3 600 zł brutto dla stażysty w branży IT

Pracodawcy szukają stażystów i praktykantów - najwięcej ofert przez trzy kwartały 2017 roku skierowano do studentów w obszarze finansów, handlu i sprzedaży, marketingu, HR oraz IT. Serwis Pracuj.pl przygotował raport na temat ofert skierowanych do osób, które chcą zdobyć doświadczenie jeszcze w trakcie nauki. Z badania wynika, że stażystom oferuje się średnio 3 000 złotych brutto miesięcznie. 

Które branże poszukują stażystów i praktykantów? Przede wszystkim te, które działają w obszarach bankowości, finansów i ubezpieczeń. Znacznie więcej ofert w porównaniu do analogicznego okresu rok temu, skierowali pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości. Jak podaje Pracuj.pl, powołując się na dane PwC, studenci uważają, że pensja rzędu 1 000 - 2 000 złotych netto za staż lub praktykę jest odpowiednia. 

Najwięcej ogłoszeń w tym obszarze opublikowano w województwie mazowieckim, gdzie w stosunku do ubiegłego roku wzrost liczby staży i praktyk wyniósł 11 proc. Łatwo o tymczasową pracę podczas nauki było również w województwach: dolnośląskim i śląskim.  

(Pracuj.pl)

Na najwyższe wynagrodzenia w czasie nauki mogą liczyć osoby zainteresowane rozwojem oprogramowania i administracją IT, tam stawki sięgają ok. 3 600 złotych brutto miesięcznie. Równie dobrze opłacane są osoby, które swoją praktykę lub staż odbywają w obszarze doradztwa i konsultingu - średnia pensja wynosi tam 3 500 złotych brutto oraz ci, którzy chcą pracować w branży e-Commerce - 3 400 złotych brutto. Najmniejsze zarobki, jak podają autorzy raportu, odnotowuje się w kategorii uroda, rekreacja i zdrowy styl życia.

(Pracuj.pl)

Wysoka płaca dla osób odbywających staż lub praktykę czeka w województwie mazowieckim (średnia dla regionu wynosi ok. 3 400 zł brutto), dolnośląskim (3 300 zł brutto) oraz małopolskim (ok. 3 050 zł brutto). 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 11 jaffa

hmm, skąd są te dane?
15 lat temu jako stażysta w 3mieście dostałem 2.4 tys na rękę - czyli jakieś 3.2brutto.
Po 15 latach jest 3600 przy takim zapotrzebowaniu na programistów? Jakoś cięzko w to uwierzyć.
Może w Reszowiie tylke płacą (bez obrazy :)

! Odpowiedz
8 10 arfeneusz

w Rzeszowie dość dobrze płacą, ale niektóre firmy, z tego co kojarzę, te od samolotów, silników itp. Reszta przeciętnie. Jeśli zarabiasz 3600 brutto po 15 latach to Cię robią w balona

! Odpowiedz
2 5 mhm

Stażysta to jeszcze nie programista, to rodzaj ryzykownej inwestycji, która często się pracodawcy nie zwraca.
Zauważ też, że 3600 zł to „rozwój oprogramowania i administracja IT”, zapewne stażysta-programista Java w dużej firmie dostaje znacząco więcej, niż np. stażysta pomagający w opiece nad systemem informatycznym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 mhm odpowiada arfeneusz

„Jeśli zarabiasz 3600 brutto po 15 latach to Cię robią w balona”
— dowartościowujesz się udając programistę?

@jaffa nie pisał, że po 15 latach pracy zarabia 3600 zł, lecz dziwił się, że przez 15 lat wynagrodzenie stażysty wzrosło z ok. 3200 zł (wg jego doświadczenia) do tylko 3600 zł (wg danych z artykułu). Nie możesz być programistą nie rozumiejąc tak prostego przekazu. (Już wcześniej zdradziłeś się, że o branży nie masz pojęcia pisząc o stawkach netto.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 arfeneusz odpowiada mhm

pisałem o stawkach brutto, bo każdy normalny człowiek porozumiewa się pisząc o pensji w kwotach brutto.

A jakie koszty na edukację poniósł programista? A kursy? Tego dziwnie nie zauważasz, coś taki typowy polaczek? Tylko Tobie kasa ma się zgadzać, tylko pracodawca ma mieć zwrot z inwestycji. Studia to też inwestycja, chyba, że ktoś idzie na socjologie, bo to kocha.

co do tego co pisał jaffa masz rację, za szybko czytałem

Uważasz, nawiasem, że stawka 3600 netto/brutto po 15 latach jest OK dla programisty? Ja nie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 jaffa odpowiada arfeneusz

napisałem że 15 lat temu zarabiałem około 3.2tys brutto. Dawno temu i nieprawda.

W korpo w 3mieście 5tys na rękę dla stażysty to obecnie minimum, chodź mogę być już do tyłu z tą wiedzą, bo to było 3 lata temu :)
W Polskich feudalnych firmach i firemkach to stawka poniżej 5tys. jest całkiem możliwa, ale tam stażysta jak nie jest głupi to długo nie posiedzi i ucieka do korpo o ile zna język angielski, a tym to juz prawie nie ma nikt problemu, to standard.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 fred_ odpowiada arfeneusz

Kazdy normalny czlowiek mowi o kwotach netto.

! Odpowiedz
4 8 fred_ odpowiada jaffa

Kto chce w tych czasach pracowac w korpo? Nie ma nic gorszego.

! Odpowiedz
1 0 mhm odpowiada fred_

„Kazdy normalny czlowiek mowi o kwotach netto.”
— poniekąd może nawet masz rację, być może rzeczywiście większość Polaków mówi o kwotach netto (ale trzeba by to zbadać/udowodnić), a jedno ze znaczeń przymiotnika „normalny” to «najczęściej spotykany».
Tu jednak nie mówimy o motłochu, tzn. Polakach „najczęściej spotykanych”, a o programistach, wśród których standardem jest posługiwanie się stawkami brutto, m.in. ze względu na ponadprzeciętnie wysokie zarobki, które sprawiają, że mówienie o kwocie netto nie ma sensu — np. może się zdarzyć, że jeśli ktoś w połowie roku dostanie podwyżkę, to w tym roku będzie dostawał kwotę netto większą, niż w następnym (bez obniżki wynagrodzenia!), bo wejdzie w 2. próg podatkowy — a to tylko jeden przykład. Dlatego napisałem: „zdradziłeś się, że O BRANŻY nie masz pojęcia pisząc o stawkach netto”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl

Czy otrzymałeś już PIT‑11 od swojego pracodawcy?

Bardzo dziękujemy za udział w naszej ankiecie!
Polecamy nasz program e‑pity 2017. Rozlicz PIT‑a kompleksowo i bezpiecznie w kilka minut! Pobierz Program

lub uruchom online

Bardzo dziękujemy za udział w naszej ankiecie!
W naszym programie e‑pity 2017 możesz bezpiecznie rozliczyć wszystkie dostępne deklaracje. Pobierz Program

lub uruchom online