Ziobro: Tusk i Kopacz powinni stanąć przed Trybunałem Stanu

2019-09-08 22:30
publikacja
2019-09-08 22:30

Byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz "z całą pewnością" powinni stanąć przed Trybunałem Stanu - ocenił minister sprawiedliwości i prokurator generalny oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Według niego Tusk i Kopacz wiedzieli o rosnącej luce VAT za ich rządów, ale nie reagowali.

/ fot. Maciej Goclon / FotoNews

Ziobro pytany w niedzielę w TVP Info, czy byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, odparł, że "z całą pewnością powinni stanąć". "Dlatego, że oni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w ciągu kilku lat długich lat ich rządów, rok do roku zwiększa się luka VAT-owska i jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji był proceder przestępczy związany z wyprowadzonym VAT" - powiedział.

Ziobro poinformował, że "analizy, jakie znalazły się w ówczesnych raportach policji, Centralnego Biura Śledczego, potwierdzały, że oni (Tusk i Kopacz - PAP) wiedzieli, że tak się dzieje i nic nie robili". Minister dodał, że przedsiębiorcy "już w 2011 roku pisali monity do premiera Tuska i do ministra (finansów Jacka) Rostowskiego, wskazując na tę patologię i nic - nie było odzewu, tak jakby było przyzwolenie, tak jakby była ochrona tych grup przestępczych". "Oni wiedzieli, a nie reagowali. Za to powinni odpowiedzieć" - podkreślił.

Szef resortu sprawiedliwości zwrócił też uwagę, że Donald Tusk i Platforma Obywatelska nie wprowadziły konfiskaty rozszerzonej, czyli - jak podkreślił "rozwiązań, które przygotowałem już w 2007 roku, i które teraz, na nowo w 2017 roku wprowadziliśmy w życie, mogliśmy je zastosować".

Przypomniał o niedawnym przejęciu dzięki takim rozwiązaniom 1,4 mld zł z kartelu narkotykowego z Ameryki Południowej. "Można było te pieniądze przejmować w okresie rządów Platformy, tylko że oni nie chcieli tego robić" - zauważył. Zaznaczył, że "wszystkie kraje Unii Europejskiej wprowadziły wcześniej konfiskatę rozszerzoną, a z jakiegoś powodu oni tego nie chcieli robić. Podobnie nie chcieli widzieć sprawy VAT-u, a to daje do myślenia" - powiedział.

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i uchwalona w 2017 roku nowelizacja Kodeksu karnego ws. konfiskaty rozszerzonej, czyli m.in. przeniesienia ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego, ma uderzać "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków". Zmiana wprowadziła m.in. możliwość przepadku przedsiębiorstwa, gdyby przy jego pomocy popełniono groźne przestępstwo - prania brudnych pieniędzy czy wyłudzenia podatków.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
aerk
Niestety nic nie zrobisz bo media zrzeszone od razu uznają to za atak polityczny.
trooper
Ziobro chce uwalić Tuska, bo się boi, że jeśli w październiku utraci władzę, to Tusk mu się do tyłka dobierze.
zenonn
Jes, Jes, jes! Zamknąc poprzedników zgodnie z obietnicami!
Aktualni potem trafią do pierdli
antybolszewik
A po co Trybunał dla Tuska? Bez sądu wyrok wykonać. "Kasta" Ziobry się nim zajmie
psokal
Powiedział miłośnik SB-eckich metod który udaje że nie ma pojęcia co się dzieje w jego własnym resorcie. Co jest dosyć kompromitujące i stanowi przesłankę do natychmiastowej dymisji.
trooper
Dziś stanowi przesłankę do natychmiastowej dymisji, jutro może Trybunał Stanu?
histeryk
Jego opinia jest naprawdę zaskakująca :-) Może w TVP Info powinni zapytać też inne wielkie i niezależne umysły z partii PiS jak Rafał Ziemkiewicz, Rachoń czy Dorota Kania? A może nawet Biereckiego? :-)
karbinadel
Facet rozminął się ze swoją epoką. Byłby znakomitym szefem NKWD

Powiązane: Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki