REKLAMA

Znowelizowany Kodeks pracy, czyli jaki mam okres wypowiedzenia?

2016-03-23 15:00
publikacja
2016-03-23 15:00

22 lutego 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która zrównuje okresy wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony. Oto kilka najważniejszych odpowiedzi na pytania użytkowników.

fot. VIPDesignUSA / / YAY Foto

Nowe okresy wypowiedzenia uzależnione są od stażu pracy:

  1. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy i nie była to umowa na okres próbny, a sama umowa miała charakter terminowy np. na dwa lata, to jego okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
  2. Jeżeli pracownik był zatrudniony u jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, to jego okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.
  3. Pracownik zatrudniony u jednego pracodawcy co najmniej 3 lata, ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

A jaki ma to wpływ na bieżące umowy?

Osoby, które od jakiegoś czasu pracują na podstawie umowy o pracę na czas określony i mają właśnie wpisany w niej 14-dniowy okres wypowiedzenia, zastanawiają się, czy automatycznie uległ on wydłużeniu, czyli czy znowelizowane przepisy mają wpływ na ich bieżące umowy? Tak, ale nie tak jak chcieliby tego niektórzy pracownicy.

Sprawę wyjaśnia art. 16. nowelizowanej ustawy: „Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Jak to czytać? Jak nowy termin stosuje się do bieżących umów o pracę?

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą obowiązujące terminy wypowiedzenia uzależnione są od stażu pracy w danym zakładzie ("staż zakładowy"). Niestety, terminy dla wcześniej zawartych umów na czas określony niejako liczy się od nowa, czyli od 22 lutego 2016 roku – pracodawca nie ma obowiązku uwzględniać wcześniejszego okresu zatrudnienia przy stosowaniu nowych przepisów.

Czyli umowy obowiązują na dotychczasowych zasadach z tą różnicą, że okresy wypowiedzenia będą ulegać wydłużeniu wraz z stażem u pracodawcy licząc od 22 lutego 2016 roku.

Przykład:  Pracownik, który podpisał umowę na 6 lat we wrześniu 2015 roku z 14-dniowym okresem wypowiedzenia, prawo do miesięcznego okresu wypowiedzenia nabędzie w sierpniu 2016 roku, a 3-miesięczny okres wypowiedzenia w lutym 2019 roku. Jego umowa wygaśnie na koniec sierpnia 2021 roku.

A co w przypadku zamiany statusu trwających umów z określonych na nieokreślone?

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza maksymalny okres umów na czas określony zawartych z jednym pracodawcą, który nie może być dłuższy od 33 miesięcy - łącznie można zawrzeć 3 umowy na czas określony, ale okres ich trwania nie może być w sumie dłuższy niż 33 miesiące, po tym terminie trzecia umowa, co do zasady, staje się umową na czas nieokreślony.

Czy dalej trzecia umowa automatycznie ulega przekształceniu na umowę na czas nieokreślony?

Nie. Przestaje obowiązywać okres 1 miesięcznych przerw pomiędzy kolejnymi umowami, tzn. że do limitu 33 miesięcy bierze się wszystkie umowy zawarte z jednym pracodawcą. Trzecia umowa ulegnie przekształceniu na czas nieokreślony dopiero po przekroczeniu tego limitu. Oznacza to, że dopiero czwarta umowa zawarta z pracodawcą (jeszcze w terminie 33 miesięcy) będzie bezwzględnie na czas nieokreślony. Nie ma zakazu zawarcia umowy na dłuższy termin, ale po 33 miesiącach taka umowa traktowana jest jak zawarta na czas nieokreślony – licząc od 22 lutego 2016 roku dla nowych umów.

Blisko co trzecia umowa w Polsce ma charakter terminowy

Przez lata ustawodawca ignorował fakt, że polskie przepisy dopuszczają możliwość zawarcia wieloletniej umowy o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. W szczególnych okolicznościach i w niektórych branżach jest to dla pracowników korzystnie.

Niemniej w większości przypadków 6-letnia umowa o pracę z 14-dniowym okresem wypowiedzenia była korzystna tylko dla pracodawcy, który w przypadku zwolnienia takiego pracownika nie musiał wypłacać wielomiesięcznej odprawy. Związkowcy przez lata apelowali do rządu o zmianę tych przepisów. Wg nich były one nadużywane przez pracodawców, który w okresie pogorszenia koniunktury na rynku pracy był stroną silniejszą i bez przeszkód mógł narzucać pracownikom takie właśnie umowy. Z tego względu, umowy na czas określony często również określano mianem „umów śmieciowych”.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (66)

dodaj komentarz
~Pracuś
Witam, Mam pytanie, chciałbym zmienić pracę i otrzymać umowę na czas nieokreślony. Czy pracodawca wówczas będzie mógł mi wypowiedzieć umowę z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia ? Czy w umowie na czas nieokreślony może być zawarty 3-miesięczny okres wypowiedzenia ? Bo to by chyba było niezgodne z obecnymi przepisami ? Proszę o pomoc.Witam, Mam pytanie, chciałbym zmienić pracę i otrzymać umowę na czas nieokreślony. Czy pracodawca wówczas będzie mógł mi wypowiedzieć umowę z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia ? Czy w umowie na czas nieokreślony może być zawarty 3-miesięczny okres wypowiedzenia ? Bo to by chyba było niezgodne z obecnymi przepisami ? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
~Magda
Witam, mam umowę na 2 mies i kończy się 31 stycznia. Złożyłam wypowiedzenie 18 stycznia,ale dowiedziałam się, że liczy się od soboty czyli 21, Okres wypowiedzenia jest 7 dni i wypowiedzeniu jest napisane ( stosunek pracy wygasa z dniem 28 ) Pytanie moje czy w sobotę 28 idę do pracy

Witam,
Witam, mam umowę na 2 mies i kończy się 31 stycznia. Złożyłam wypowiedzenie 18 stycznia,ale dowiedziałam się, że liczy się od soboty czyli 21, Okres wypowiedzenia jest 7 dni i wypowiedzeniu jest napisane ( stosunek pracy wygasa z dniem 28 ) Pytanie moje czy w sobotę 28 idę do pracy

Witam, umowę mam na 2 mies do 31 stycznia ,okres wypowiedzenia 7 dni.Wypowiedzenie złożyłam 18 stycznia ,ale liczy się od soboty 21 stycznia.Wypowiedzeniu jest napisane stosunek pracy wygasa z dniem 28 styczeń - kierownik mówi ,że 28 przychodzę do pracy.
Czy 28 sobotę powinnam przyjść do pracy ?


~Maxine
Dzień dobry
Proszę o pomoc.
Pracuje u obecnego pracodawcy 1 umowa 01.luty-30 kwietnia (3 miesiace)
2 umowa od1maj do 30 pazdziernik( pół roku)
i 3 umowa na czas nieokreslony kontunacja
Jakie ores wypowiedzenia mnie obowiazuje ?
2 tygodnie ?
~kapek
Jeżeli pracownik był zatrudniony u jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, to jego okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

A więc miesiąc
~Max
Witam jestem zatrudniony od stycznia 2011 w kwietniu 2013 dostałem 3 umowę która jest ważna do kwietnia 2018 jaki czas wypowiedzenia mnie obowiązuje wg nowych przepisów miesięczny albo 3 miesięczny z góry dziękuje za odpowiedz
~Uciekinier
A co w przypadku gdy pracownik podpisal aneks do umowy wydluzajacy jego prace gdzie wynagrodzenie wzroslo i przy tym okres wypowiedzenia do 3 miesiecy. Pracuje w firmie 1 rok 2 miesiace. Czy musze stosowac sie do 3 miesiecy czy moge odejsc z firmy wczesniej? Aneks do umowy konczy sie pod koniec stycznia.
~aicwe
Witam serdecznie. Czy ktoś potrafi odpowiedzieć mi na pytanie czy pracodawca może mnie zmusić do pracy w okresie wypowiedzenia? Umowę podpisałam 4 dni temu, na okres próbny 3 miesięczny. Według zapisu w umowie okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Chcę natomiast rozwiązać umowę za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym.Witam serdecznie. Czy ktoś potrafi odpowiedzieć mi na pytanie czy pracodawca może mnie zmusić do pracy w okresie wypowiedzenia? Umowę podpisałam 4 dni temu, na okres próbny 3 miesięczny. Według zapisu w umowie okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Chcę natomiast rozwiązać umowę za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym. Czy pracodawca może mnie zmusić do świadczenia pracy jeszcze przez 2 tygodnie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
~Ania
DO PORTALU : Jak możecie na koniec artykułu napisać, że jego umowa WYGAŚNIE? ???? ? Ulegnie rozwiązaniu jak już ! Proszę doczytć w jakich sytuacjach umowa WYGASA.
~Szkiełko_i_Oko
Bez ekscytacji proszę. To nie komentarz tylko artykuł. Mają prawo się pomylić, my mamy prawo zareagować. Bez emocji, merytorycznie.
~dw
Pierwsza umowa na okres próbny, druga umowa na czas określony 6 miesięcy tak?czyli była jedną umowa na czas określony, która trwa i jest na 6 miesięcy? Jeżeli tak to okres wypowiedzenia 2-tygodnie. Jeżeli to dobrze zrozumiałam...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki