Alimenciarze winni są swoim dzieciom 7,1 mld zł

Według ostatnich danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom 7,1 mld zł.

(YAY Foto)
Jak pisze "Gazeta Wyborcza", gdy rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, to egzekwuje je komornik albo płaci je gmina z Funduszu Alimentacyjnego, a potem dochodzi ich od dłużnika. Owe 7,1 mld zł to zobowiązania dłużników alimentacyjnych wobec samorządów, ale tylko te, które zostały zgłoszone do KRD.

W Polsce są cztery biura informacji gospodarczej, gdzie trafiają nazwiska rodziców niepłacących na dzieci. Na razie w bazach, np. KRD, jest zarejestrowanych prawie 237 tys. takich dłużników i stale ich przybywa.(PAP)

sto/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 12 ~Ala

Wprowadźmy w naszym kraju OPIEKĘ NAPRZEMIENNĄ, jak to jest we wszystkich krajach europy zachodniej, USA, Kanadzie, Skandynawii, itd. a znaczna część problemu rozwiązana zostanie u jego podstaw. Dziecko potrzebuje $, jednak jeszcze bardziej dobrego kontaktu z obojgiem rodziców.

! Odpowiedz
4 4 ~Kowal

Wtedy łapówkarskie sędzie by nie zarobiły na tolerowaniu ustawek adwokackich przy rozwodach, za co ciągną pieniądze od korumpujących je adwokatów urządzajacych ustawki rozwodowe.

! Odpowiedz
10 8 ~asa

Miara prawdziwego 100% mężczyzny - bez honoru, bez pieniędzy, chowającego się przed odpowiedzialnością za swoje czyny. Wstyd żyć obok takich ludzi.

! Odpowiedz
3 2 ~dd

Ooo nieodpowiedzialne dziecioroby Cię minusują ;)

! Odpowiedz
8 20 ~aaaaa

Dzieciom? Nie kłamcie! Prawie nigdy nie zdarza się, żeby dziecko bezpośrednio otrzymywało alimenty - idą one na potrzeby mamuś dbającej przede wszystkim o własne wygody.

! Odpowiedz
10 6 ~Jasko

A czy alimentobiorcy płacą o tych przychodów podatki?

! Odpowiedz
9 8 ~dddd

a Ty placisz podatek od swojego kieszonkowego?

! Odpowiedz
2 10 ~fak odpowiada ~dddd

Od darowizn dla najblizszych powyżej 5zl dziennie nalezy sie podatek.
Od darowizn dla dziecka studiującego poza domem nalezy sie podatek

! Odpowiedz
6 3 ~gugi

Wolne od podatku są jedynie alimenty na dzieci wypłacane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, o ile dziecko nie ukończyło 25. roku życia, zaś kwota alimentów nie przekroczyła 700 zł. Nie muszą również płacić podatku od otrzymanych alimentów dorosłe dzieci, którym zgodnie z odrębnymi przepisami przysługuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub renta socjalna. Zwolnienie od podatku obejmuje również świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny w sytuacji bezskutecznej egzekucji świadczeń od rodzica dziecka.

Warto w tym miejscu dodać, iż analogicznie są traktowane przez fiskusa alimenty wypłacane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej krewnym w linii prostej lub rodzeństwu.

Kiedy alimenty stanowią dochód podatnika?

Niestety, ale podatników, którzy otrzymują dobrowolnie płacone alimenty, nie obejmuje powyższe zwolnienie. Oznacza to, iż siostra, której brat przekazuje co miesiąc pewną kwotę pozwalająca na utrzymanie czy też ojciec, który zawarł ze swoim synem ugodę o alimenty - powinni otrzymane kwoty wykazać do opodatkowania.

Obowiązek ten dotyczy również podatników, którzy podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej uzyskali alimenty w kwocie wyższej niż 700 zł. Dochodem podatnika będzie wówczas różnica między kwotą podlegającą zwolnieniu a wysokością otrzymywanego co miesiąc świadczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~cccc

Czy koscioł płaci podatek od tacowego, koszykowego?
"Dochody z tzw. tacy stanowią dochody z niegospodarczej działalności Kościołów. Są one zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych i w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji wymaganej przez przepisy podatkowe" - wyjaśnia nam Ministerstwo Finansów. To samo dotyczy też innych opłat: za udzielanie ślubów, chrztów, za pogrzeby.

Ale to nie koniec. Z informacji, które uzyskaliśmy w resorcie finansów, wynika też, że usługi świadczone przez Kościoły, m.in.: śluby, pogrzeby, bierzmowanie, chrzty, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. VAT-u nie płaci się też od pieniędzy z tacy."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne