Złoto nie wróci do Niemiec? "Zostanie w bezpiecznych amerykańskich rękach"

Niemcy zdecydowali się pozostawić swoje złoto w bezpiecznych amerykańskich rękach - taką sensacyjną wiadomość podał portal finansowy Bloomberg.

Ubiegłoroczna decyzja Niemiec o sprowadzeniu do kraju części swoich rezerw złota była przełomem w światowych finansach, choć media głównego nurtu nie doszacowały wagi tego wydarzenia. Bundesbank planował, że do 2020 r. w kraju znajdzie się połowa drugich największych na świecie rezerw. W ramach tej operacji zamierzano ściągnąć 300 ton kruszcu z nowojorskiego skarbca Rezerwy Federalnej oraz 374 tony z Banku Francji. Dziś jedno z wiodących mediów informuje, że cała operacja może zostać całkowicie wstrzymana.

Na początku tego roku, kiedy niemieckie media rozpoczęły podsumowania pierwszego etapu repatriacji złota, okazało się, że cały proces idzie skandalicznie wolno. Po 12 miesiącach Niemcom udało się sprowadzić tylko 32 tony złota z Paryża i zaledwie pięć ton z Nowego Jorku. Prowadzona w takim tempie operacja potrwałaby 60 lat!

Zdaniem Bloomberga, za decyzją o pozostawieniu niemieckiego złota w USA miałyby przemawiać „przetasowania w koalicji rządzącej”, „usunięcie drażliwego tematu w relacjach niemiecko-amerykańskich”.

Za pozostawieniem złota za granicą są współtworzący Wielką Koalicję przedstawiciele SPD, zdanie zmienia także część bezpośredniego zaplecza Angeli Merkel.

- Myślę, że rezerwy złota powinny być tam, gdzie można z nich skorzystać, w razie konieczności – powiedział komisarz ds. relacji niemiecko-amerykańskich Jürgen Hardt z CDU, którego słowa cytuje „Die Welt”. Jak informuje dziennik, Hardt ma w tej sprawie inne stanowisko niż jego poprzednik - Philip Mißfelder (również CDU) – który był zwolennikiem całkowitej repatriacji rezerw.

Pozostawienie rezerw w nowojorskim skarbcu miałoby zdaniem Bloomberga stanowić też „odpowiedź na krytykę ze strony sprzeciwiającej się euro partii Alternatywa dla Niemiec”. AdN jest zdania, że całe niemieckie złoto powinno wrócić do Frankfurtu, aby nikt nie mógł grozić, że zatrzyma rezerwy w przypadku wystąpienia przez Niemcy ze strefy euro.

Za powrotem do kraju niemieckiego złota wciąż są autorzy kampanii “Sprowadźcie nasze złoto”. W komentarzu umieszczonym pod artykułem Bloomberga, jeden z liderów ruchu Peter Boehringer krytycznie ocenia publikację - jego zdaniem nie ma w niej żadnych nowych informacji, a postawiona teza jest fałszywa - stwierdza, że kampania wciąż trwa, a niezależny od polityków Bundesbank, choć złoto sprowadza bardzo powoli, nie wycofał się z ubiegłorocznej deklaracji.

/mz


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 23 ~pytasiek

Sugerujecie, że USA to takie "Mega-AmberGold"?

! Odpowiedz
0 2 ~Walichnowa

Dokładnie tak. USA to mega Amber Gold i dokładnie ludzie o tej samej mentalności stoją za tym mega szwindlem. Trzeba mieć dużo "rezerwy" do obywateli danego kraju, żeby mieć taki do nich stosunek.

! Odpowiedz
1 28 ~Archie

Dokładnie. Nie ma już żadnego zlota. Ani niemieckiego, ani amerykańskiego. Cała ekonomia I system polega na drukowaniu pustego dolara, na którym polega też funt brytyjski. Świat robi sie coraz ciaśniejszy.

! Odpowiedz
2 4 ~elff55

niech niemcy przekaza cale zloto polsce ale bedziecie sie cieszyc az dojdziecie do wniosku ze tozloto to zrabowane przez nazistow i jest nasze.

! Odpowiedz
0 6 ~Tadeusz odpowiada ~elff55

To złoto jest zrabowane w czasie wojny przez Niemców we wszystkich krajach, które napadli. Najwięcej w Polsce, co nie znaczy, ze to w całosci polskie złoto. To złoto żydowskie, z rabunku, z depozytów, ze złotych koronek na zębach, ściaganych zagazowanym ludziom przed spaleniem ciał w krematoriach w obozach. A polskie głupki podziwiaja dobrobyt niemiecki i użalają się na biedę w Polsce.Policzcie sobie. 300 ton plus 374 tony daje nam 674 tony zdeponowane tylko w dwu bankach zagranicznych.. A jest jeszcze Szwajcaria, Austria i zaprzyjaźnione kraje na drugiej półkuli jak Brazylia. szacunkowo może to byc ponad 1000 ton złota. A Polska ? Zdeponowała w Londynie nasz skarb narodowy tj. około 100 ton złota. Po wojnie Anglia sobie odliczyła wydatki za pomoc w czasie wojny, część została przekazana rządowi londyńskiemu, a reszta( podobno!) władzom PRL. I nie ma. ale gdyby nawet te 100 ton było to i tak nie ma zadnego porównania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~Doc

Ciekawe co tam USA-rańcy podsłuchali u Merkelowej, że już się nie upominają o to niby złoto. "Niby" dlatego, że nie ma żadnego złota są tylko papierki, które się nazywają złoto a i tu byłbym ostrożny bo pewnie tylko zapis w systemie o tym świadczy i na tym koniec! NIE MA ŻADNEGO ZŁOTA! Wszystko przejedli i to kilka razy raz pod zastaw kredytów po to "sprzedali" papierki z napisem "złoto" a na koniec sam kruszec sprzedali i tyle tak się robi współczesną politykę :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~elff55

nie teraz ameryka zaczyna zbierac ZLOTOWKI aby wytrzec nimi usta po jedzeniu.

! Odpowiedz
0 14 ~aab

nie ma złota? wypożyczyli? sprzedali? Tym bardziej trzeba kupować ale fizyczne złoto, nie papiery ...

! Odpowiedz
6 3 ~Straszak

Jednak Putin ich czegoś nauczył, tego że do Berlina sowieckie czołgi maja bliżej niż do Londynu czy New Yorku

! Odpowiedz
0 9 ~dr-Zaraza

cud prawie jak w Kanie Galilejskiej, zloto prawdziwe zamienili na 10 razy wieksza ilosc "złota wirtualnego". a prawdziwe oddali cinolom z pocalowanmiem w d...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,34% 1 642,60
2020-02-26 17:54:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil