REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

2016-10-27 14:32
publikacja
2016-10-27 14:32

Zmiana czasu z letniego na zimowy już w najbliższy weekend. W nocy z sobotę na niedzielę przekręcamy zegarki. Jak zmieni się czas? Pośpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. W nocy z 29 na 30 października przesuniemy zegarek o godzinę do tyłu. Tym samym o godzinie 3.00 w nocy w niedzielę ustawiamy czasomierze na godz. 2.00. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej. Niektórzy będą potrzebowali kilku dni, aby przyzwyczaić się do tej zmiany. Najgorzej mają jednak ci, którym tej nocy wypadnie dyżur w pracy – będą musieli pracować o godzinę dłużej.

fot. Sportactive / / YAY Foto

Zmiana czasu z letniego na zimowym ma miejsce w 70 krajach na świecie

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie nie jest wymysłem polskim. W całej Unii Europejskiej przestawianie zegarków odbywa się w ostatni weekend października. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym i – z kilkuletnimi przerwami – funkcjonuje do dziś. Reguluje to rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Jego ważność upływa właśnie w tym roku, ale zakończyły się już prace nad przedłużeniem tych przepisów. Urzędnicy przygotowali nowe rozporządzenie w sprawie zmiany czasu. Reguluje ono przestawianie wskazówek zegara przez kolejne 5 lat do 2021 roku.

Odpowiedni dokument trafił wczoraj do Kancelarii Premiera i czeka na podpis premier Beaty Szydło. Po podpisie rozporządzenie będzie przekazane do publikacji w "Dzienniku ustaw" i wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu. W praktyce nowe przepisy oznaczają, że do czasu letniego wrócimy 26 marca 2017 roku.

Zmiana czasu z letniego na zimowy na poszczególnych kontynentach

W Europie zegarków nie przestawiają dwa razy w roku tylko Białorusini, Rosjanie i Islandczycy. Zmiana czasu w Ameryce Północnej stosowana jest we wszystkich krajach tego kontynentu, czyli Kanadzie, USA i Meksyku, ale z wyłączeniem poszczególnych regionów. W Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i częściowo w Brazylii. W Afryce również spotkamy kraje, które stosują czas letni i zimowy. Są to m.in. Libia, Maroko czy Namibia. Inaczej wygląda sytuacja w Azji, gdzie poza wybranymi krajami Bliskiego Wschodu czasu letniego nie stosuje się.

Czy zmiana czasu ma sens?

Eksperci nie są zgodni co do skutków zmiany czasu. W założeniu ma ona przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak zdaniem wielu w dzisiejszych czasach zmiana czasu nie ma większego sensu. Większość energii i tak pochłaniają sprzęty domowe czy urządzenia w miejscach pracy. Sami pracownicy przenieśli się do fabryk czy biurowców, gdzie i tak wykorzystuje się elektryczne lampy przez cały dzień. Dodatkowo zmiana czasu generuje koszty np. w transporcie zbiorowym czy służbie zdrowia (wydłuża się czas pracy szpitali). Pozytywne skutki - przy zmianie czasu z zimowego na letni - może natomiast odczuć branża rozrywkowa czy obiekty sportowe. „Dłuższy” dzień może skłaniać ludzi do większej aktywności fizycznej po pracy czy szkole.

MH/IAR

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zielaczek
W Polsce nie obowiązuje czas zimowy. Jest tylko letni i strefowy.
Rozporządzenie rady ministrów mówi tylko o wprowadzaniu i odwoływaniu czasu letniego.
Różnica między czasem letnim a zimowym wynosi 2h.
~mp
Dzięki zmianie czasu zimą dłużej jest jasno :-)
~noe
Nie jest dłużej jasno. Jest tyle samo, tylko przesunięte wstecz. Poza tym przy zmianie czasu na zimowy zachód słońca jest wcześniej. Pomyliłeś się.
~alina
przestawić ale o godzinę do przodu, a tak to od listopada do lutego wychodzę do pracy w nocy i do domu, i co najgorsze, wracam również w nocy
~ekspert
Dodatkowa uwaga..zmiana czasu np.w Kanadzie następuje tydzień lub dwa tygodnie pózniej niż w Polsce..Wylatując z Polski na 2 tygodnie do Kanady po zmianie czasu w Polsce przezywamyoprócz standartowej róznicy czasu kolejna zmianę czasu w Kanadzie.
Liniom lotniczym wspólczuję...to zamieszanie niewiele pozytywnego wnosi..
~StanRS
Głupota na maksa z tym przestawianiem czasu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki