.
Ja mam takie tyly ze hej. Wspomniane NFI kupowalem po 140zl a teraz ile warte?


Pozdro
~iii
1. nie inwestuj kasy przeznaczonej na chleb
2. pilnuj spółek które masz - jak splajtują przegrasz wszystko
3. kupuj kiedy giełda leci na pysk ( im dłużej czekasz tym lepiej )
4. jak długo nie sprzedajesz nie masz strat ( ani zysków )
5. sprzedaj wtedy gdy "Ty" uważasz, że masz zysk lub kiedy musisz ( plajta
1. nie inwestuj kasy przeznaczonej na chleb
2. pilnuj spółek które masz - jak splajtują przegrasz wszystko
3. kupuj kiedy giełda leci na pysk ( im dłużej czekasz tym lepiej )
4. jak długo nie sprzedajesz nie masz strat ( ani zysków )
5. sprzedaj wtedy gdy "Ty" uważasz, że masz zysk lub kiedy musisz ( plajta spółki )

50 000 zł proszę mi przysłać jako honorarium na adres IP
z poważaniem
logik giełdowy
~fsda
:D dobry świąteczny żarcik nie jest zły ;)
~jaromin007
Na Giełdzie można tylko... stracić. Już pokazywanie notowań z 15 minutowym opóźnieniem jest tendencyjne. Przy małych sumach i niewielkim zaangażowaniu nie opłaca się wykupywać "abonamentu" na notowania bezpośrednie. W dodatku w razie zysków, podatek Belki. Gorzej w wypadku strat. Nie można odliczyć od innych zysków. Tylko Na Giełdzie można tylko... stracić. Już pokazywanie notowań z 15 minutowym opóźnieniem jest tendencyjne. Przy małych sumach i niewielkim zaangażowaniu nie opłaca się wykupywać "abonamentu" na notowania bezpośrednie. W dodatku w razie zysków, podatek Belki. Gorzej w wypadku strat. Nie można odliczyć od innych zysków. Tylko z Giełdy. Poczekam aż notowania będą ogólnie dostępne, wraz z informacjami na temat spółek. ZA DARMO. Bo Giełda i maklerzy zarabiają na prowizji od obrotów.
~Paweł
Lepiej sobie założyć lokatę w banku i cieszyć się bezstresowym życiem, niż tracić czas i nerwy na giełdzie.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki