REKLAMA
WEBINAR

Zmiany w księgach wieczystych. Banki będą zwracać kredytobiorcom część opłat

Marcin Kaźmierczak2022-01-26 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-26 09:45

Banki będą musiały zwracać kredytobiorcom dodatkowe koszty podnoszące wysokość rat do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej lub zaliczać je na poczet spłaty kredytu – zakłada tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja przepisów – donosi RMF FM. Według innego pomysłu wpisów do ksiąg wieczystych będą mogli dokonywać także notariusze.

Zmiany w księgach wieczystych. Banki będą zwracać kredytobiorcom część opłat
Zmiany w księgach wieczystych. Banki będą zwracać kredytobiorcom część opłat
/ Shutterstock

Obecnie oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej trwa kilka miesięcy, a pechowcy muszą czekać blisko rok. W tym czasie banki wraz z comiesięczną ratą pobierają dodatkową opłatę mającą rekompensować im ryzyko związane z możliwym brakiem wpisu do księgi wieczystej. Miesięcznie to od 300 do 500 zł, które ostatecznie nie są naliczane na poczet spłaty kredytu.

Opłata na poczet kredytu lub jej zwrot

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by dodatkowa opłata przekształciła się w swoistą kaucję, którą bank będzie zwracał po wpisaniu kredytobiorcy do księgi wieczystej.

Według informacji RMF FM nowelizacja prawa bankowego ma sprowadzić się do wprowadzenia do niej następującego przepisu: „W przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu do hipoteki, podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę”.

Zmiana w praktyce oznaczałaby, że w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej, bank zwracałby kredytobiorcy wszystkie dodatkowe opłaty lub zaliczał je na poczet spłaty kredytu.

Projekt nowelizacji ustawy na początku lutego ma trafić pod obrady Rady Ministrów. Jeśli zyska akceptację, być może jeszcze w lutym trafi pod obrady Sejmu. Jeśli projekt zyskałby akceptację sejmowej większości, nowe prawo mogło zacząć obowiązywać jeszcze wiosną.

Notariusze odciążą sądy?

Znowelizowana ustawa pozwoliłaby odetchnąć nieco kredytobiorcom, ale nie sądom. Ze względu na pandemię wyjątkowo dużą liczbę wniosków o wpisy do ksiąg wieczystych oraz dodatkowe wnioski związane z ustawą o użytkowaniu wieczystym, dokonywanie wpisów zajmuje sądom kilka miesięcy, a nierzadko ponad pół roku.

Sytuacji tej mógłby zaradzić inny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Mówi on o możliwości dokonywania wpisów przez notariuszy. Jak w rozmowie z RMF FM przekonuje Marcin Warchoł, sekretarz stanu w MS, rozwiązanie powinno wejść w życie jeszcze w 2022 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
carlito1
Zależnie gdzie. Ja we wrześniu w sądzie w Lubinie wpis dostałem po 13 dniach. Ale z tym żeby to notariusz robił od ręki to super pomysł, tyle że znając wybitych polityków PiS nic z tego nie będzie
chrumek123
ja w tamtym roku w Gdańsku na wpis czekałem 6 miesięcy..
krezus666
6 miechów szczęściarz, ja w 2019-2020 czekałem po 10 miesięcy na zmiany w kw dwóch nieruchomości.
rembielinek
Sąd w Nowym Dworze Mazowieckim ( WA1N ) pobił rekord świata : akt notarialny 10.01.2022 a ujawnienie wpisów w KW 21.01.2022 - po 11 dniach !!!
Można ?
y2767651
ogolnie, problem jest w duzych osrodkach miejskich. Im mniejsze miasto, tym wpis byl dokonywany szybciej.
demeryt_69
A tymczasem banki zaczynają pozywać 'frankowców' - w ciągu ostatnich 2 m-cy do wielu kredytobiorców trafiły pozwy o zwrot kapitału kredytu oraz o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Papugi mają złoty okres :)

chudy_january
Chcą pozwolić notariuszom wpisywać do Ksiąg Wieczystych ?
przecież to patologia !
spójrzcie na Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2021 r., gdzie Sąd wskazał, że 21 notariuszy złamało prawo. Dotyczy to wszystkich 11 notariuszy: członków Krajowej Rady Notarialnej i 10 notariuszy z Rady
Chcą pozwolić notariuszom wpisywać do Ksiąg Wieczystych ?
przecież to patologia !
spójrzcie na Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2021 r., gdzie Sąd wskazał, że 21 notariuszy złamało prawo. Dotyczy to wszystkich 11 notariuszy: członków Krajowej Rady Notarialnej i 10 notariuszy z Rady Izby Notarialnej w Krakowie.
.
----VI SA/Wa 1735/21 - Wyrok WSA w Warszawie z 2021-11-04---
jacek-19
Tak to paranoja. Do tej pory tylko sądy mialy taka mozliwosc i wszystko bylo w 100% pewne. Teraz jak "kazdy" bedzie sobie mogl "pisac" to jestem ciekawy co z tego wyniknie ?
wiktoria007
Rządzący kolejny raz walczą z problemami, które sami stworzyli. Opóźnienia we wpisach do KW są z uwagi na braki kadrowe i ogrom pracy związany z obsługą zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Oczywiście można notariuszy zobowiązać do dodatkowej pracy a jak będzie trzeba to nawet strażaków.

Zwrot
Rządzący kolejny raz walczą z problemami, które sami stworzyli. Opóźnienia we wpisach do KW są z uwagi na braki kadrowe i ogrom pracy związany z obsługą zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Oczywiście można notariuszy zobowiązać do dodatkowej pracy a jak będzie trzeba to nawet strażaków.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego? Da się zrobić, banki podniosą marże bo jakoś będą musiały sobie to zrekompensować. Na tej samej zasadzie można jednak również kazać zwracać OC/AC bezszkodowym klientom. Niech płacą tylko ci co powodują wypadki.
kriso135
Mijasz się z prawdą. Mamy jedną z większych liczbę sędziów na 100 tys. mieszkańców w Europie, problem tylko z tym, że te święte krowy pracują, jak pracują. Po drugie, banki będą mogły zaliczyć ubezpieczenie pomostowe na poczet długu. To chyba dobrze? No, chyba, że uważasz, że ta dodatkowa opłata słusznie się bankom należy?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki