REKLAMA

Premier Morawiecki: Rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji

2023-03-27 13:39, akt.2023-03-27 15:51
publikacja
2023-03-27 13:39
aktualizacja
2023-03-27 15:51

W najbliższych dniach rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji, której w Europie, a nawet w NATO jest zbyt mało – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Nadszedł czas, by kraje UE oddały Ukrainie amunicję ze swych magazynów - ocenił komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Premier Morawiecki: Rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji
Premier Morawiecki: Rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w poniedziałek w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Dezamet produkuje amunicję artyleryjską, moździerzową i granatnikową.

"Polska przystąpiła do unijnego programu wspólnego zakupu amunicji, razem z innymi krajami będziemy tę amunicję kupować głównie za pieniądze europejskie. Mamy do czynienia z tym, na co od dawna czekaliśmy. Polskie wysiłki zbrojeniowe, polskie przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało bardzo docenione w Brukseli" – powiedział premier.

Podkreślił, że w trakcie prac nad programem poruszana jest kwestia, jak państwa "takie jak Polska mogły podnosić swoje zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie produkcji amunicji, ale także w zakresie produkcji w zakładach zbrojeniowych, których mamy w Polsce bardzo wiele".

Premier dodał, że obecnie najpilniejszą potrzebą ukraińskiej armii jest właśnie amunicja. "Dlatego, tak jak uzgodniliśmy na ostatniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać - ale jednocześnie finansowanie będzie z budżetu unijnego" - przekazał szef rządu.

"Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny, wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju. Chcemy, aby firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję" – powiedział premier, dodając, że "amunicji w całej Europie, a nawet w całym NATO, jest za mało".

Szef rządu zastrzegł przy tym, że nie chodzi tylko o uzupełnienie, ale również o rozbudowanie zapasów amunicji.

"Chcemy, żeby nasze zakłady produkcji amunicji - Dezamet, ale także inne zakłady, które będziemy tworzyć lub podnosić ich zdolności produkcyjne - miały możność produkcji amunicji w zakresie, który jest Polsce potrzebny" - dodał premier.

"Ten program przekazania amunicji dla Ukrainy, do końca tego roku jednego miliona sztuk - to program bardzo ambitny. Ale jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu zdolności produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego, takie ilości nie będą wcale nadambitne" – stwierdził.

„Dzisiaj widzimy na Ukrainie zmasowany atak artyleryjski z obu stron. Ale po stronie rosyjskiej jest czasami wielokrotnie większy - 20 do 50 tys. pocisków dziennie. Odpowiedź strony ukraińskiej to 2 do 5-6 tys. pocisków. I to jest przewaga broni zachodniej” – podkreślił premier.

Z kolei szef MON zwrócił uwagę, że dzięki współpracy z KE możliwe jest zwiększenie produkcji amunicji w Dezamecie.

"To jest nasz cel: żebyśmy mogli z jednej strony wesprzeć Ukrainę, z drugiej strony wypełnić nasze zasoby, a z trzeciej - wzmocnić moce produkcyjne, gdyż na całym świecie obserwujemy ograniczone możliwości w produkcji amunicji" - mówił Błaszczak.

Zaznaczył, że w zakładach Dezamet produkowana jest amunicja m.in. do armatohaubic Krab, które sprawdzają się w walkach na Ukrainie.

"Nasze wsparcie Ukrainy będzie jeszcze bardziej efektywne, dzięki inwestycjom, które zostaną tu przeprowadzone we współpracy z Komisją Europejską, a zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej będą dzięki tym inwestycjom większe" – dodał szef MON.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego powiedział, że w ostatnim czasie spotkał się z szefem polskiego MON dwukrotnie, a potem, w czasie rekordowo krótkim, przygotowano pełen pakiet rozwiązań. "Po pierwsze, jesteśmy w stanie powiedzieć wszystkim krajom UE, że nadszedł czas oddać tę amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddać Ukrainie. Mówimy tutaj o kalibrze 155 mm, ale 120 również i innych. Kraje członkowskie mają zmagazynowaną amunicję i zachęcamy je, by jak najszybciej tę amunicję przekazały, to jest bardzo ważne, by zrobić to od razu" - oświadczył Breton.

Zaznaczył, że chciałby, aby przemysł obronny w Europie skorzystał z tej możliwości zwiększając swoje zdolności produkcyjne, by spełnić potrzeby z Europy, ale również przyjaciół z Ukrainy.

Stwierdził też, że jest pod wrażeniem jakości produkowanej w nich amunicji. "Musimy zwiększyć naszą produkcję i mamy do tego potencjał, 11 państw członkowskich ma takie zakłady, które mogą wziąć udział w tym programie, mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć produkcję ze współpracy z tymi krajami członkowskimi. Chcemy wspierać te przedsiębiorstwa" - zadeklarował.

"Jesteśmy bardzo zdeterminowani, długofalowo musimy zwiększyć naszą zdolność produkcyjną w Europie tak, aby nasz przemysł obronny produkował na skalę niezbędną w obecnej sytuacji geopolitycznej" - zaznaczył Breton.

Breton odwiedza kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych. Dotychczas był m.in. w Czechach, w Francji i Bułgarii. Plan jego wizyty obejmuje 11 państw. (PAP)

autorzy: Agnieszka Lipska

al/ mml/ dka/ reb/ wni/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
polonu
drukarnia w Teksasie , jedzie na 4 zmiany , soboty niedziele też .
innox78
Jak sie nazywa ten lombard gdzie Polska zadłuża sie na kolejne setki miliardów USD ?
barnapapa
chyba to Lombard Precz z ruskimi
itso_battlestar_point_g
„Bombardowanie dla pokoju jest jak pieprzenie dla cnoty!“ — Jared Leto aktor
od_redakcji
Wklejam jeszcze raz wszystkie, Bo mają wirusa i usuwa tylko dlatego, że jestem przeciwko głupocie i wojnie.

Putin o gotowości rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. USA, UE, Polska do Rosji - Jeśli to zrobicie, odetniemy sobie fiuty!

Tymczasem Chiny podpisują jedną wielką umowę gospodarczą
Wklejam jeszcze raz wszystkie, Bo mają wirusa i usuwa tylko dlatego, że jestem przeciwko głupocie i wojnie.

Putin o gotowości rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. USA, UE, Polska do Rosji - Jeśli to zrobicie, odetniemy sobie fiuty!

Tymczasem Chiny podpisują jedną wielką umowę gospodarczą po drugiej z Rosją. Zachód po prostu kręci się w kółko i wpada w spiralę długu.

W zasadzie Zachód wiruje w spłukiwanej muszli klozetowej!

Powinni stworzyć nowy rodzaj banku centralnego, który drukuje sankcje, aby nigdy ich nie zabrakło.

Wielka Brytania wysłała radioaktywne pociski do Ukrainy; Natomiast Putin podbija stawkę i wysyła atomówki do Białorusi. To na czym polega skowyt zachodu i w czym problem?

Wkrótce będziemy żreć te pociski. Bo na warzywa nam nie starcza.

Czy Putin już złożył zamówienia na tę amunicję od Morawieckiego, bo przecież mu zaczyna brakować, jak twierdzą media?

Każdy mężczyzna w UE powinien przejść zmianę płci. To rzuci Rosjan na kolana.

Więcej sankcji. Więcej. Ponieważ tak dobrze one działają! Spróbujcie jeszcze wstrzymać oddech i tupać nogami.!

Białoruska propaganda cieszy się z planów przewiezienia do kraju rosyjskiej broni. Twierdzi, że "Warszawa się roztopi" Coś w tym jest narzeczy. A takie ładne śródmieście ma.
itso_battlestar_point_g
przezywasz te sankcje my tez je odczuwamy i jakoś tragedii nie ma da się żyć
itso_battlestar_point_g odpowiada itso_battlestar_point_g
zresztą moskalia czy jakoś tak ma chyba normalne kontakty z chinami i Indiami super gospodarki przyszłości :) poco wiec głowę se zawraca europą nie rozumiem jak by jakiś kompleks zupełnie niepotrzebny skoro należą do wyborowego towarzystwa
trolley
Gdzie mój komentarz że jeszcze produkcja nie ruszyła a ukraińskie zebraki już warują? W czyim interesie Bankier tak forsujecie sprawę ukraińską? Bo na pewno nie w polskim. Nie kupuje bajek o ukraińskim buforze ani o walce za naszą wolność.
endes
Cichutko i bez śladu cenzurują… poprawni czyli zakłamani
endes
Pewnie najwyższy Towarzysz nakazał… niedobra jest źle mówić o najwyższym Towarzyszu.

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki