2014 rok rekordowo dobry dla deweloperów

Pod względem liczby sprzedanych mieszkań na deweloperskim rynku pierwotnym ten rok będzie rekordowy. W przyszłym roku jest szansa na powtórzenie tego wyniku. Eksperci oczekują rosnącej stopniowo podaży i trochę mniejszego popytu. Sytuacji nie powinien pogorszyć wymóg 10-proc. wkładu własnego, a wspomagać będzie program Mieszkanie dla Młodych.

2014 rok rekordowo dobry dla deweloperów


- Wiele wskazuje na to, że ten rok pod względem liczby mieszkań sprzedanych na rynku pierwotnym w Polsce będzie rekordowy - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań i analiz rynku firmy REAS. - Z całą pewnością jesteśmy w górnej fazie cyklu, jeśli chodzi o popyt, za którym idzie podaż wraz z mieszkaniami wprowadzonymi do sprzedaży. Mamy już za sobą moment równowagi, czyli zrównoważenia liczby sprzedanych lokali i wprowadzanych w danym okresie na rynek, ale wciąż jesteśmy bardzo blisko tego punktu.

Według Głównego Urzędu Statystycznego po trzech kwartałach br. w całym kraju oddano do użytku 100 138 mieszkań, czyli o 1,9 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wydano natomiast ponad 120 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 14,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku, kiedy odnotowano spadek o nieco ponad 18 proc. Wzrosła także (do ponad 114,5 tys., czyli o 17 proc.) liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wobec spadku przed rokiem o 16,2 proc.

Następny rok - zdaniem Kuniewicz - powinno być równie dobry pod względem sprzedażowym. Nie należy spodziewać się ani załamania sprzedaży, ani gwałtownej hossy.

- Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli spokojny, dobry rok sprzedażowy z powoli rosnącą podażą - przekonuje Katarzyna Kuniewicz. - Mamy przygotowane do wprowadzania na rynek nowe projekty deweloperów, którzy wcześniej przetestowali bardzo różne realizacje, jeśli chodzi o segmentację, lokalizację, odbiorców itp., oraz takich, którzy wychodzili z Warszawy jako swojego pierwszego rynku na zewnątrz z sukcesem.

Jak podkreśla, po stronie popytowej uruchomiły się wszystkie grupy: od najniższej, która kwalifikuje się do programu Mieszanie dla Młodych, po inwestorów, który lokują w mieszkania oszczędności i kapitał.

Zwiększenie od stycznia na skutek rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego wymaganego przez banki wkładu własnego podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny do 10 proc. nie powinno wpłynąć na zmniejszenie popytu.

- Sposób wdrażania rekomendacji był znany od dawna, więc wydaje się, że mamy do czynienia z zaakceptowanym przez wszystkie strony popytu i podaży faktem - ocenia Kuniewicz. - Już w br. bardzo trudno było uzyskać kredyt, mając tylko 5 proc. wkładu własnego. 10 proc. jest racjonalnym wymaganiem i nie ma najmniejszych wątpliwości, że to dobra rekomendacja.

Program MdM pomoże nabywcom, którzy najbardziej odczują zwiększenie wkładu własnego podczas zaciągania kredytu. Obecnie w Warszawie kwalifikują się do niego mieszkania, których cena nie przekracza 6 583,1 tys. zł za metr kwadratowy.

- Mamy grupę osób, których nie stać na inną nieruchomość niż ta, która jest poniżej limitu - wskazuje Kuniewicz. - MdM rozwiązuje niejako ten problem. Jeżeli takie było założenie programu, to chylę czoła, bo tak to właśnie zadziała. Grupa, która zostanie najbardziej uderzona większym wkładem własnym, uzyska wsparcie i to nie hipotetyczne, lecz rzeczywiste, w momencie kupowania mieszkania.

Program powinien w dalszym ciągu wspierać sprzedaż, tym bardziej jeśli limity będą rosły. Jak podkreśla ekspertka, w takiej sytuacji możliwa jest powtórka wyniku ponad 16 tys. sprzedanych mieszkań na rynku warszawskim.

Polski rynek, jak zauważa Kuniewicz, ma za sobą bardzo trudny okres po kryzysie 2009 roku. Pozostały na nim przedsiębiorstwa doświadczone, które obecnie zachowują się bardzo spokojnie.

- Wydaje się, że mamy teraz najlepszą fazę na rynku, który jest przecież cykliczny, jesteśmy teraz w górnych limitach popytowych - zauważa Katarzyna Kuniewicz. - Jak zwykle najciekawsze jest to, jak długo potrwa dobry okres. Bo to, że popyt nie będzie tylko rosnąć, jest pewne. Kto tego faktu nie akceptuje, nie powinien działać na rynku mieszkaniowym.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~thx

i mimo ze im sie wiedzie wspaniale, a wyniki sa rekordowe to nadal rzadzacy widza sens istnienia programu ktory wspiera tylko zakup mieszkania od dewelopera... brawo za logike

! Odpowiedz
0 7 ~ddddd

bardzo prosta sprawa - poupadały małe firmy, popyt przeniósł się więc do duzych, To wzięli "kilka najwiekszych firm" odpowiednoi dobranych, gdzie akurat mozna było wykazać wzrosty. Na każdym rynku nawet jak ma tendencję zdecydowane spadkową można znaleźć z 10 podmiotów którym akurat wzrosło. Grunt, żeby nie ujawniać motłochowi kryteriów doboru, ani tego na ile sie one zmieniają.Innym sposobem manipulowania jest mówienie o wzroście liczby transakcji, gdy spada ich wartość (więcej małych mieszkań) i na odwrót. Ze statystyk da się wiele wyciągnąć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~BiałyMurzyn

Gdyby KNF wypuściła rekomendację "M", zgodnie z którą banki w Polsce mogły by udzielać kredytów na mieszkania tylko i wyłącznie Murzynom urodzonym na Syberii i mówiącym płynnie po chińsku, to ta pani prawdopodobnie stwierdziłaby w podobnym wywiadzie, że "mamy do czynienia z zaakceptowanym przez wszystkie strony popytu i podaży faktem, który jest racjonalnym wymaganiem i nie ma najmniejszych wątpliwości, że to dobra rekomendacja".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~kolejnalipa

10 proc to dobra sprawa, MDM w tym roku odpalił jak rakieta, w przyszłym wejdzie na orbitę okołoziemską, a deweloperzy sprzedadzą w 2015 od miliona do trzech milionów mieszkań, a może i więcej. Polska to kraj mlekiem i miodem płynący, a Polacy to najszczęśliwsza i najdostatniej żyjąca nacja na świecie. No i co jeszcze wymyślicie bankiery???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~happy_za_freeko

Słabo zakamuflowane naganianie na kupno mieszkania. Jak zwykle od prawie 10 lat.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne