Tarcza antykryzysowa a elastyczny czas pracy

Tarcza antykryzysowa pozwala na większą swobodę w zakresie ustalania czasu pracy pracowników. Dodatkowe godziny pracy muszą jednak zostać zrekompensowane.

(fot. Quality Stock Arts / Shutterstock)

Artykuł 15zf ustawy o tarczy antykryzysowej mówi, że u pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów na skutek epidemii, dopuszczalne jest stosowanie odmiennych od standardowych wymiarów nieprzerwanego odpoczynku pracownika. Pracodawca nie może jendak zalegać z podatkami oraz składkami na ubezpieczenia społeczne (według stanu na koniec III kwartału 2019 r.).

W ujęciu dobowym nieprzerwany odpoczynek pracownika może wynosić nie mniej 8 godzin (standardowo 11), zaś w tygodniowym - 32 godziny (standardowo 35). Pracodawca musi pracownikowi „zwrócić” ten czas w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni.

– Pracodawcy będą mogli ograniczyć nieprzerwany odpoczynek dobowy pracowników do nie mniej niż 8 godzin i nieprzerwany odpoczynek tygodniowy do nie mniej niż 32 godzin. Co ważne, pracodawca musi zagwarantować pracownikom równoważny okres odpoczynku w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni – wylicza szefowa Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Jeżeli pracodawca dojdzie do porozumienia ze związkami zawodowymi, to może wydłużyć dobowy czas pracy z 8 do 12 godzin oraz stosować mniej korzystne warunki zatrudnienia niż wynikające z umowy o pracę. Zgodnie z ustawą rozliczenie wydłużonego w ten sposób czasu pracy musi zostać wykonane maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.

www.bankier.pl/tarcza-antykryzysowa - nowy serwis specjalny Bankier.pl
www.bankier.pl/tarcza-antykryzysowa - nowy serwis specjalny Bankier.pl

– Bardzo ważne jest, by były to realne porozumienia z pracownikami, a nie odgórna decyzja pracodawcy. Sytuacja jest wyjątkowa, a proponowane rozwiązania te mają nam wszystkim pomóc przetrwać kryzys, nie mogą być więc nadużywane – dodaje minister Marlena Maląg.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

Tarcza antykryzysowa obecnie ma dość proste wnioski, dostępne na stronach banków. Samo ogarnięcie tego było proste, choć I tak skorzystałem z infolinii by mieć pewność, że się nie pomyliłem. Teraz czas jest ważny, więc nie chciałbym dostać informacji, że przez wadliwe wypełnienie muszę od początku startować

! Odpowiedz
1 2 eagleeye

Pani Marleno to co Pani powiedziała ni jak ma sie do rzeczywistości od której PiSokracja w ostatnich tygodniach oderwała się. To sa Pani tylko pobożne życzenia bo w większości firm związki zawodowe są na ""łańcuchu" zarządów firm i sa tylko dla fasady i zamydlania pracownikom oczy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.