REKLAMA

Zwolnienie ze sładek ZUS – dla kogo, jak złożyć wniosek, wzór wniosku [Tarcza antykryzysowa]

2020-04-08 10:18, akt.2020-04-08 10:59
publikacja
2020-04-08 10:18
aktualizacja
2020-04-08 10:59

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom i samozatrudnionym w tarczy antykryzysowej. Kto i jak może skorzystać z pomocy? Wyjaśniamy.

Zwolnienie ze składek będzie obejmować 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj 2020 roku), co oznacza, że składki nie będą płacone od kwietnia do czerwca br. Zwolnienie od opłacania składek będzie realizowane w formie ich umorzenia. Państwo przejmie płacenie składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników.

fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Dla kogo zwolnienie z ZUS-u (a dla kogo nie)?

Po pierwsze - ze zwolnienia ze składek ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą mogli skorzystać ci płatnicy składek, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed 1 lutego 2020 r. (czyli przedsiebiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020), którzy na dzień 29 lutego br. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych (tzw. mikrofirmy).

Po drugie - ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać także ci, którzy prowadzą działalność i opłacają składki sami za siebie lub współpracują (tzw. samozatrudnieni) i których przychód z prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc, kiedy składany jest wniosek, nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (czyli 15 681 zł).

Po trzecie - ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać duchowni.

Kto nie skorzysta z pomocy? Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE" - podaje ZUS.

Czego dotyczy zwolnienie?

Ten rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące: od marca do maja 2020 r.

Firmy będą zwolnione z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.

"Okres 3 miesięcy zwolnienia z opłacania składek będzie uwzględniony w prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz w wysokości przyszłej emerytury, gdyż składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych" – informuje MRPiPS.

Ważna informacja: Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że np. w przypadku choroby osoby te zachowają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Analogicznie zasada ciągłości będzie obowiązywać w przypadku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Oprócz spełnienia wymienionych wyżej warunków dla mikroprzedsiębiorców czy samozatrudnionych, przedsiębiorca wnioskujący o zwolnienie ze składek ZUS będzie miał obowiązek złożenia dokumentów rozliczeniowych za okres marzec, kwiecień, maj 2020 - do 30 czerwca 2020 roku, chyba że przedsiębiorca jest ustawowo zwolniony z obowiązku ich składania.

Jak i kiedy złożyć wniosek? Wzór wniosku do ZUS

Podstawą do zwolnienia z opłacania składek będzie oświadczenie przedsiębiorcy zawarte w składanym wniosku. Wniosek o zwolnienie z ZUS trzeba złożyć do 30 czerwca 2020 roku.

Jak wnioskować o zwolnienie? Wniosek można złożyć:

  • w formie dokumentu papierowego albo

  • elektronicznego drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  

  • za pośrednictwem poczty lub  

  • osobiście w placówce ZUS-u – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem).

WZÓR WNIOSKU o zwolnienie ze składek (pobierz) Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostęonia na swojej stronie internetowej.

ZUS informuje, że w razie wątpliwości co do treści wniosku, pracownicy urzędu będą kontaktowali się z przedsiębiorcami telefonicznie lub poprzez e-mail.

Informacja o rozstrzygnięciu sprawy zostanie przekazania do przedsiębiorcy na PUE ZUS lub pocztą. Przedsiębiorca, którego wniosek zostanie odrzucony, jego zdaniem niesłusznie, może złożyć do prezesa ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Pismo w tej sprawie należy złożyć w placówce ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia pierwotnej decyzji.

Zwolnienie z ZUS - gdzie uzyskać informacje?

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Doradcy ds. ulg i umorzeń udzielają informacji oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie (jednak w związku z epidemią koronawirusa ZUS prosi o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach).

W Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) zostały uruchomione specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji.

Tarcza antykryzysowa - zobacz też:

Olga Zakolska/PAP/MW/Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
a zus za luty który jest płatny w marcu jak firmy mają zapłacić którym przychody spadły do zera
greatmongo
ZUS placisz do 10 dnia. Przed 10tym nie bylo zadnych ograniczen wiec nie mowi ze przez to ZUSu nie zaplacilies

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki