3 600 zł brutto dla stażysty w branży IT

Pracodawcy szukają stażystów i praktykantów - najwięcej ofert przez trzy kwartały 2017 roku skierowano do studentów w obszarze finansów, handlu i sprzedaży, marketingu, HR oraz IT. Serwis Pracuj.pl przygotował raport na temat ofert skierowanych do osób, które chcą zdobyć doświadczenie jeszcze w trakcie nauki. Z badania wynika, że stażystom oferuje się średnio 3 000 złotych brutto miesięcznie. 

Które branże poszukują stażystów i praktykantów? Przede wszystkim te, które działają w obszarach bankowości, finansów i ubezpieczeń. Znacznie więcej ofert w porównaniu do analogicznego okresu rok temu, skierowali pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości. Jak podaje Pracuj.pl, powołując się na dane PwC, studenci uważają, że pensja rzędu 1 000 - 2 000 złotych netto za staż lub praktykę jest odpowiednia. 

Najwięcej ogłoszeń w tym obszarze opublikowano w województwie mazowieckim, gdzie w stosunku do ubiegłego roku wzrost liczby staży i praktyk wyniósł 11 proc. Łatwo o tymczasową pracę podczas nauki było również w województwach: dolnośląskim i śląskim.  

(Pracuj.pl)

Na najwyższe wynagrodzenia w czasie nauki mogą liczyć osoby zainteresowane rozwojem oprogramowania i administracją IT, tam stawki sięgają ok. 3 600 złotych brutto miesięcznie. Równie dobrze opłacane są osoby, które swoją praktykę lub staż odbywają w obszarze doradztwa i konsultingu - średnia pensja wynosi tam 3 500 złotych brutto oraz ci, którzy chcą pracować w branży e-Commerce - 3 400 złotych brutto. Najmniejsze zarobki, jak podają autorzy raportu, odnotowuje się w kategorii uroda, rekreacja i zdrowy styl życia.

(Pracuj.pl)

Wysoka płaca dla osób odbywających staż lub praktykę czeka w województwie mazowieckim (średnia dla regionu wynosi ok. 3 400 zł brutto), dolnośląskim (3 300 zł brutto) oraz małopolskim (ok. 3 050 zł brutto). 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 11 jaffa

hmm, skąd są te dane?
15 lat temu jako stażysta w 3mieście dostałem 2.4 tys na rękę - czyli jakieś 3.2brutto.
Po 15 latach jest 3600 przy takim zapotrzebowaniu na programistów? Jakoś cięzko w to uwierzyć.
Może w Reszowiie tylke płacą (bez obrazy :)

! Odpowiedz
9 10 arfeneusz

w Rzeszowie dość dobrze płacą, ale niektóre firmy, z tego co kojarzę, te od samolotów, silników itp. Reszta przeciętnie. Jeśli zarabiasz 3600 brutto po 15 latach to Cię robią w balona

! Odpowiedz
3 5 mhm

Stażysta to jeszcze nie programista, to rodzaj ryzykownej inwestycji, która często się pracodawcy nie zwraca.
Zauważ też, że 3600 zł to „rozwój oprogramowania i administracja IT”, zapewne stażysta-programista Java w dużej firmie dostaje znacząco więcej, niż np. stażysta pomagający w opiece nad systemem informatycznym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 mhm odpowiada arfeneusz

„Jeśli zarabiasz 3600 brutto po 15 latach to Cię robią w balona”
— dowartościowujesz się udając programistę?

@jaffa nie pisał, że po 15 latach pracy zarabia 3600 zł, lecz dziwił się, że przez 15 lat wynagrodzenie stażysty wzrosło z ok. 3200 zł (wg jego doświadczenia) do tylko 3600 zł (wg danych z artykułu). Nie możesz być programistą nie rozumiejąc tak prostego przekazu. (Już wcześniej zdradziłeś się, że o branży nie masz pojęcia pisząc o stawkach netto.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 arfeneusz odpowiada mhm

pisałem o stawkach brutto, bo każdy normalny człowiek porozumiewa się pisząc o pensji w kwotach brutto.

A jakie koszty na edukację poniósł programista? A kursy? Tego dziwnie nie zauważasz, coś taki typowy polaczek? Tylko Tobie kasa ma się zgadzać, tylko pracodawca ma mieć zwrot z inwestycji. Studia to też inwestycja, chyba, że ktoś idzie na socjologie, bo to kocha.

co do tego co pisał jaffa masz rację, za szybko czytałem

Uważasz, nawiasem, że stawka 3600 netto/brutto po 15 latach jest OK dla programisty? Ja nie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 jaffa odpowiada arfeneusz

napisałem że 15 lat temu zarabiałem około 3.2tys brutto. Dawno temu i nieprawda.

W korpo w 3mieście 5tys na rękę dla stażysty to obecnie minimum, chodź mogę być już do tyłu z tą wiedzą, bo to było 3 lata temu :)
W Polskich feudalnych firmach i firemkach to stawka poniżej 5tys. jest całkiem możliwa, ale tam stażysta jak nie jest głupi to długo nie posiedzi i ucieka do korpo o ile zna język angielski, a tym to juz prawie nie ma nikt problemu, to standard.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 fred_ odpowiada arfeneusz

Kazdy normalny czlowiek mowi o kwotach netto.

! Odpowiedz
4 8 fred_ odpowiada jaffa

Kto chce w tych czasach pracowac w korpo? Nie ma nic gorszego.

! Odpowiedz
1 0 mhm odpowiada fred_

„Kazdy normalny czlowiek mowi o kwotach netto.”
— poniekąd może nawet masz rację, być może rzeczywiście większość Polaków mówi o kwotach netto (ale trzeba by to zbadać/udowodnić), a jedno ze znaczeń przymiotnika „normalny” to «najczęściej spotykany».
Tu jednak nie mówimy o motłochu, tzn. Polakach „najczęściej spotykanych”, a o programistach, wśród których standardem jest posługiwanie się stawkami brutto, m.in. ze względu na ponadprzeciętnie wysokie zarobki, które sprawiają, że mówienie o kwocie netto nie ma sensu — np. może się zdarzyć, że jeśli ktoś w połowie roku dostanie podwyżkę, to w tym roku będzie dostawał kwotę netto większą, niż w następnym (bez obniżki wynagrodzenia!), bo wejdzie w 2. próg podatkowy — a to tylko jeden przykład. Dlatego napisałem: „zdradziłeś się, że O BRANŻY nie masz pojęcia pisząc o stawkach netto”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne