REKLAMA
WAŻNE

Złoty rozbity. Kurs euro zbliża się do 4,60 zł

2020-10-20 09:25
publikacja
2020-10-20 09:25
fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock

Trwa passa słabości polskiej waluty. Widmo faktycznego lockdownu sprawiło, że kurs euro powrócił w pobliże marcowego szczytu. Obrona linii 4,60 zł może zadecydować o losach złotego w najbliższych miesiącach.

W Polsce – podobnie jak w kilku – innych krajach Europy trwa pełzający lockdown, rozumiany jako przymusowe zamknięcie gospodarki przez władze. Powtórka wiosennego scenariusza przyniosłaby zapaść gospodarczą, masowe bankructwa przedsiębiorstw, wysokie bezrobocie i być może nawet ujemne stopy procentowe w Polsce.

/ Bankier.pl

Taki scenariusz powoli zaczyna być uwzględniany na rynku walutowym. We wtorek rano sięgał już 4,5881 zł, rosnąc o ponad 1,5 grosza względem stanu z poniedziałkowego wieczoru. Dzień wcześniej notowania pary euro-złoty poszły w górę o blisko trzy grosze. Przez tydzień kurs euro wzrósł już o blisko 14 groszy.

Wrześniowa fala deprecjacji złotego zatrzymała się tuż poniżej 4,60 zł. W marcu bariera ta została przekroczona tylko przez kilkadziesiąt godzin. Jest to więc poziom, przy którym notowania euro „powinny” zawrócić, jeśli nadal mamy mówić o trendzie bocznym. Trwałe przełamanie linii 4,60 zł teoretycznie otwierałoby drogę do ataku na rekord wszech czasów z lutego 2009 r. (4,9237 zł.).

W górę ruszyły notowania pozostałych głównych walut. We wtorek rano kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,2820 zł i był o 1,7 grosza wyższy niż dzień wcześniej. To najwyższy kurs CHF/PLN od maja. Za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić już prawie 3,90 zł, czyli o ponad grosz więcej niż w poniedziałek. Funt szterling drożał o 1,5 grosza, osiągając cenę 5,0386 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (49)

dodaj komentarz
trooper
Jak tam Frankowscy? Nadal za PIS?
voyager2000
tu nie chodzi o wzmocnienie eksportu.
gapa kupił w lipcu 8,6 mld USD po prawie 4 zł.
google: stan rezerw lipiec 2020
muszą teraz osłabiać złotówkę, żeby się tego pozbyć i nie mieć manka.
darius19
cos tow."ajwaj" - ruskiego trolla nie widze?
lorelie
Hej jaka pogoda dzisiaj w Telawivie?
jag63 odpowiada lorelie
A jaka w Pitrze ?
trooper odpowiada lorelie
A co, AccuWeather w Moskwie zablokowali?
lorelie
To sukces rządu który grał na osłabienie złotego. Autor powinien dać taki tytuł. A dał.. złoty rozbity :) pewnie tęczowy dziennikarz
trooper
Sukces jakich mało. Podobny sukces odnoszą w ostatnich latach spółki z udziałem skarbu państwa. Rząd gra na ich osłabienie z dużymi sukcesami i tylko lewakom się to nie podoba, bo im emerytury OFE topnieją w oczach.
niederfurzdorf
Kilka dni temu czytałem tutaj wypowiedzi fachowców, że złoty testuje 4,45 i będzie się umacniał .
barysza51
A ja się cieszę bo niedługa za kilka eurocentów będę mógł kupić kilka spółek. Przezornie kupiłem EUR. Mam nadzieję że nie umoczę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki