REKLAMA
ZAGŁOSUJ

mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który obejmie 1,3 tys. umów

2021-12-06 08:44
publikacja
2021-12-06 08:44
mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który obejmie 1,3 tys. umów
mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który obejmie 1,3 tys. umów
/ mBank

mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który obejmie 1,3 tys. umów i będzie trwać przez najbliższe trzy miesiące - poinformował bank w komunikacie prasowym.

"Po zakończeniu pilotażu bank podejmie decyzję o tym czy, kiedy i na jakich warunkach przedstawi propozycję ugód pozostałym kredytobiorcom" - napisano w komunikacie.

Bank podał, że kryteria, którymi będzie kierował się przy wyborze umów objętych pilotażem, to m.in. brak opóźnień w spłacie zobowiązań i posiadanie tylko jednego kredytu we frankach.

"Pomysł polega na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote i umorzeniu części zadłużenia. Wcześniej bank porówna spłaty rzeczywistego kredytu we frankach z hipotetycznym kredytem w złotych. W ten sposób sprawdzi, czy i ile więcej ma dziś do spłaty kredytobiorca frankowy. Różnicą bank podzieli się z klientem po połowie. Oszczędności dla klientów, którzy zaciągali kredyty w czasie, kiedy frank był najsłabszy, mogą sięgnąć 20 proc." - napisano w komunikacie prasowym.

mBank podał, że policzy jak obecnie wyglądałoby saldo kredytu pozostającego do spłaty, gdyby klient zamiast we frankach, zadłużył się w złotych z oprocentowaniem opartym na historycznej wartości stawki WIBOR 3M, powiększonej o obowiązującą wtedy na rynku marżę kredytu.

Tak policzone saldo zostanie porównane z aktualnym zadłużeniem klienta we frankach, wyrażonym w złotych przy zastosowaniu średniego kursu NBP.

"Połowa tej różnicy pomniejszy saldo zadłużenia. Dzięki temu, strony solidarnie podzielą się kosztami wzrostu kursu franka" - napisano w komunikacie.

Dodatkowo bank pomniejszy saldo kredytu o wpłaty na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub o wartość podwyższonego oprocentowania (jeśli klient zastępował nim ubezpieczenie).

Od czasu podpisania ugody kredytobiorca będzie spłacać kredyt w złotych. Może wybrać oprocentowanie według stałej stopy procentowej (na okres 5 lat) lub kredyt ze stopą zmienną (w oparciu o WIBOR powiększony o marżę). (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
mati300
Beka, najpierw biadolenie ze biedni frankowicze chcieli wziąć kredyt w złotówkach, tylko złe Banki dały im w chf, a teraz gdy bank proponuje policzenie spłat tak jakby kredyt był w PLN to jest znowu lament, bo tylko połowę różnic złodziejski bank odda. A jakby oddał 100% to by się znalazł kolejny powód do narzekań,Beka, najpierw biadolenie ze biedni frankowicze chcieli wziąć kredyt w złotówkach, tylko złe Banki dały im w chf, a teraz gdy bank proponuje policzenie spłat tak jakby kredyt był w PLN to jest znowu lament, bo tylko połowę różnic złodziejski bank odda. A jakby oddał 100% to by się znalazł kolejny powód do narzekań, bo i tak oszukał bo to i tamto. Najlepiej jakby kredyt i mieszkanie dał za darmo.
annat
Towarzysz Michał to jednak łaskawca. Ukradł kredytobiorcy przysłowiową 100 a teraz gdy go złapali to odda łaskawie 50 PLN ale 50 zachowa pod warunkiem że oszukany klient rozliczać się będzie wedle wciąż rosnącego LIBORu.. no niema jak się dać oszukać dwa razy!
rubikk
proponowałem ugodę bankowi w 2013, olał mnie więc od 2016 lecimy z procesem. Czas na rozmowy minął, sayonara mGangu
jazzman1979
Bardzo dziwne, przecież "węgierski" wyrok TSUE miał zamknąć sprawy frankowiczów a teraz, po 2 miesiącach taka wolta? Ciekawe dlaczego?

XD XD XD
beztrybu
tak, jak zwykle było gadanie i straszenie- "nie strasz, nie strasz, bo się ze..asz"
beztrybu
Ten bank masowo już ma unieważniane umowy w 1. i 2. instancji, a na innych portalach jego prezes twierdzi, że bank proponuje ugody, aby iść na rękę kredytobiorcom (łaskawca). Mimo to nadal bank uważa, że umowy były zawierane na uczciwych zasadach.
Czyli wszystkie sądy w Polsce funkcjonują w alternatywnej rzeczywistości
Ten bank masowo już ma unieważniane umowy w 1. i 2. instancji, a na innych portalach jego prezes twierdzi, że bank proponuje ugody, aby iść na rękę kredytobiorcom (łaskawca). Mimo to nadal bank uważa, że umowy były zawierane na uczciwych zasadach.
Czyli wszystkie sądy w Polsce funkcjonują w alternatywnej rzeczywistości prawnej i uczciwości niż prezes mbank Uważajcie obecni klienci tego banku, jakiekolwiek produkty posiadacie, ten bank ma prawa konsumenta i prawo bankowe w głębokim poważaniu.
bartosz_chf
Czyli po raz drugi chcą oszukanych na franka zrobić w jajo.
Drogi czytelniku, nie zapominaj ,że bankowi nie chodzi o Twoje dobro, dla niego 20 % to nie jest strata lecz 80 % zysku a po drugie bank chce ugodą zalegalizować przekręt i nieważną umowę wprowadzić na poziom legalności. Ponadto propozycję ugody można przedstawic
Czyli po raz drugi chcą oszukanych na franka zrobić w jajo.
Drogi czytelniku, nie zapominaj ,że bankowi nie chodzi o Twoje dobro, dla niego 20 % to nie jest strata lecz 80 % zysku a po drugie bank chce ugodą zalegalizować przekręt i nieważną umowę wprowadzić na poziom legalności. Ponadto propozycję ugody można przedstawic inaczej, ukradliśmy wam 100 PLN a teraz kiedy nas złapano.... "umorzymy" wam 20 i 80 zabierzemy.
Nikt nie powinien dać się wmanipulowac w ugody z mbankiem, wystarczy pójśc do sądu i jest 99% szans na wygraną. Bo 99% spraw bank przegrywa.
lubomirski
Niekoniecznie, jak ktoś nie chce się sądzić przez wiele lat, oczywiście bez pewności wygranej, to jest to jakaś propozycja i wcale niegłupia
ja-gna odpowiada lubomirski
mbank przegrywa 100% spraw.
bartosz_chf odpowiada lubomirski
Głupia, niestety głupia. A jeszcze głupsze jest zgodzenie się na taką propozycję i dobroduszne zalegalizwanie bankowi jego wałka.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki