Zgłoszeń po zasiłek w USA już więcej niż mieszkańców Polski

Kolejny tydzień przyniósł wielomilionowy przyrost liczby bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Od połowy marca ponad 38,6 milionów Amerykanów zgłosiło się po zasiłek. To więcej niż wynosi oficjalny stan ludności Polski (38,4 mln).

W tygodniu zakończonym 16 maja po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 2,438 mln Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To tylko o 249 tys. mniej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano prawie 2,7 mln nowych bezrobotnych (po korekcie z pierwotnie raportowanych 2,981 mln). Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 25,073 mln w tygodniu, który skończył się 9 maja.

(Bankier.pl na podstawie danych Departamentu Pracy USA.)

Ekonomiści szacowali, że po zasiłek zgłosiło się 2,4 mln Amerykanów. Zatem dzisiejszy odczyt wciąż jest bardzo wysoki, lecz tym razem nie okazał się istotnie wyższy od prognoz większości analityków.

Gdy do najnowszych danych dodamy statystyki z wcześniejszych siedmiu tygodni, to otrzymamy liczbę ponad 38,6 mln Amerykanów, którzy stracili pracę i zgłosili się po zasiłek dla bezrobotnych. Z taką sytuacją w USA nie mieliśmy do czynienia od czasów wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, a nawet wtedy przyrost bezrobocia był rozłożony na wiele miesięcy i nie był tak gwałtowny jak obecnie.

Według oficjalnych danych rządowego Biura Statystyki Pracy w kwietniu w amerykańskiej gospodarce ubyło 20,5 mln etatów, a stopa bezrobocia wystrzeliła z 4,4% do 14,7%, osiągając najwyższą wartość od początku prowadzenia tej statystyki w 1948 roku. Podobnie wysoką stopę bezrobocia odnotowano w USA ostatnio w trakcie Wielkiego Kryzysu na przełomie lat 30. XX w. (przy maksymalnym bezrobociu 25% w 1933 r.). Ale z kwietniowego raportu BLS wynika, że gdyby do bezrobotnych doliczyć osoby nieobecne w pracy "z innych powodów", to stopa bezrobocia już w kwietniu zbliżyłaby się do 20%.

Warto dodać, że w ramach tzw. pakietu stymulacyjnego (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) specjalny zasiłek dla bezrobotnych należy się każdemu, kto stracił pracę (lub nie może jej wykonywać) z powodu administracyjnego zamknięcia gospodarki. Na mocy CARES rząd federalny dopłaca do stanowego zasiłku dodatkowe 600 USD tygodniowo.

Oznacza to, że w wielu stanach wysokość tego zasiłku przekracza 1200 USD tygodniowo i jest on wyższy od mediany tygodniowego wynagrodzenia pracownika (wynoszącej 957 USD) w Stanach Zjednoczonych. Zatem dla wielu Amerykanów uzyskanie statusu bezrobotnego faktycznie oznacza wzrost dochodów. Maksymalny czas pobierania tego zasiłku to 39 tygodni.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 5 and-owc

Nie "bierz" przykładów z bogatych "farmerów" (nie polityków). Dają"centa" wezmą dolora. Na tym polega "karuzela" pracy (kapitalizm). Kto chce sprawdzić może wyjechać (Za chlebem). Każdy "ustrój" państwa ma wady i zalety (Każdenu wolno kochać,co chce -piosenka). W USA liczy się "prywata" Obywatela broniona konstytucją, w państwach innego ustroju "prywata" państwowa głosujących wyborców. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Nie pchać się do złobu osiołkowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 bha

Co będzie jak przestaną dawać zasiłki czasowe !.A gospodarka dalej będzie w marazmie i zastoju !!??.

! Odpowiedz
0 9 wizytator

A dlaczego mają przestać? Przecież ich to nic nie kosztuje.

! Odpowiedz
3 16 johny_kielbasiany

A najlepsze to że co tydzien liczba rośnie i tylko podaja dane i dolar rosnie kiedy powinno byc odwrotnie .Po koronawirusie dolar tak spadbie ze glowa mała

! Odpowiedz
28 15 ferdynand_kiepski

Już ponad m-c czasu trwa lament na portalu, jakie to ogromne bezrobocie jest w USA. No i czego kuźwa oni mają takie duże zasiłki jak stracili pracę, przecież nasz mózg Polaczka tego nie ogarnia...Ano dlatego dumny narodzie (kiedyś), że zrobili tu z ciebie bydło przez kilkadziesiąt lat komuny i 31 lat panowania Aszkenazi. I dlatego w tej twojej głupiej pale się to nie mieści...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 bigboom

Im dłużej czytam co wielki świat ma nam do zaoferowania tym bardziej zaczynam myśleć i ziemiance z zapasami na dekadę

! Odpowiedz
12 14 grzegorzkubik

Mają z tego zasiłku nawet 3 miesięczną pensję Polaka.

! Odpowiedz
0 3 resisdus

4 miesieczna, $1200 czyli około 4800zł. Mediana zarobków w polsce to około 4100zł brutto.
Tylko proszę pamiętać że tam koszta utrzymania wyższe są

! Odpowiedz
34 19 ajwaj

Znowu "back to the roots"-nazad do korzeni
Jest duzo broni, prerie, kazdy kal-boj se cós ustrzeli, zrobi ognisko i taka hiene pustynna upiecze.

Bez kroplówki jeleni swiata, kupujacy papiery zielone, gwarantowane zielona farbka,
koniec sie zbliza

! Odpowiedz
30 13 ajwaj

Wzrost dochodów. MAXYMALNY czas pobierania tego zasiłku to 39 tygodni.
Potem przejda Jankesi na kojoty preriowe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil