REKLAMA

10 propozycji zmian w przepisach dla firm od Rzecznika MŚP

2020-07-07 06:50
publikacja
2020-07-07 06:50
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Zmiany w składkach ZUS i podatku ryczałtowym to niektóre z rozwiązań, które pomogłyby firmom przetrwać okres, gdy skończy się pomoc z tarcz antykryzysowych, a sytuacja gospodarcza nie wróci do normy po pandemii - powiedział PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, że firmy boją się sytuacji, gdy skończy się "kroplówka", jaką jest pomoc dla firm z tarcz antykryzysowych. "Dzięki tym 100 mld zł wiele przedsiębiorstw przetrwało 3-miesięczny okres zamrożenia i uratowano miejsca pracy. Ale okres pomocy się kończy i firmy zastanawiają się, co będzie dalej" - opisywał.

Jak powiedział, z przeprowadzonych badań wynika, że przed okresem pandemii aż 82 proc. firm oceniało swoją kondycję jako bardzo dobrą i raczej dobrą, a w tej chwili optymistów jest już tylko 51 proc. "Według naszych danych ok. 9 proc. skorzystało na ograniczeniach związanych z pandemią, np. firmy kurierskie, dla 29 proc. nie miała ona większego wpływu, a raczej lub zdecydowanie negatywnie odczuło je 62 proc. firm, zwłaszcza te, które zostały zmuszone do zamknięcia działalności w tym okresie" - powiedział Abramowicz.

Jak dodał, by pomóc biznesowi, Rzecznik wraz z 220 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP postanowili wystąpić do rządu z 10 postulatami zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. "Jeśli te zmiany zostałyby wprowadzone, firmom zdecydowanie łatwiej byłoby przejść przez ten trudny okres, a polska gospodarka rozpędziłaby się na nowo" - ocenił.

Jako najważniejszy postulat wskazał zmianę w pobieraniu składek na ZUS. "Pokrycie przez trzy miesiące przez budżetu państwa składek na ZUS za drobnych przedsiębiorców było dla bardzo wielu z nich być albo nie być. Ten okres się jednak kończy i w lipcu znów trzeba zapłacić składkę, mimo że wiele firm nadal nie ma możliwości dojścia do poziomu przychodów sprzed pandemii" - powiedział Rzecznik MŚP. Dlatego - jak mówił - postuluje, by w ustawie dot. Małego ZUS Plus zdjąć ograniczenie 10 tys. zł przychodu miesięcznego i zostawić tylko kryterium dochodowe, dzięki czemu wiele firm mogłoby nie płacić składek do Zakładu.

"Docelowo chcemy dyskusji nad dobrowolnym ZUS wzorem Niemiec, bo dla mikroprzedsiębiorców ZUS ryczałtowy jest jednym z najbardziej uciążliwych elementów prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazał, oceniając, że nie ma ryzyka budowania grupy ludzi bez prawa do emerytury, bo „ludzie generalnie są odpowiedzialni za swoje życie i wiedzą, że jakoś muszą odłożyć na emeryturę”. "Jeżeli wprowadza się stawkę zaporową, to wpycha się tych ludzi w szarą strefę, w której nie płacą nie tylko ZUS, ale także podatków. W szarej strefie pracuje już ok. 600 – 700 tys. ludzi i nie chcemy, by ta liczba się zwiększała. Alternatywnym rozwiązaniem mógłby być system wzorowany na KRUS: niska składka i niska emerytura. Taki system doskonale sprawdza się w Wielkiej Brytanii" - powiedział.

Jako kolejny postulat Adam Abramowicz wskazał ograniczenie obowiązków sprawozdawczych dla mikroprzedsiębiorców. „Najmniejsi przedsiębiorcy nie są w stanie temu sprostać i jak zaczynają to robić, to nie mają czasu na prowadzenie firmy” - ocenił.

Trzecim elementem, który w ocenie Rzecznika pomógłby przedsiębiorcom, byłoby jak najszybsze rozszerzenie możliwości z korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz rodzaju działalności. "Jest zapowiedź premiera, że to będzie wprowadzone, ale uważamy, że nie trzeba czekać końca roku, tylko wprowadzić jak najszybciej. Trzeba też przemyśleć system, żeby stawki były realne, bo te sprzed 25 lat w obecnej ustawie są nieprzystające do rzeczywistości" - opisywał.

Kolejny postulat to skrócenie czasu postępowań gospodarczych tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadało nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew. "Teoretycznie ten termin jest zawarty w KPC jako instrukcyjny , ale praktyka procesowa wygląda zupełnie inaczej i nie ma narzędzi, które by wymuszały takie prowadzenie spraw przez sądy" - wskazał Rzecznik.

Piątą propozycją Rzecznika jest zamrożenie płacy minimalnej na poziomie z tego roku, a w kolejnych latach rejonizacja płacy minimalnej na obszar powiatów oraz powiązanie jej ze średnim wynagrodzeniem na danym obszarze. „Powiat gdzieś pod Suwałkami i Warszawa to dwa różne gospodarczo światy” - wskazał Rzecznik.

Rzecznik postuluje też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników. "Chodzi o realną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, które rujnują firmy, a czasem niszczą życie przedsiębiorcom, gdyż obecny system dyscyplinowania urzędników nie działa w praktyce" - podkreślił.

Zdaniem Abramowicza bardzo istotne dla firm byłoby także, gdyby zmiany prawa gospodarczego nakładające obowiązki na przedsiębiorców wchodziły w życie z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem.

Ósmym postulatem Rzecznika jest ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców. Jego zdaniem problemem jest nadużywanie wobec przedsiębiorców przez prokuratorów  i sądy praktyki stosowania tymczasowych aresztowań w kontekście przestępstw gospodarczych, czyli są to tzw. „przestępstwa na dokumentach” gdzie większość materiału dowodowego nie opiera się na wiedzy zdobywanej z przesłuchiwania świadków a jedynie na zabezpieczeniu odpowiednich zbiorów dokumentów. Rzecznik postuluje, by skrócić maksymalny okres tymczasowego aresztowania do 9 miesięcy.

Abramowicz chciałby także, by postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowego wszczynano jedynie na wniosek prokuratora, a nie urzędnika Krajowej Administracji Skarbowej jak obecnie. "Dzisiejsze przepisy są instrumentalnie wykorzystywane przez urzędników skarbowych do przedłużania postępowań podatkowych. Do Rzecznika wpływa bardzo dużo skarg, że urzędnicy za pomocą Kodeksu karno-skarbowego ułatwiają sobie życie, bo najpierw prowadzą postępowanie przez kilka lat a gdy się zbliża okres przedawnienia, stawiają zarzuty przedsiębiorcy wyłącznie dlatego aby przedłużyć czas kontroli" - powiedział PAP Abramowicz.

Dziesiąty postulat przedstawiciela MŚP odnosi się do powołania Rady odwoławczej przy Ministrze Finansów, w której skład weszliby przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. Jej zadaniem byłoby rozpatrywanie zasadności wnoszenia środków odwoławczych od decyzji organów i od wyroków sądów administracyjnych.

„Dzisiaj, gdy przedsiębiorca wygrywa przed WSA sprawę, regułą jest, że dyrektor urzędu lub izby skarbowej odwołuje się do NSA, przez co przedsiębiorca czeka w niepewności kolejne np. dwa lata. NSA jest blokowany tymi sprawami. Ci dyrektorzy też się boją nie odwoływać, bo ktoś im zarzuci, że wzięli łapówkę. Rada rozwiązałaby ten problem" - powiedział Rzecznik.

Rzecznik wypowiedział się też przeciwko zniesieniu ograniczenia handlu w niedzielę w związku z pandemią. Wskazał, że badania przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju pokazywały, iż na ograniczeniu najbardziej skorzystały właśnie te branże, które również najbardziej ucierpiały wskutek pandemii – tj. branża turystyczna, hotelarska i usługowa czy rozrywkowa. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (15)

dodaj komentarz
quazimodo
Moim zdaniem aby ożywić gospodarkę wystarczy obniżyć stopy procentowe podatku. To wszystko co można zrobić i podziała pozytywnie na odbudowę gospodarki. Przy ciągłym podnoszeniu najniższej krajowej działania na składkach ZUS nic nie zmienią.
bogdant
A czemu tylko przedsiębiorcom dobrowolny zus? Ja tez sobie poradze, a jak usuną mi koszt finansowania obecnych emerytow to sobie poradze jeszcze lepiej.
ZUS to podatki a nie "inwestycje" czy oszczędności...
A podatki niestety trzeba płacic.
Kazdy wolałby żeby emerytów, chorych, w tym wlasnych rodziców
A czemu tylko przedsiębiorcom dobrowolny zus? Ja tez sobie poradze, a jak usuną mi koszt finansowania obecnych emerytow to sobie poradze jeszcze lepiej.
ZUS to podatki a nie "inwestycje" czy oszczędności...
A podatki niestety trzeba płacic.
Kazdy wolałby żeby emerytów, chorych, w tym wlasnych rodziców utrzymywali inni...
lipsk
Dobrowolna składka to wcale nie jest dobry pomysł. Bo w biznesie raz na wozie raz pod wozem. Powinna być niska i powszechna dla wszystkich. Może być jak w GB. Zależna od dochodu a nie przychodu. Na to że każdy kto prowadzi biznes to na emeryturę zarobi bym nie liczył, bo ostatecznie i tak utrzymanie takiej osoby na starość Dobrowolna składka to wcale nie jest dobry pomysł. Bo w biznesie raz na wozie raz pod wozem. Powinna być niska i powszechna dla wszystkich. Może być jak w GB. Zależna od dochodu a nie przychodu. Na to że każdy kto prowadzi biznes to na emeryturę zarobi bym nie liczył, bo ostatecznie i tak utrzymanie takiej osoby na starość spadnie na Państwo czyli podatników. Ludzie którzy prowadzą biznesy to też ludzie którzy mają wypadki , chorują , bankrutują i mają zakręty życiowe .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nostsherlock
Pewnie, najlepiej nich tyrają za miskę ryżu. Jak za PRL'u, niech każdy będzie równo biedny (chyba że jest z partii). Taka zawistna mentalność jest problemem w Polsce. Zamiast się rozwijać i poszerzać swoje kwalifikacje, lepiej siedzieć na zasiłku i narzekać na tych co podjęli wysiłek, żeby swój byt poprawić
andregru
Tak może myśleć tylko ktoś kto pieniądze dostaje ! Budżetówka , mundurówka i inni "ciężko" pracujący .
khh
Zostan przedsiebiorca i kapitalista i tez bedziesz jezdzil bryka, w czym problem? Lubisz byc biedny?
teken
A socjaliści gdy ogranicza im się rozdawanie cudzych pieniędzy i okradanie innych. Załóż firmę zatrudnij kilka osób i kupuj sobie fure
obserwatorpolityki
Zarówno Adam Abramowicz jak również jego zastępca Jacek Cieplek są nominatami człowieka-o-giętkim-kręgosłupie, kochanego Gowina. Ciekawe, czy oni wszyscy przeniosą się do PO jak PiS zacznie tracić władzę.
spedytor
Kategorycznie zadamy dziedzicznosci skladek gromadzoonych w ZUS-ie dosc zabierania naszej wlasnosci

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki