300 tys. rodziców nie płaci alimentów. Trafią do nowego rejestru?

Utworzenie centralnego rejestru dłużników alimentacyjnych proponują dwaj rzecznicy: Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka. W ich opinii pomogłoby to w rozwiązaniu poważnego problemu społecznego. Obecnie w Polsce na swoje dzieci nie płaci bowiem blisko 300 tysięcy rodziców.

300 tys. rodziców nie płaci alimentów. Trafią do nowego rejestru?
300 tys. rodziców nie płaci alimentów. Trafią do nowego rejestru? (YAY Foto)

W liście skierowanym do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego rzecznicy wskazują, że do rejestru trafiłyby informacje dotyczące wyłącznie osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, którego podstawą jest tytuł wykonawczy potwierdzony przez sąd. Dane dłużnika trafiałby do rejestru jedynie w przypadku bezskuteczności egzekucji.

Rozwiązanie proponowane przez RPO i RPD jest efektem prac wspólnego zespołu do spraw alimentów. Koncepcję utworzenia centralnego rejestru dłużników alimentacyjnych zaprezentowali przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej. Ich zdaniem rejestr mógłby być zasilany nie tylko danymi pochodzącymi z rejestru dłużników niewypłacalnych, informacjami ujawnionymi w biurach informacji gospodarczej, ale też informacjami od wszystkich komorników sądowych. Dane od komorników trafiałyby do rejestru automatycznie z aplikacji, z których obecnie korzystają, dzięki czemu możliwa byłaby ich bieżąca aktualizacja. Taki rejestr zapewniałby stały dostęp do danych o dłużnikach alimentacyjnych dla wszystkich kancelarii komorniczych oraz dla innych podmiotów uprawnionych. Zdaniem komorników przyspieszyłoby to egzekucję, co często przekłada się na jej skuteczność.

Obecnie dane o zobowiązaniach dłużników alimentacyjnych gromadzone są przez biura informacji gospodarczej. Organ właściwy wierzyciela może je tam przekazać, jeśli zaległość alimentacyjna wynosi ponad 6 miesięcy. Jak donosiła niedawno Polska Agencja Prasowa w naszym kraju są cztery biura informacji gospodarczej, gdzie trafiają nazwiska rodziców niepłacących na dzieci. Na razie w bazach, np. KRD, jest zarejestrowanych prawie 237 tys. takich dłużników i stale ich przybywa. (więcej na ten temat tutaj). Działający z urzędu komornik może również złożyć wniosek o wpisanie nierzetelnego dłużnika alimentacyjnego do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Choć stosowane obecnie rozwiązania przyczyniają się do zdyscyplinowania niektórych osób zalegających z regulowaniem świadczeń na rzecz najbliższych, nadal są niewystarczające. Jest tak dlatego, że rejestr dłużników niewypłacalnych i biura informacji gospodarczej zostały powołane przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa  obrotu gospodarczego. Nowy rejestr dłużników miałby natomiast za zadanie przede wszystkim wspierać odzyskiwanie należności alimentacyjnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka zwracają się do wiceministra o rozważenie możliwości podjęcia stosownej ustawy legislacyjnej.

RPO/KWL

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dim

Prawdopodobnie chciał uniknąć alimentów --> "Josef Blösche , służący w stopniu SS-Rottenführera.

Często uczestniczył w gwałtach na kobietach. Znany był z tego że zgwałcone kobiety następnie zabijał. Temu okrutnemu postępowaniu zawdzięczał przydomek, jakim określali go mieszkańcy getta - Fleischer."

! Odpowiedz
1 1 ~as

POwinni trafić z automatu do KODu.

! Odpowiedz
2 2 ~Kolega

Z niepłaceniem alimentów trzeba walczyć! Majątki mają poprzepisywane , pracują na czarno .
Śmieją się z Nas WSZYSTKICH! !!! NALEŻY ZABIERAĆ WSZYSTKIM NIEPŁACĄCYM PRAWO JAZDY!!!

! Odpowiedz
0 10 ~wwwTjOKpl

Alimenty należy płacić, bo to pieniądze niezbędne dla dziecka/i. Jednak niepłacenie alimentów wynikać może z wielu czynników, nie tylko z niechęci zobowiązanych osób (choć zapewne nierzadko niestety też). Stąd też w tej sprawie działać należy wielotorowo, wielowątkowo.

Prócz "ścigania" dłużników, równolegle należy podjąć działania profilaktyczne. Mam tu na uwadze dwie bardzo istotne kwestie:
* możliwość alimentacji poprzez osobiste stania, tj. sprawowanie opieki. Mowa tu o rozwiązaniach od wielu lat z powodzeniem funkcjonujących w krajach Europy Zachodniej, Skandynawii, USA, Kandzie, itd, czyli OPIEKA NAPRZEMIENNĄ, względnie RÓWNOWAŻNA;
* orzekanie o wysokości alimentów, które realnie możliwe są do uiszczenia przez osoby zobowiązane, czyli wprowadzenie tabel alimentacyjnych wzorem, np. Niemiec. Więcej na ten temat na stronie Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce: https://www.facebook.com/tata.jest.ok/posts/1347234735305271

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ~isia

A co na to naczelny Alimenciarz III RP???

! Odpowiedz
0 7 ~denis

237 000 TO NIE 300 000 !!!!!!
CHOJOWI Z WAS "BANKIERZY"
Kto was matematyki uczył ???
Ten sam co Komorowskiego uczył j. polskiego ???
Straszny BUL

! Odpowiedz
1 2 ~Boneki

Standard znowu te hieny na pierwsze struny grają i wymyślają te szuje komornicy to przykład b.....la

! Odpowiedz
0 25 ~6hhh

Zaciekawiło mnie, bo mam kilku kolegów samotnie wychowujących dzieci po odejściu żony i żaden nie otrzymuje alimentów. Czy to prawo wtedy nie obowiązuje czy o co chodzi? Znacie jakiegoś samotnego ojca otrzymującego alimenty?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~Słabo

A Wybiórczą za co kupią?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne