REKLAMA

Horała: Na razie nie będzie wniosku o Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz

2020-01-31 11:34
publikacja
2020-01-31 11:34

W najbliższej przyszłości na pewno nie będzie wniosku o Trybunał Stanu dla byłych premierów: Ewy Kopacz i Donalda Tuska - powiedział w piątek b. szef komisji śledczej ds. VAT, wiceminister infrastruktury Marcin Horała (PiS).

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Horała, jako szef komisji śledczej ds. VAT, w swoim projekcie raportu z prac komisji, zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów: Ewę Kopacz i Donalda Tuska oraz byłych ministrów finansów: Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Horała w piątkowej rozmowie w Radiu Plus był pytany o uruchomienie oficjalnego wniosku w tej sprawie. "To była podstawa merytoryczna takich wniosków. Ale Trybunał Stanu jest instytucją sądową, będącą na pograniczu sądownictwa i polityki i wymaga większości kwalifikowanej, żeby taki akt oskarżenia przeprowadzić" - powiedział Horała.

Jego zdaniem, nawet gdyby można było liczyć na poparcie Konfederacji w tej sprawie, czego - jak zauważył - nie można być pewnym, to po prostu byłby to "akt jałowy, ponieważ nie ma w tym momencie większości".

Jak mówił, "na razie, w dającej się przewidzieć najbliższej przyszłości na pewno" nie będzie tego wniosku.

Horała napisał w uzasadnieniu swego postulatu postawienia Donalda Tuska przed TS, że "z całą pewnością powinien (on) posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej".

"Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej" - napisał Horała.

Według ówczesnego szefa komisji ds. VAT, podobne zarzuty sformułować można także w odniesieniu do postępowania b. premier Ewy Kopacz. "Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem" - napisał Horała.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (16)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Media jak zwykle piszą bzdury. Szukacie problemu wśród polityków, którzy są producentem, a nie u pośrednika, czyli mediów, które biorą zbyt wysoką marżę.
loosac
Czyli to jednak prawda, ze PIS=PO. Swój swojego nie skrzywdzi. Kanalie obojga wybiegow w zoo. Pusccie mnie do wladzy to kaze ich wszystkich...
loosac
Za cytuję Kazika: Nie ma litosci dla s...
ajwaj
Nowosci z telenoweli "Zagryziakowie"

I OK, tylko tak dalej. Magdalenka PISPOSLD & cdn. final count down
Widac, ze koryto jest wezsze i coraz wiecej miejsca dla nowych.

KONFEDERACjA do boju, regime change smieci i usunie MPO = Miejsckie Przedsiebiorstwo Oszyszczania fekalii
ertom
"...Tusk... "z całą pewnością powinien posiadać wiedzę na temat nieszczelności"
Z pewnością to premier Pinokio wiedział o Getbacku, a Kaczyński o SKOK-ach
daniel_1
NIGDY dla swoich nie będzie TS. To jest woda na młyn, czyli na klikalność. Ot co.
paros
Trala la la la
Podobno wystarczy nie kreacje...
5 rok PIS gada i gada i jakoś nie wsadzili z PO zadanego złodzieja. Nie ma podstaw????
A na razie
- najbliższych rodzina Kaczyńskiego (były mąż Kaczyńskiej) zarzuty zaorganiwoana przestępczość
- Wiceszef PIS Kamiński ułaskawiony
- Misnister finansów Banaś czysty jak
Trala la la la
Podobno wystarczy nie kreacje...
5 rok PIS gada i gada i jakoś nie wsadzili z PO zadanego złodzieja. Nie ma podstaw????
A na razie
- najbliższych rodzina Kaczyńskiego (były mąż Kaczyńskiej) zarzuty zaorganiwoana przestępczość
- Wiceszef PIS Kamiński ułaskawiony
- Misnister finansów Banaś czysty jak kryształ
- Misiewicz w Areszcie
- brat Jakiego w tym tygodniu z zarzutami
- agent Tomek były hi poseł PIS z zarzutami
- Pisowski Senator Kogut z zarzutami
- Poseł (Były już) PIS Zawisza potrącił samochodem kobietę, uciekł z miejsca i Kierował bez jazdy bo zabrane za jazdę po pijaku
- itd itd itd
To tylko ta śmietanka PiS z pierwszego garnituru, bo lokalnych działaczy nie wyliczam
marianpazdzioch
No jak to? Od 5 lat codziennie słyszę, a raczej słyszałbym gdybym oglądał, z wszelkich państwowych szczekaczek ile to Tusk nakradł i jakie ma wilcze zęby. A Kopacz kopała, bo takie ma przecież nazwisko w Smoleńsku i nic nie znalazła. A teraz co... ? Jedno wielkie NIC? Przed głupim Trybunałem ich nawet nie postawią? Co i tak jest No jak to? Od 5 lat codziennie słyszę, a raczej słyszałbym gdybym oglądał, z wszelkich państwowych szczekaczek ile to Tusk nakradł i jakie ma wilcze zęby. A Kopacz kopała, bo takie ma przecież nazwisko w Smoleńsku i nic nie znalazła. A teraz co... ? Jedno wielkie NIC? Przed głupim Trybunałem ich nawet nie postawią? Co i tak jest karą porównywalną z dostaniem mandatu za złe parkowanie, albo nawet i mniej. Kto nie wierzy to niech sobie sprawdzi jakie to "kary" może ferować ta instytucja.
wonsz
Nie uwierzyłem, bo określonym kategoriom ludzi się po prostu nie wierzy. Więc sprawdziłem. I wyszło mi, że może ta instytucja ferować kary takie, jak normalny sąd (art. 26 ustawy o Trybunale Stanu).
Co w sumie nie ma większego znaczenia, i tak nigdy nikogo z niczyjego wniosku ta instytucja nie osądzi i nie skaże. Bo niby czemu
Nie uwierzyłem, bo określonym kategoriom ludzi się po prostu nie wierzy. Więc sprawdziłem. I wyszło mi, że może ta instytucja ferować kary takie, jak normalny sąd (art. 26 ustawy o Trybunale Stanu).
Co w sumie nie ma większego znaczenia, i tak nigdy nikogo z niczyjego wniosku ta instytucja nie osądzi i nie skaże. Bo niby czemu solidarność zawodowa polityków ma być mniejsza niż policjantów, sędziów, księży czy lekarzy?
mazurek_andrzej
W tym kraju tylko szary człowiek jest sądzony i skazywany , nic nowego , po co ta komisja ,i jej koszty , po co .....po co , oni mogą kraść , niszczyć Kraj , brać łapówki itd. HAŃBA , HAŃBA !!!!!!!!!!!!

Powiązane: Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki