REKLAMA

Zespół ds. górnictwa: Jest chęć odejścia od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę

2020-08-28 18:12
publikacja
2020-08-28 18:12
fot. Jarek Praszkiewicz / FORUM

Zespół ds. transformacji górnictwa potwierdził podczas piątkowego spotkania w Katowicach wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ma ograniczyć import i zwiększyć produkcję w krajowych elektrowniach - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie prasowym.

"Z powodu epidemii koronawirusa, ale też innych uwarunkowań zewnętrznych sytuacja jest nagląca i wymaga podjęcia pilnych działań. Szczególnie dotyczy to Polskiej Grupy Górniczej. Jesteśmy zdeterminowani, by tę sytuację ustabilizować i wyprowadzić na prostą. Musi to jednak nastąpić przy akceptacji związków zawodowych, ale także z uwzględnieniem sytuacji w sektorze energetycznym, która również nie jest prosta" - powiedział wicepremier Jacek Sasin, który był jednym z uczestników spotkania zespołu ds. transformacji górnictwa.

Prócz wicepremiera w spotkaniu wziął również udział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, któremu podlegają spółki z sektora górniczego i energetycznego oraz Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu. Obecny byli także szefowie największych państwowych spółek energetycznych oraz przedstawiciele związków zawodowych tej branży.

"Podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi. W tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa. Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach" - napisano w komunikacie.

Zespół ds. transformacji górnictwa do końca września ma wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Kolejne spotkanie ma się odbyć 10 września.

Giełdowy handel energią odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii. W 2008 roku TGE uruchomiła Rynek Terminowy Towarowy energii elektrycznej, który jest obecnie największym z rynków energii elektrycznej pod względem wolumenów obrotu.

TGE przez lata zabiegała o wprowadzenie obligatoryjnego handlu częścią energii elektrycznej na giełdzie. Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy. Od sierpnia 2010 r. producenci mieli sprzedawać przynajmniej 15 proc. wytwarzanego prądu na rynku publicznym. Od stycznia 2018 roku obligo zostało zwiększone z 15 do 30 proc., a w końcu 2018 r. podniesiono je do 100 proc. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
minirekin
Już nie wolny rynek, tylko ręczne sterowanie. Panie Sasin toż to socjalizm! Pewnie to dla Pana nic nowego bo kreujecie się na prawicę, a robicie działania lewicowe typowo socjalne!
wektorwg
A gdzie są pisowskie trolle... jeszcze brak wytycznych
killgore
meryt już szuka jakiejś wklejki mającej uzasadnić, że likwidacja konkurencji i koniec handlu na tge wpłynie na wzrost transparentności rynku. Daj im chwilkę (bo to cała farma się tym nickiem podpisuje), pewnie wklei bez zrozumienia coś z niemieckiego portalu o emisji CO2 w Indiach :)
jarekzbyszek
meryt ma wolne w weekend. W poniedziałek odpali maszynkę i wszystko z minusuje.
killgore
Super! Ten importowany prąd to na pewno jakieś niemieckie tęczowe lewactwo produkuje! Po co sasinowe czempiony mają być wystawione na konkurencję?! Wystarczy, że kopalnie nie sæ w stanie produkować węgla w konkurencyjnej cenie, po co jeszcze zadzierać z energetyką?
lelo1949
Inwestujesz na giełdzie,czy tylko szczuć umiesz,a wszystkie twoje wiadomości wyczytujesz w GW?
itso_ready_to_by_cool
zła decyzja lepiej sprowadzać tańsze surowce a nasze niech sobie czekają na czas kiedy będzie się opłacać wydobywać może przez jakieś roboty najlepiej. Szkoda ludzi do takiej idiotycznej i zacofanej roboty jak kopanie w ziemi
waszmalvie
A ja mam proste pytanie:
O ile wzrosna rachinki za prad w wyniku dzialan ww Zespolu?
I drugie pytanie:
Dlaczego ww Zespole nie ma przedatawicieli strony spolecznej tudziez potocznie zwanych konsumentami energii elektrycznej zeby nie powiedziec: Klienci?
antybolszewik
OK. Ale energia z importu czasami była nawet dwa razy tańsza niż krajowa. I co teraz? Przechodzimy na centralne sterowanie jak za PZPRu?
onlyv8engine
niestety juz dawno przeszliśmy a teraz tylko to rozwijają. niestety już raz się to wykoleiło ale widać pamięć krótka jest a ból był zbyt mały po tej nauczce.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki