
W elektronicznym handlu na giełdzie Comex w Nowym Jorku, o godzinie 9:00 za jedną uncję złota płacono 1 549$, co oznaczało spadek kursu o ponad 4,5 proc. Tym samym notowania złota powróciły do poziomów z lipca, z początkiem którego kurs żółtego metalu gwałtownie zaczął rosnąć. Pretekstem do silnej korekty stało się kolejne podwyższenie kwoty depozytu zabezpieczającego (o 21 proc.) do poziomu 11 475$ za kontrakt przez CME Group - operatora rynku Comex, który jest największym rynkiem terminowym złota na świecie. Wyższa kwota zacznie obowiązywać z końcem dzisiejszego handlu.
Źródło: Bankier.pl, Notowania złota na przestrzeni 1 roku
Tymczasem złoto nie jest osamotnione wśród silnej fali wyprzedaży na rynkach. Na giełdzie Nymex o 9:00 za jedną uncję platyny płacono 1 500$, co oznacza przecenę o ponad 7 proc. Dzięki temu cena platyny nadal pozostaje niższa od złota, co jest dość rzadkim zjawiskiem (Złoto nad platyną - aberracja zwiastująca recesję).
Źródło: Bankier.pl, Notowania platyny na przestrzeni 1 roku
Jednak metalem, który doświadcza najsilniejszej przeceny jest srebro. Na giełdzie Comex o godzinie 9:00 za jedną uncję srebra płacono 27,43$, czyli wycena srebra nurkowała o 8,8 proc. To oznacza, że cena srebra powróciła do poziomów niewidzianych od lutego bieżącego roku, kiedy to jeszcze hossa trwała w najlepsze. CME Group podwyższyła kwotę depozytu zabezpieczającego na rynku srebra do poziomu 24 975$ za kontrakt.
Źródło: Bankier.pl, Notowania srebra na przestrzeni 1 roku
Silna przecena metali szlachetnych, ale też surowców przemysłowych wynika z gwałtownego umocnienia amerykańskiej waluty. Decyzja Rezerwy Federalnej o przeprowadzeniu operacji twist na amerykańskim rynku obligacji spowodowała, że inwestorzy zaczęli kupować dolary. Tym samym waluta największej gospodarki na świecie stała się kolejną bezpieczną przystanią - to właśnie tam ucieka kapitał, który pojawia się między innymi po wyjściu z rynku metali szlachetnych.
K.G.
» Nomura dla Bankier.pl: Polska jest odporna na kryzys
» Prof. Rybiński: Spełnia się mój najczarniejszy scenariusz

» W czasach kryzysu inwestuj w kruszce
