REKLAMA

„Złap deszcz” – Wrocław znów dopłaci do zbierania deszczówki

2020-02-03 16:09
publikacja
2020-02-03 16:09

Od poniedziałku mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę instalacji, które będą zatrzymywać wody opadowe. Program magistratu „Złap deszcz” to jedno z działań, które ma być odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

fot. Anna Nikonorova / / Shutterstock

Pieniądze można uzyskać na budowę instalacji, które będą zatrzymywać wody opadowe. To m.in. ogrody deszczowe, muldy lub studnie chłonne, podziemne zbiorniki na wodę opadową czy zbiorniki na deszczówkę z dachu.

Miasto sfinansuje do 80 proc. kosztów instalacji, ale maksymalna dotacja to 5 tys. zł dla jednej inwestycji. O dotacje mogą ubiegać się właściciele lub posiadacze innych tytułów prawnych do nieruchomości położonych we Wrocławiu. To druga edycja tego programu, po ubiegłorocznej, pilotażowej. W tym roku magistrat zwiększył budżet programu dwukrotnie – do 500 tys. zł.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że ubiegłoroczna, pilotażowa edycja programu „Złap deszcze” zakończyła się sukcesem. „W ubiegłym roku, pomimo zwiększenia kwoty dofinansowania w trakcie trwania programu z 80 do 250 tys. zł, nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń. Teraz startujemy od kwoty 500 tys. zł, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie" – powiedział Sutryk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak podano, w ubiegłym roku w ramach programu zawarto 92 umowy. W oparciu o nie powstał jeden ogród deszczowy, dwie studnie chłonne i kilkadziesiąt naziemnych zbiorników przyrynnowych.

Wrocławscy urzędnicy wskazują, że zachowanie naturalnego obiegu wody w przyrodzie wpływa pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Podkreślono, że zagospodarowanie wód opadowych jest podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu, a ich zatrzymanie w miejscu występowania zmniejsza ryzyko podtopień i łagodzi skutki suszy.

Zwrócono również uwagę, że dzięki wykorzystaniu deszczówki można obniżyć koszt utrzymania kanalizacji. Wykorzystanie wód opadowych może też – jak podkreślają wrocławscy urzędnicy – ograniczyć zużycie wody pitnej o 50 procent.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
janusz1960
92 umowy w 2019. "W oparciu o nie powstał jeden ogród deszczowy, dwie studnie chłonne i kilkadziesiąt naziemnych zbiorników przyrynnowych." I wydali 250 000 - to tyle co dobre auto ale nawet nie jakaś dobra Tesla... Oj to się wysilili :) A ile przy tym sami lodzików zrobili ? Sprawa warta artykułu ;)
antonicaracal
Ale odkrycie ! Ale wynalazek !
Od 20 lat zbieram deszczówkę i pompuję wodę do lasku przydomowego ! Bez jakichkolwiek
dotacji !
pomorzaninm
pytanie do zwolennikow PIS ( po wyjsciu z UE ) ... co by wymogło na tych politykach wprowadzanie fotowoltaiki i zielonej energii ? modlitwy protesty...?
obeznany
wystarczy, że Ojciec Dyrektor by wyczuł w tym interes
grzechu_comeback
JAK TO?!!!! PEŁO i reszta chce wyprowadzać Polskę z UE?! Towarzyszu, czasy kołchozów już za nami i decyzja o postawieniu takiego czy innego oze nie jest w gestii Sekretarza Partii, tylko Inwestora. Z kasy państwa "zgubiono" MILIARDY utopione w karuzelach VAT. Poszukajcie w kieszeni, bo nie chce mi się wierzyć, JAK TO?!!!! PEŁO i reszta chce wyprowadzać Polskę z UE?! Towarzyszu, czasy kołchozów już za nami i decyzja o postawieniu takiego czy innego oze nie jest w gestii Sekretarza Partii, tylko Inwestora. Z kasy państwa "zgubiono" MILIARDY utopione w karuzelach VAT. Poszukajcie w kieszeni, bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś bezinteresownie nie zaszywa dziury w swoich kieszeniach, gdzie upycha kasę. A gdy już w tych luksemburgach znajdziecie, to budujcie! Ponadto, nie jest wielkim trudem postawić oze. Problemem są sieci, które, gdy były stawiane, nic o oze nie słyszały, stąd ich parametry nie w każdym miejscu są dostosowane. NIKT z PEŁO nie podnosił tego problemu, gdyście "siedzieli i lulki palili", jak to opowiadała Pani Komisarz. A to co najważniejsze, to chcesz lemingom wmawiać, że jeżeli lodówka, to tylko wtedy gdy wiaterek wieje lub słoneczko świeci?!
antonicaracal odpowiada grzechu_comeback
Grzesiu ! Co ty opowiadasz ?
Kasa ląduje na Cyprze ! Zbiera ją Pani Basia i składa na Cyprze, bo wieże na Srebrnej będą kosztować ! Chłopcy z karuzeli stanowisk wiedzą gdzie przelewać ... A nadwyżki ze SKOK'ów
lądują w Luksemburgu !

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki