Mają najlepsze konta, kredyty, innowacje... Zwycięzcy rankingu Złoty Bankier 2019

redaktor naczelna Bankier.pl

Po sieci rozchodziło się właśnie #10yearschallenge, gdy my pracowaliśmy nad wynikami dziesiątej edycji rankingu Złoty Bankier. Dekada to dużo. Wystarczająco, żeby z rynku zniknęła garść popularnych marek bankowych, z branży - tysiące etatów, a ze Złotego Bankiera - blisko połowa kategorii. Kogo i za co nagrodziliśmy w tym roku?

Żeby poznać Złoty Bank 2019, musiał minąć kwartał szczegółowych analiz. Redakcje Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” oraz partnerzy merytoryczni badania – Kantar TNS i Obserwatorium.biz – pracowali kilkutorowo.

Zamów analizę wyników swojego banku na tle konkurencji »

10 lat bankowości, 10 edycji rankingu

10 lat temu „Złoty” był całkowicie w rękach klientów banków. Głosami internautów zdobywało się miano lidera w kategoriach tak egzotycznych, jak produkt oszczędnościowy dla firm (Alior Bank, BPH, Idea Bank). W całej historii plebiscytu statuetki trafiały w ręce banków łącznie w 17 kategoriach.

Złoty Bankier X Edycja - dodatek specjalny "Pulsu Biznesu" [Pobierz]

Ich zakres podążał za rynkowymi trendami – są więc wśród Państwa posiadacze nieosiągalnego dziś Złotego Bankiera za najlepszy kredyt samochodowy (Toyota Bank i Volkswagen Bank), kredyt dla firm (Idea Bank, mBank, PKO Bank Polski) czy lokatę (PKO BP), są pionierzy aplikacji mobilnych (Alior Sync, ING Bank Śląski, mBank) i Osobowości Roku (Wojciech Sobieraj, Mateusz Morawiecki i Tomasz Bogus).

Za chwilę zacznie się gala finałowa rankingu Złoty Bankier 2019.
Za chwilę zacznie się gala finałowa rankingu Złoty Bankier 2019. (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Gabinety rekordzistów goszczą dziś po ponad (a czasami daleko więcej niż) dziesięć statuetek. W wybranych dziedzinach miana lidera broniono kilkukrotnie – w ten sposób siedmiokrotnie nagrodę za najlepszy kredyt hipoteczny odbierał PKO Bank Polski, pięciokrotnie mBank za konto osobiste, cztery razy Alior Bank za kredyt gotówkowy. Tak samo często nagroda za najlepszą kampanię reklamową trafiała do ING Banku Śląskiego. Fascynującą areną rywalizacji okazała się kategoria związana z innowacjami w sektorze. Po trzykroć wyróżnialiśmy produkty trzech banków: Pekao, PKO BP i Alior Banku.

Za chwilę zacznie się gala finałowa rankingu Złoty Bankier 2019.
Za chwilę zacznie się gala finałowa rankingu Złoty Bankier 2019. (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Jak powstawał ranking Złoty Bankier 2019?

Żeby poznać Złoty Bank 2019, musiał minąć kwartał szczegółowych analiz. Redakcje Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” oraz partnerzy merytoryczni badania – Kantar TNS i Obserwatorium.biz – pracowali kilkutorowo.

Celem wytypowania instytucji, która oferuje najwyższą jakość obsługi, do placówek 16 bankowych marek zawitało 915 tajemniczych klientów usiłujących otworzyć konto osobiste oraz aktywować dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Ich dociekliwość wykroczyła także poza oddziały – nawiązali blisko 1000 zdalnych kontaktów z bankowcami, żeby sprawdzić standardy postępowania z klientem. 100 dni trwał prowadzony pod okiem Obserwatorium.biz audyt ergonomii systemów bankowości elektronicznej, 60 – audyt bezpieczeństwa.

Przez trzy miesiące dziennikarze Bankier.pl prześwietlali ofertę banków, poszukując najlepszego konta osobistego, karty kredytowej, kredytu gotówkowego i hipotecznego.

Tradycją, którą pielęgnujemy, jest współudział naszych czytelników w wyborze liderów. Ich wskazania, uzupełnione przez głosów ekspertów złożyły się na nagrody za najlepszy spot reklamowy, działalność w mediach społecznościowych i CSR.

Kolejny rok z rzędu przyglądaliśmy się uważnie innowacjom w sektorze. Do zgłaszania swoich udanych wdrożeń tym razem zachęcaliśmy, oprócz banków i fintechów, również firmy ubezpieczeniowe.

Tymczasem złoto dojrzało. Od kilku lat dogląda go dwustu tajemniczych klientów wizytujących placówki bankowe i ponad dwudziestu testerów audytujących systemy bankowości elektronicznej. Do tego połączone zespoły analityków i dziennikarzy oraz – niezmiennie – zastępy internautów. „Złoty” jest dziś drobiazgowym, prowadzonym wielotorowo badaniem, którego finał rozstrzyga się przez kilka miesięcy. 
Gdy pracował nad swoją nową sylwetką, siódme poty wylewały też banki. Walka o podium nie jest już tylko pojedynkiem o wirtualną atencję klientów. To wymóg najwyższych standardów w każdym kanale obsługi. To nie – jak dawniej – próba pokonania długiej listy konkurentów, a coraz częściej walka ze samym sobą - o eliminację złych praktyk albo luk w systemach. Komu ten wysiłek opłacił się najbardziej?

Wszyscy laureaci nagród w rankingu Złoty Bankier 2019.
Wszyscy laureaci nagród w rankingu Złoty Bankier 2019. (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Najlepsi w bankowości 2019 - wyniki rankingu Złoty Bankier

Złoty Bank 2019, Santander Bank Polska, to debiutant w tej roli. Doceniony właśnie za długą drogę, którą pokonał, pracując na przyrost satysfakcji klientów. Pierwszym, po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii rankingu, został jeszcze w dwóch obszarach (Konto osobiste, Kredyt gotówkowy). Gratulujemy!

Laureaci głównych nagród - Złoty Bank 2019. Ze statuetką Złotego Banku - Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska. Na prawo od niego Wojciech Rybak, członek zarządu Banku Millennium, odbierający nagrodę za II miejsce, a dalej Tomasz Misiak, członek zarządu Getin Noble Bank, który zdobył III nagrodę. Na zdjęciu także Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy portalu Bankier.pl.
Laureaci głównych nagród - Złoty Bank 2019. Ze statuetką Złotego Banku - Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska. Na prawo od niego Wojciech Rybak, członek zarządu Banku Millennium, odbierający nagrodę za II miejsce, a dalej Tomasz Misiak, członek zarządu Getin Noble Bank, który zdobył III nagrodę. Na zdjęciu także Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy portalu Bankier.pl. (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

ZWYCIĘZCY RANKINGU ZŁOTY BANKIER 2019

ZŁOTY BANK 2019

w kategorii Najlepsza wielokanałowa jakość obsługi:

Miejsce I

SANTANDER BANK POLSKA

Miejsce II

BANK MILLENNIUM 

Miejsce III

GETIN BANK 

ZŁOTY BANKIER w kategorii:

Konto osobiste

SANTANDER BANK POLSKA

Kredyt hipoteczny

BNP PARIBAS BANK POLSKA

Kredyt gotówkowy

SANTANDER BANK POLSKA

Karta kredytowa

CITI HANDLOWY

Najlepszy spot reklamowy

PKO BANK POLSKI

Bank wrażliwy społecznie

BANK MILLENNIUM

Bank w social media

ING BANK ŚLĄSKI

NAGRODY SPECJALNE

Innowacja FinTech PKO BANK POLSKI i COINFIRM
Bezpieczny bank - najlepsze praktyki

mBANK

BANK MILLENNIUM

GETIN BANK

Z wyłączeniem jednej kategorii, najlepsi dziś to inne podmioty niż gdy statuetki wręczaliśmy po raz pierwszy. Inne są też motywy. Złoto za reklamę (PKO Bank Polski) zdobywa się dziś nie za estetyczne opakowanie produktu, ale za hołd oddany stuletniej relacji marki z odbiorcą usług. Stawiana za wzorzec postawa lidera w mediach społecznościowych (ING Bank Śląski) to efekt nie rozrywkowej autopromocji w modnych serwisach, ale szybkości dostarczania informacji, której oczekuje klient. Najlepsza kampania CSR (Bank Millennium) nie tylko poprawia wizerunek – ma poprawić sytuację pokolenia, które jeszcze nawet nie należy do grona klientów.

Nagrodę dla banku wrażliwego społecznie odbiera Bank Millennium. W jego imieniu, od lewej: Paulina Wołosz-Sitarek, członek zarządu, Pan Sebastian - bohater akcji "Finansowy elementarz" oraz Sylwia Pietrzyk – koordynator projektu. Na zdjęciu także wręczająca nagrodę Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl.
Nagrodę dla banku wrażliwego społecznie odbiera Bank Millennium. W jego imieniu, od lewej: Paulina Wołosz-Sitarek, członek zarządu, Pan Sebastian - bohater akcji "Finansowy elementarz" oraz Sylwia Pietrzyk – koordynator projektu. Na zdjęciu także wręczająca nagrodę Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl. (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Dobry produkt bankowy nie może być już wyłącznie tani. W tegorocznej edycji zwycięskie oferty ROR-u (Santander Bank Polska), karty kredytowej (Citi Handlowy), kredytu gotówkowego (Santander Bank Polska) czy hipotecznego (BNP Paribas Bank Polska) musiały przejść przez sito wymogów, które dopiero dodane do ceny, dadzą klientowi sumę pozytywnych doświadczeń.

Nagrodę dla najlepszego kredytu hipotecznego odbiera Przemysław Furlepa, wiceprezes BNP Paribas Bank Polska.
Nagrodę dla najlepszego kredytu hipotecznego odbiera Przemysław Furlepa, wiceprezes BNP Paribas Bank Polska. (fot. Malwina Wrotniak / bankier.pl)

„Pomyślę i gotowe”, “mówisz i masz”, “zlecenia spojrzeniem, autoryzacja mrugnięciem” - piszą o bankowości za kolejną dekadę nasi czytelnicy. Te doświadczenia to - w ich opinii - nowa miara dojrzałości świadczonych usług. Kolejny egzamin z dojrzałości - już za rok.

Nagrodę za I miejsce w kategorii Innowacja Fintech otrzymali PKO BP i Coinfirm. Na scenie, od lewej, Grzegorz Pawlicki – dyrektor biura innowacji PKO BP oraz Robert Ciurkot – współzałożyciel Coinfirm.
Nagrodę za I miejsce w kategorii Innowacja Fintech otrzymali PKO BP i Coinfirm. Na scenie, od lewej, Grzegorz Pawlicki – dyrektor biura innowacji PKO BP oraz Robert Ciurkot – współzałożyciel Coinfirm. (fot. Malwina Wrotniak / bankier.pl)

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy:

Do pobrania

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 kamj79

ależ Getin dobrze sobie radzi, mocny bank

! Odpowiedz
13 3 ewa_co

Portal Bankier promuje złodziejskie Banki.
Czekamy kiedy pan Czarnecki odda pieniądze zagarnięte podstępem przy współudziale KNF.
Czekamy na działania Prokuratury i rozliczenie złodziei.
Obligatariusze Getback

! Odpowiedz
5 1 marianpazdzioch

Ja lubię Citi, BGŻ i ING (w tej kolejności) za promocje.

! Odpowiedz
15 13 djalbert

Za getin w top3, to dla mnie ten portal traci wiargodnosc. Getin to jest cos pomiedzy bankiem, a providentem, a wy to w top3 umieszczacie?

! Odpowiedz
0 4 gornikspekulant

Tauron jest tańszy....

! Odpowiedz
6 22 turysta2017

Przecieram oczy ze zdumienia. Laureatami Bankiera zostały banki, z którymi nie chciałbym mieć nic do czynienia. Z wyjątkiem może ING, który i tak dostał nagrodę "za social media" (co to w ogóle za nagroda, swoją drogą).
Coś mi się wydaje, że jury kierowało się innymi kryteriami, niż klienci.

! Odpowiedz
2 19 bogus91

i jak zwykle Getin trzyma się w topce :)

! Odpowiedz
14 22 mrtroublemaker

Ale pojechaliście z tym Getinem :) :) :) :) LC zwiększył budżet marketingowy? :)

! Odpowiedz
7 31 tomek323

Getin, hahahahahaha i Santander a`la Cortez; hahahahahaha....

! Odpowiedz
2 59 secundus

Drodzy prezesi co to sobie na gali brylowaliście, wiecie ile te nagrody obchodzą nas, szeregowych pracowników? Tyle co my was obchodzimy, czyli słowo "nic" jest wielkim przeszacowaniem.

Najbardziej pasujące jest określenie na to, co wychodzi z człowieka z miejsca, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne