REKLAMA

Złoty (chwilowo) uratowany. Kurs euro oddalił się od 4,60 zł

2020-10-21 09:32
publikacja
2020-10-21 09:32
Złoty (chwilowo) uratowany. Kurs euro oddalił się od 4,60 zł
Złoty (chwilowo) uratowany. Kurs euro oddalił się od 4,60 zł
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

Wydarzenia z wtorkowego popołudnia na jakiś czas uchroniły złotego przed wpłynięciem na niezbadane wody. Kurs euro oddalił się od linii 4,60 zł, której przekroczenie może skutkować niekontrolowanym osłabieniem polskiej waluty.

Po kiepskim poniedziałkowym poranku popołudnie przyniosło wyraźną poprawę sentymentu do złotego. Kurs euro obniżył się z 4,59 zł do 4,56 zł i na tym poziomie rozpoczęliśmy wtorkowe notowania. O 9:32 kurs euro wynosił 4,4520 zł i był o nieznacznie wyższy niż wczoraj wieczorem.

W Polsce – podobnie jak w kilku innych krajach Europy – trwa pełzający lockdown, rozumiany jako przymusowe zamknięcie gospodarki przez władze. Powtórka wiosennego scenariusza przyniosłaby zapaść gospodarczą, masowe bankructwa przedsiębiorstw, wysokie bezrobocie i być może nawet ujemne stopy procentowe w Polsce. Kolejne zakazy uderzające w biznes i konsumentów poznamy w czwartek.

W obawie przed realizacją scenariusza słowackiego czy irlandzkiego od kilku tygodni waluty naszego regionu wyraźnie tracą. Przez ostatnie trzy miesiące złoty osłabił się względem euro o blisko 3%. Niewiele większe straty w tym okresie odnotowały korona czeska i forint węgierski. To pokazuje, że negatywny sentyment inwestorów dotyczy całego regionu, nie tylko Polski.

Na parze euro-złoty kluczowy wydaje się być poziom 4,60 zł. Wrześniowa fala deprecjacji złotego zatrzymała się tuż poniżej 4,60 zł. W marcu bariera ta została przekroczona tylko na kilkadziesiąt godzin. Jest to więc poziom, przy którym notowania euro „powinny” zawrócić, jeśli nadal mamy mówić o trendzie bocznym. Trwałe przełamanie linii 4,60 zł teoretycznie otwierałoby drogę do ataku na rekord wszech czasów z lutego 2009 r. (4,9237 zł.).

Tymczasem we wtorek rano kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,2466 zł po tym, jak dzień wcześniej osiągnął najwyższy poziom od maja (4,2855 zł). Dolar amerykański kosztował 3,8416 zł, o 1,5 grosza mniej niż wczoraj wieczorem. Funt brytyjski wyceniany był na 5 zł, o grosz wyżej niż dzień wcześniej.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki