REKLAMA

Złoto, platyna i srebro w ogromnych tarapatach

2011-09-26 09:09
publikacja
2011-09-26 09:09
Komunikat Fedu, który rozpętał ogromną wyprzedaż na niemal wszystkich kluczowych giełdach, w dalszym ciągu zbiera spadkowe żniwa na rynkach. Widmo pogorszenia sytuacji w Europie dodatkowo podgrzewa atmosferę, a z końcem dzisiejszego handlu obowiązywać będą wyższe kwoty depozytów zabezpieczających na złoto i srebro.

Złoto, które od początku lipca stało się najważniejszą bezpieczną przystanią, w zawrotnym tempie traci na wartości. Formacja podwójnego szczytu na wykresie notowań złota stała się punktem zapalnym do wyprzedaży metalu (Podwójny szczyt na złocie, czyli potrzebna głębsza korekta?). Bardzo możliwe, że silny spadek wyceny złota w dolarach, będzie tylko zdecydowaną korektą. Korektą kursu, który w ciągu dwóch miesięcy wzrósł o ponad 400 dolarów.

W elektronicznym handlu na giełdzie Comex w Nowym Jorku, o godzinie 9:00 za jedną uncję złota płacono 1 549$, co oznaczało spadek kursu o ponad 4,5 proc. Tym samym notowania złota powróciły do poziomów z lipca, z początkiem którego kurs żółtego metalu gwałtownie zaczął rosnąć. Pretekstem do silnej korekty stało się kolejne podwyższenie kwoty depozytu zabezpieczającego (o 21 proc.) do poziomu 11 475$ za kontrakt przez CME Group - operatora rynku Comex, który jest największym rynkiem terminowym złota na świecie. Wyższa kwota zacznie obowiązywać z końcem dzisiejszego handlu.

Źródło: Bankier.pl, Notowania złota na przestrzeni 1 roku

Tymczasem złoto nie jest osamotnione wśród silnej fali wyprzedaży na rynkach. Na giełdzie Nymex o 9:00 za jedną uncję platyny płacono 1 500$, co oznacza przecenę o ponad 7 proc. Dzięki temu cena platyny nadal pozostaje niższa od złota, co jest dość rzadkim zjawiskiem (Złoto nad platyną - aberracja zwiastująca recesję).

Źródło: Bankier.pl, Notowania platyny na przestrzeni 1 roku

Jednak metalem, który doświadcza najsilniejszej przeceny jest srebro. Na giełdzie Comex o godzinie 9:00 za jedną uncję srebra płacono 27,43$, czyli wycena srebra nurkowała o 8,8 proc. To oznacza, że cena srebra powróciła do poziomów niewidzianych od lutego bieżącego roku, kiedy to jeszcze hossa trwała w najlepsze. CME Group podwyższyła kwotę depozytu zabezpieczającego na rynku srebra do poziomu 24 975$ za kontrakt.

Źródło: Bankier.pl, Notowania srebra na przestrzeni 1 roku

Silna przecena metali szlachetnych, ale też surowców przemysłowych wynika z gwałtownego umocnienia amerykańskiej waluty. Decyzja Rezerwy Federalnej o przeprowadzeniu operacji twist na amerykańskim rynku obligacji spowodowała, że inwestorzy zaczęli kupować dolary. Tym samym waluta największej gospodarki na świecie stała się kolejną bezpieczną przystanią - to właśnie tam ucieka kapitał, który pojawia się między innymi po wyjściu z rynku metali szlachetnych.

K.G.
 


Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~wizard
czarów nie ma, żadna hossa wiecznie nie trwa....banka na metalach pekla i teraz jazda w dol sie zaczyna
~rolnik z pola
to chyba coś ci się pomyliło , za każdym razem gdy jest korekta ilość operacji wzrasta , na przykład chiny za każdą korektą kupują złoto i srebro :)

najlepsze jest że ceny srebra poszły w dół ale jedynie na giełdach , bo sklepy z monetami nie bardzo się kwapią do obniżki i ledwo co , cena się zmieniła , i jak to wytłumaczyć
to chyba coś ci się pomyliło , za każdym razem gdy jest korekta ilość operacji wzrasta , na przykład chiny za każdą korektą kupują złoto i srebro :)

najlepsze jest że ceny srebra poszły w dół ale jedynie na giełdach , bo sklepy z monetami nie bardzo się kwapią do obniżki i ledwo co , cena się zmieniła , i jak to wytłumaczyć , takie rozdzielenie ceny ? virtualny rynek swoje a prawdziwy rynek swoje ?

na przykład w anglii , cena spot 20 funtów , a ceny w sklepach 36 funtów za sztabkę

a tu dowód www.ukbullion.co.uk/silver i tak w każdym sklepie w uk jest , w polsce to samo
~rolnik z pola
a jak tam bankructwo europy i usa ? spłacili już swoje długi ? nie ?

do klubu dołączyły teraz chiny , które na obecnej obniżce cen miedzi dostali po uszach bo mają dużo miedzi zmagazynowanej jako lewar

więc powstaje pytanie : skoro europa nie ma pieniędzy na swoje wykupienie długów , usa też europie dużo nie pomoże
a jak tam bankructwo europy i usa ? spłacili już swoje długi ? nie ?

do klubu dołączyły teraz chiny , które na obecnej obniżce cen miedzi dostali po uszach bo mają dużo miedzi zmagazynowanej jako lewar

więc powstaje pytanie : skoro europa nie ma pieniędzy na swoje wykupienie długów , usa też europie dużo nie pomoże bo sami są bankrutami , teraz chiny straciły fortunę na miedzi , to kto wykupi europę ? hary kriszna ?

te krótkoterminowe machinacje FED , ECB i innych banków na długo się nie zdadzą , skoro wszystkie wskaźniki ekonomiczne idą w dół , wysatrczy spojrzeć na sektor zatrudnienia w usa :)

a ja teraz dziękuje za obniżkę cen byle do piątku aby się utrzymała cena bo planuje kolejne zakupy do mojego metalicznego funduszu emerytalnego :)

ps. czytałem w jakiejś austriackiej gazecie już o hiperinflacji mówili , nic dziwnego skoro według ostatniego raportu na 1 euro w banku 32 euro jest pożyczone
~Michał
A gdzie kupić bezpiecznie złoto i srebro i to w dobrej cenie?
Na allegro ceny nic nie spadły
~m.
nie chcę być posądzony o spam, ale skoro pytasz wprost, odpowiadam wprost:
http://zloto.bullionvault.pl/

~polak
Rośnie ale na papierze a faktycznie to go nikt nie ma ale jaja.....
~world
słuchajcie co robić? mam kilka certyfikatów strukruryzowanych opartych o metale szlachetne. sprzedawac teraz ze stratą czy trzymać. Chyba w długim terminie złoto zacznie znowu iśc w górę?
~m. odpowiada ~world
jak to co robić? sprzedać certyfikaty na metale szlachetne i kupić po prostu metale szlachetne. Jak się zawali cały system finansowy to wartość tego certyfikatu będzie równa 0, a srebro i złoto pobije rekordy. Pytanie co wtedy będziesz miał: papierek na srebro, złoto czy srebro, złoto?
~feddd
tj jest jakis mega przekret .wymiana zlota na swiezo drukowane w dowolnej ilosci dolary ..............................z historii wiem ze przed mega gora jest zawsze duzy dol
~goldt
k......masz racje ,ale tez musza uzupelniac mega straty na kontraktach termimowych akccji ,ale to tylko korekta au ,ale ze wzgledu na hosse dolara jest smieszna stuacja w Polsce au za pln moze byc teraz drozsze jak w szczycie notowan.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki