REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowy czarny scenariusz dla Polski: PKB mocno w dół, RPP jeszcze obniży stopy

2020-04-02 08:58
publikacja
2020-04-02 08:58

mBank ponownie obniżył prognozę dynamiki PKB dla Polski. Ekonomiści banku są zdania, że Rada Polityki Pieniężnej w tym kwartale znów obniży stopy procentowe.

fot. delaflow / / Shutterstock

- Oczekujemy recesji o średniorocznej głębokości 4,2 proc. i znaczącego obniżenia inflacji (zwłaszcza w przyszłym roku) – czytamy w opracowaniu mBanku.

Z dołączonej do komentarza tabeli wynika, że mBank spodziewa się w drugim kwartale 2020 r. dynamiki PKB na poziomie -8,4 proc., w trzecim kwartale ma to być -5,7 proc., a w czwartym -4 proc.

Co więcej, zdaniem ekonomistów banku, poziom PKB z czwartego kwartału 2019 r. nie zostanie przez polską gospodarkę osiągnięty przed 2022 r. „Szacujemy, że w tym samym czasie konsumpcja wciąż będzie odstawać od punktu startowego o więcej niż 5 proc.” – napisano.

Poza wpływem na konsumpcję, negatywne prognozy mBanku zakładają, że recesja diametralnie odwróci sytuację na rynku pracy. Prognozowana stopa bezrobocia ma na koniec 2020 r. wynieść 13 proc. wobec 5,3 proc. obecnie.

– Zakończenie rynku pracownika, konieczność odbudowy oszczędności oraz zmiany preferencji wydatkowych spowodują, że konsumpcja będzie odbijać bardzo powoli. Lata konsolidacji fiskalnej nie pozwolą na wsparcie konsumpcji dodatkowymi transferami. Rynek pracownika zniknie – dodano.

Według analityków mBanku, w 2020 r. inwestycje ograniczał będzie przede wszystkim sektor prywatny, lecz w 2021 r. pałeczkę pierwszeństwa  przejmą jednostki samorządu terytorialnego.

- Najwcześniej do inwestycji powrócą eksporterzy, wsparci kursem walutowym, znaczącym zwiększeniem dostępności siły roboczej oraz realizowanymi na szeroką skalę programami stymulacyjnymi w Europie (i nie tylko) – głosi komunikat.

Zdaniem ekonomistów mBanku, jeszcze w drugim kwartale 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej dokona kolejnej obniżki stóp procentowych. Poprzedniej dokonano 17 marca, przerywając tym samym ponad 5-letni okres stabilizacji stóp.

- RPP dokona jeszcze jednego cięcia stóp procentowych w II kwartale - scenariusz makroekonomiczny tego gremium jest w obecnej sytuacji super-optymistyczny. Będzie to przyczynkiem do słabszego złotego - dodano.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (77)

dodaj komentarz
andiauae
Swiadomie podcinaja galaz, na ktorej siedza. Swiadomie podsycaja psychoze strachu i klamstw. Bill Gates przygotowal program, w ktorym zada miliardow na szczepionke od podatnikow i przymusowych szczepien 100% ludnosci swiata. Niemieccy super specjalisci od zakazen wirusowych, pandemii i problemow zdrowotnych mas ludzkich : prof. Dr.Swiadomie podcinaja galaz, na ktorej siedza. Swiadomie podsycaja psychoze strachu i klamstw. Bill Gates przygotowal program, w ktorym zada miliardow na szczepionke od podatnikow i przymusowych szczepien 100% ludnosci swiata. Niemieccy super specjalisci od zakazen wirusowych, pandemii i problemow zdrowotnych mas ludzkich : prof. Dr. med. Sucharit Bhakdi czy tez pulmonolog Wolfgang Wodarg mowia prawde o pandemii paniki wywolanej przez grupy interesow i slusznie kewstionuja dzialania politykow na swiecie, zachowujacych sie nienormalnie, nieracjonalnie i w sposob zmanipulowany. Zapoznajcie sie z programem na YT pt. Fałszywa Pandemia!? Niemieccy lekarze przerywają zmowę milczenia! Agnieszka Wolska z Kolonii!
https://www.youtube.com/watch?v=xhKY-p0wjsM
mith21
PiS znalazł rozwiązanie; zakazał GUSowi publikacji danych o inflacji. I problem rozwiązany.
pc1974
Pany ...obstawiamy ...która dwórka pierwsza dostanie bukake w nowej becie.
bankster123
Jakie dane mają banki?Wróżby z wosku?Co to za brednie ,że banki maja dane ,to na tej podstawie takie portale jak ten sieją ferment społeczny?
sammler
A kto rozlicza transakcje, np. kartowe? Kto ma dostęp do informacji o ruchach sald na rachunkach?
pluto85md
Sa dane i banki maja je jako pierwsze. To platnosci kartami i przelewy. Wychodzi z nich ze przez 2 tygodnie marca faktycznie robilismy zapasy i bylo 12-15% lepiej jak srednia. Kolejne 2 tygodnie to minus 30% od sredniej.
bt5
I przez mocny spadek zakupów w marcu mimo akcji robimy zapasy wyszło czarno na biały iż w Polsce "bogacący się Polacy" i "pieniądze pod stołem" to nic innego jak mity polskie nie mjące pokrycia w rzeczywistości. W krajach zachodnich akcje robimy zapasy podbiły wskażniki sprzedaży dertaliczej za I przez mocny spadek zakupów w marcu mimo akcji robimy zapasy wyszło czarno na biały iż w Polsce "bogacący się Polacy" i "pieniądze pod stołem" to nic innego jak mity polskie nie mjące pokrycia w rzeczywistości. W krajach zachodnich akcje robimy zapasy podbiły wskażniki sprzedaży dertaliczej za marzec do rekordów wszechczasów.
denim292
Wszyscy porównują obecny kryzys do tego z 2008r., ale nie rozumieją że jest on zupełnie inny, ma inny wpływ na gospodarkę i jej poszczególne elementy i wcale nie musi być tak samo jak wtedy. Tym bardziej że reakcja władz jest zupełnie inna, szybka, masowa i w miarę skoordynowana. Dlatego pisanie że nieruchomości zachowają Wszyscy porównują obecny kryzys do tego z 2008r., ale nie rozumieją że jest on zupełnie inny, ma inny wpływ na gospodarkę i jej poszczególne elementy i wcale nie musi być tak samo jak wtedy. Tym bardziej że reakcja władz jest zupełnie inna, szybka, masowa i w miarę skoordynowana. Dlatego pisanie że nieruchomości zachowają się identycznie tak samo jest bardzo dużym błędem.
Obecnie mamy drukowanie już teraz nawet na 4 zmiany tony pustego pieniądza nie tylko w największych gospodarkach świata ale na całym świecie, już nawet Polska, Czechy, Słowacja, Węgry a pewnie niedługo i Nepal czy Wietnam będą drukować miliardy pustej kasy, nie mówiąc o tym co robi cała Europa, USA, Japonia, Australia i większość krajów całego świata - dolewanie pustego pieniądza bez pokrycia - będzie ogromny wzrost inflacji na świecie i nikt tego nie będzie chciał zatrzymać - nigdzie, stopy będą trzymane na 0 przez lata, a pusty pieniądz będzie drukowany, tym bardziej przy kłopotach podażowych - towaru będzie mało poprzez zastoje w gospodarkach, pustej kasy będzie coraz więcej. Inflacja będzie ogromna i jak wydaje się to będzie główna droga ucieczki świata spod ogromnych długów które narosły przez ostatnie dziesięciolecia - poprzez hiperinflację.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kuczynski-Nadciagaja-smiglowce-z-gotowka-7849850.html


Tutaj dobra próba odpowiedzi jak to też może być z tą inflacją:


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-obawy-przed-inflacja-sa-uzasadnione-7852341.html
bt5
W Polsce nie bedzie żadnych pieniedzy z helikoptera dla ludności więc nie bedzie inflacji a deflacja . Pełno ludzi z kilku branż poleci i nie będą mieli pieniążków do wydawania ( nie licząc groszowego zasiłku prze 1/2 roku - jak najpierw uda im się zarejestrować w PUP- bo to tera nie jest proste gdyż wymaga inetrnetu W Polsce nie bedzie żadnych pieniedzy z helikoptera dla ludności więc nie bedzie inflacji a deflacja . Pełno ludzi z kilku branż poleci i nie będą mieli pieniążków do wydawania ( nie licząc groszowego zasiłku prze 1/2 roku - jak najpierw uda im się zarejestrować w PUP- bo to tera nie jest proste gdyż wymaga inetrnetu i profilu zaufanego i obsługi komputera czego panie pokojówki czy sprzątacki czy pomoce kuchenne czy nawet kucharki nie znają). Nieruchomosci sie zachowają dokładnie tak samo jak kilka loat po 2008 kiedy luddzie w PL potracili robotę czy ludzie z PL potracili robotę na zachodzie i pieniedzy na rynku nie było - mieszkania ostro zjechały z ceny- bo dodatkowo banki bardzo nieufnie udzielały krdedytów.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki