Zwolnienie ze sładek ZUS – dla kogo, jak złożyć wniosek, wzór wniosku [Tarcza antykryzysowa]

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom i samozatrudnionym w tarczy antykryzysowej. Kto i jak może skorzystać z pomocy? Wyjaśniamy.

Zwolnienie ze składek będzie obejmować 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj 2020 roku), co oznacza, że składki nie będą płacone od kwietnia do czerwca br. Zwolnienie od opłacania składek będzie realizowane w formie ich umorzenia. Państwo przejmie płacenie składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników.

(fot. ASkwarczynski / Shutterstock)

Dla kogo zwolnienie z ZUS-u (a dla kogo nie)?

Po pierwsze - ze zwolnienia ze składek ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą mogli skorzystać ci płatnicy składek, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed 1 lutego 2020 r. (czyli przedsiebiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020), którzy na dzień 29 lutego br. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych (tzw. mikrofirmy).

Po drugie - ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać także ci, którzy prowadzą działalność i opłacają składki sami za siebie lub współpracują (tzw. samozatrudnieni) i których przychód z prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc, kiedy składany jest wniosek, nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (czyli 15 681 zł).

Po trzecie - ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać duchowni.

Kto nie skorzysta z pomocy? Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE" - podaje ZUS.

Czego dotyczy zwolnienie?

Ten rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące: od marca do maja 2020 r.

Firmy będą zwolnione z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.

"Okres 3 miesięcy zwolnienia z opłacania składek będzie uwzględniony w prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz w wysokości przyszłej emerytury, gdyż składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych" – informuje MRPiPS.

www.bankier.pl/tarcza-antykryzysowa - nowy serwis specjalny Bankier.pl
www.bankier.pl/tarcza-antykryzysowa - nowy serwis specjalny Bankier.pl

Ważna informacja: Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że np. w przypadku choroby osoby te zachowają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Analogicznie zasada ciągłości będzie obowiązywać w przypadku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Oprócz spełnienia wymienionych wyżej warunków dla mikroprzedsiębiorców czy samozatrudnionych, przedsiębiorca wnioskujący o zwolnienie ze składek ZUS będzie miał obowiązek złożenia dokumentów rozliczeniowych za okres marzec, kwiecień, maj 2020 - do 30 czerwca 2020 roku, chyba że przedsiębiorca jest ustawowo zwolniony z obowiązku ich składania.

Jak i kiedy złożyć wniosek? Wzór wniosku do ZUS

Podstawą do zwolnienia z opłacania składek będzie oświadczenie przedsiębiorcy zawarte w składanym wniosku. Wniosek o zwolnienie z ZUS trzeba złożyć do 30 czerwca 2020 roku.

Jak wnioskować o zwolnienie? Wniosek można złożyć:

  • w formie dokumentu papierowego albo

  • elektronicznego drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  

  • za pośrednictwem poczty lub  

  • osobiście w placówce ZUS-u – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem).

WZÓR WNIOSKU o zwolnienie ze składek (pobierz) Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostęonia na swojej stronie internetowej.

ZUS informuje, że w razie wątpliwości co do treści wniosku, pracownicy urzędu będą kontaktowali się z przedsiębiorcami telefonicznie lub poprzez e-mail.

Informacja o rozstrzygnięciu sprawy zostanie przekazania do przedsiębiorcy na PUE ZUS lub pocztą. Przedsiębiorca, którego wniosek zostanie odrzucony, jego zdaniem niesłusznie, może złożyć do prezesa ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Pismo w tej sprawie należy złożyć w placówce ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia pierwotnej decyzji.

Zwolnienie z ZUS - gdzie uzyskać informacje?

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Doradcy ds. ulg i umorzeń udzielają informacji oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie (jednak w związku z epidemią koronawirusa ZUS prosi o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach).

W Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) zostały uruchomione specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji.

Olga Zakolska/PAP/MW/Bankier.pl

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 bangladesznadwisla

a zus za luty który jest płatny w marcu jak firmy mają zapłacić którym przychody spadły do zera

! Odpowiedz
1 11 greatmongo

ZUS placisz do 10 dnia. Przed 10tym nie bylo zadnych ograniczen wiec nie mowi ze przez to ZUSu nie zaplacilies

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne