REKLAMA

Zerowy VAT na żywność przedłużony. To ubytek 8,7 mld zł dochodów budżetu w całym 2023 roku

2022-11-30 12:00, akt.2022-11-30 12:26
publikacja
2022-11-30 12:00
aktualizacja
2022-11-30 12:26

Utrzymanie zerowego VAT na żywność do 30 VI 2023 r. skutkuje ubytkiem dochodów budżetu w wysokości 8,7 mld zł w skali pełnego roku - podano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia skierowanego w środę do konsultacji.

Zerowy VAT na żywność przedłużony. To ubytek 8,7 mld zł dochodów budżetu w całym 2023 roku
Zerowy VAT na żywność przedłużony. To ubytek 8,7 mld zł dochodów budżetu w całym 2023 roku
fot. Jose HERNANDEZ Camera 51 / / Shutterstock

Utrzymanie zerowego VAT na żywność zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"W związku z ciągłym wzrostem inflacji oraz negatywnymi dla polskiej gospodarki i społeczeństwa skutkami wojny prowadzonej w Ukrainie za uzasadnione uznano kontynuowanie działań antyinflacyjnych, które pomogą społeczeństwu oraz przedsiębiorcom, w tym mikrofirmom dominującym na polskim rynku, w realnej walce z obecną sytuacją. Czasowa redukcja stawek VAT w zakresie podstawowej żywności, w przypadku pełnego przeniesienia obniżek stawek VAT na ceny tych towarów, efektywnie powinna wpłynąć na obniżkę cen tych towarów" - napisano w projekcie rozporządzenia.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

„Niniejszy projekt przewiduje (...) obniżenie od 1 stycznia 2023 r. stawki VAT do wysokości 0 proc. dla takich produktów pierwszej potrzeby jak podstawowa żywność” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. „Stawką 0 proc. byłyby zatem objęte towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej – do 31 grudnia 2022 r. stawką 0 proc.” – dodano.

Wśród produktów żywnościowych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT są m.in. „mięso i podroby jadalne”, produkty mleczarskie czy warzywa.

W projekcie rozporządzenia jednocześnie obejmuje się 8-proc. stawkę VAT na środki poprawiających właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoży do upraw, na polepszacze gleby, środki wapnujące, biostymulatory niemikrobiologiczne, podłoża do upraw czy na nawozowe produkty mikrobiologiczne.

„Wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej przepisy w zakresie stosowania 0-proc. stawki VAT w odniesieniu do towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej wygasają 31 grudnia. 2022 r., co oznacza powrót do stawek stosowanych dla tych towarów przed 1 lutego 2022 r. Niektóre z nich (np. nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza) objęte były wtedy stawką 8 proc. niektóre jednak byłyby od 1 stycznia 2023 r. objęte stawką podstawową. Za uzasadnione zatem uznano objęcie taką samą stawką podobnych produktów o tym samym przeznaczeniu, tj. wykorzystywanych w produkcji rolniczej” – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Poza tym rozporządzenie utrzymuje stawkę 0 proc. VAT dla dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Preferencja ma zastosowanie do nieodpłatnych dostaw towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

map/ asa/ ms/ mk/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Co to jest przy ok. 60 mld PLN wpompowanych w tym roku w Ukrainę ...

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki