REKLAMA

Zespół ds. górnictwa: Jest chęć odejścia od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę

2020-08-28 18:12
publikacja
2020-08-28 18:12
Zespół ds. górnictwa: Jest chęć odejścia od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę
Zespół ds. górnictwa: Jest chęć odejścia od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę
fot. Jarek Praszkiewicz / / FORUM

Zespół ds. transformacji górnictwa potwierdził podczas piątkowego spotkania w Katowicach wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ma ograniczyć import i zwiększyć produkcję w krajowych elektrowniach - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie prasowym.

"Z powodu epidemii koronawirusa, ale też innych uwarunkowań zewnętrznych sytuacja jest nagląca i wymaga podjęcia pilnych działań. Szczególnie dotyczy to Polskiej Grupy Górniczej. Jesteśmy zdeterminowani, by tę sytuację ustabilizować i wyprowadzić na prostą. Musi to jednak nastąpić przy akceptacji związków zawodowych, ale także z uwzględnieniem sytuacji w sektorze energetycznym, która również nie jest prosta" - powiedział wicepremier Jacek Sasin, który był jednym z uczestników spotkania zespołu ds. transformacji górnictwa.

Prócz wicepremiera w spotkaniu wziął również udział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, któremu podlegają spółki z sektora górniczego i energetycznego oraz Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu. Obecny byli także szefowie największych państwowych spółek energetycznych oraz przedstawiciele związków zawodowych tej branży.

"Podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi. W tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa. Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach" - napisano w komunikacie.

Zespół ds. transformacji górnictwa do końca września ma wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Kolejne spotkanie ma się odbyć 10 września.

Giełdowy handel energią odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii. W 2008 roku TGE uruchomiła Rynek Terminowy Towarowy energii elektrycznej, który jest obecnie największym z rynków energii elektrycznej pod względem wolumenów obrotu.

TGE przez lata zabiegała o wprowadzenie obligatoryjnego handlu częścią energii elektrycznej na giełdzie. Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy. Od sierpnia 2010 r. producenci mieli sprzedawać przynajmniej 15 proc. wytwarzanego prądu na rynku publicznym. Od stycznia 2018 roku obligo zostało zwiększone z 15 do 30 proc., a w końcu 2018 r. podniesiono je do 100 proc. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
minirekin
Już nie wolny rynek, tylko ręczne sterowanie. Panie Sasin toż to socjalizm! Pewnie to dla Pana nic nowego bo kreujecie się na prawicę, a robicie działania lewicowe typowo socjalne!
wektorwg
A gdzie są pisowskie trolle... jeszcze brak wytycznych
killgore
meryt już szuka jakiejś wklejki mającej uzasadnić, że likwidacja konkurencji i koniec handlu na tge wpłynie na wzrost transparentności rynku. Daj im chwilkę (bo to cała farma się tym nickiem podpisuje), pewnie wklei bez zrozumienia coś z niemieckiego portalu o emisji CO2 w Indiach :)
jarekzbyszek
meryt ma wolne w weekend. W poniedziałek odpali maszynkę i wszystko z minusuje.
killgore
Super! Ten importowany prąd to na pewno jakieś niemieckie tęczowe lewactwo produkuje! Po co sasinowe czempiony mają być wystawione na konkurencję?! Wystarczy, że kopalnie nie sæ w stanie produkować węgla w konkurencyjnej cenie, po co jeszcze zadzierać z energetyką?
lelo1949
Inwestujesz na giełdzie,czy tylko szczuć umiesz,a wszystkie twoje wiadomości wyczytujesz w GW?
itso_ready_to_by_cool
zła decyzja lepiej sprowadzać tańsze surowce a nasze niech sobie czekają na czas kiedy będzie się opłacać wydobywać może przez jakieś roboty najlepiej. Szkoda ludzi do takiej idiotycznej i zacofanej roboty jak kopanie w ziemi
waszmalvie
A ja mam proste pytanie:
O ile wzrosna rachinki za prad w wyniku dzialan ww Zespolu?
I drugie pytanie:
Dlaczego ww Zespole nie ma przedatawicieli strony spolecznej tudziez potocznie zwanych konsumentami energii elektrycznej zeby nie powiedziec: Klienci?
antybolszewik
OK. Ale energia z importu czasami była nawet dwa razy tańsza niż krajowa. I co teraz? Przechodzimy na centralne sterowanie jak za PZPRu?
onlyv8engine
niestety juz dawno przeszliśmy a teraz tylko to rozwijają. niestety już raz się to wykoleiło ale widać pamięć krótka jest a ból był zbyt mały po tej nauczce.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki