REKLAMA

Zerowy VAT na żywność. Premier podał datę przedłużenia

2022-11-29 13:18, akt.2022-11-29 14:25
publikacja
2022-11-29 13:18
aktualizacja
2022-11-29 14:25

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Zerowy VAT na żywność. Premier podał datę przedłużenia
Zerowy VAT na żywność. Premier podał datę przedłużenia
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

Dodał, że działania Rosji prowadzą do wysokich, wysokiej inflacji. "Chcą rzucić Europę na kolana, chcą doprowadzić do tego, aby inflacja była jak najwyższa w jak największej liczbie krajów" - wskazał.

Reklama

Przypomniał jednocześnie, że rząd pod koniec minionego roku i na początku bieżącego, aby złagodzić inflację, dokonał redukcji stawek VAT i akcyzy na wiele grup produktów.

"Jeszcze w tym tygodniu, do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie Ministra Finansów, w tym przypadku stawka zero procentowa zostanie wprowadzona właśnie w drodze rozporządzenia MF, które wydłuży stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych" - przekazała Rzeczkowska.

Dodała, że w przypadku pozostałych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będą stosowane m.in. tarcze energetyczne, tarcza gazowa. Rzeczkowska wskazała też na "dodatki ciepłownicze, ochronę osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, zamrożenia cen energii, gazu".

Inflacja wejdzie "w nowy trend spadkowy"? Premier wie kiedy

Powołując się na wyliczenia ekonomistów, premier dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc. "Czyli jeśli ona (inflacja) jest między 17 a 18 proc., byłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów" - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że rząd wprowadził pakiet tarcz antyinflacyjnych, które miały złagodzić inflację i te tarcze zadziałały.

"Inflacji nie da się zbić z dnia na dzień" - zaznaczył premier. "My widzimy już światełko w tunelu; widzimy, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadającym" - dodał.

Morawiecki podkreślał też, że parasolem chroniącym budżetu Polaków był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. "I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy" - oświadczył.

Jak dodał, to działanie to ogromny wysiłek budżetowy. "Ok. 8 mld, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł; ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków" - mówił Morawiecki.

Premier: Dusząc ceny energii, staramy się zdusić inflację

Szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do kształtu polskiej tarczy antyinflacyjnej. Jak zapewnił premier, tarcza w obecnym kształcie - zgodnie z obietnicą - będzie utrzymana do końca 2022 r. Od 1 stycznia - dodał - obowiązywać będą nowe mechanizmy osłonowe, tak "żeby chronić Polaków przed skutkami wysokiej inflacji".

Mateusz Morawiecki wskazał tu na dwa rozwiązania dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej oraz taryf na gaz w 2023 r.

Premier przypomniał, że w ramach ograniczenia cen prądu dla gospodarstw domowych, do zużycia do 2 MWh zapłacą one tyle ile w 2022. Większe limity odnoszą się do rodzin z osobami z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz rodzin wielodzietnych i prowadzących gospodarstwa rolne - 3 MWh. Powyżej tego limitu taryfa na prąd zamrożona będzie na poziomie 693 zł za MWh.

Drugim rozwiązaniem - o którym mówił premier - jest zamrożenie taryf na gaz w 2023 r. Zgodnie z projektem ustawy, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.

"Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen (...) w związku z tym dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację wielu innych produktów, wielu innych usług" - podkreślił szef rządu.

Rdzeniem polityki PiS jest "walka z inflacją przy utrzymaniu miejsc pracy"

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Morawiecki podkreślił, że Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE i rekordowo niskie bezrobocie przez ostatnie ponad trzydzieści lat, mimo wielu szoków związanych z COVID-19, wojną, inflacją i kryzysem energetycznym.

Jak stwierdził, ogromna większość Polaków pamięta trzy wielkie fale bezrobocia: dwie fale "balcerowiczowskie" z lat 90-tych i początku lat 2000., gdy bezrobocie urosło do poziomu powyżej 20 proc., i z czasów Donalda Tuska, kiedy bezrobocie sięgnęło prawie 15 proc.

"I oni mieli nam odwagę czy czelność doradzać: wyłączcie wydatki, zawieście 13. i 14. emeryturę; na ich wiecach mówią: +zlikwidujcie 500 plus+. To nie jest nasza droga. Nasza droga to ochrona miejsc pracy, ochrona grup wrażliwych społecznie, wprowadzenie działań osłonowych, by walka z inflacją nie odbywała się kosztem pracy, kosztem najbiedniejszych" - wskazał szef rządu.

"Nie chcemy, by koszmar powszechnego bezrobocia się powtórzył. Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyznawaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi" - zaznaczył premier. Dodał, że polityka społeczna musi być utrzymana. "Walka z inflacją, ale jednocześnie walka, by utrzymywać miejsca pracy to jest rdzeń naszej polityki" - wskazał Morawiecki.

Tymczasem... przyszłoroczny budżet

Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę, że budżet realizowany w tym i przyszłym roku to "budżet bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polaków". "Przez to bezpieczeństwo rozumiem (...) bezpieczeństwo społeczne, socjalne, programy społeczne, które PiS realizuje, i które będziemy kontynuować" - zapewniła. Dodała, że chodzi też o "bezpieczeństwo fizyczne, obronność Polski".

Wskazała na 3-proc. wzrost wydatków budżetowych w tym zakresie, m.in. na zakup sprzętu obronnego, "na podniesienie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Unii Europejskiej".

(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Magdalena Jarco, Michał Boroń

rbk/ reb/ itm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (14)

dodaj komentarz
endes
Co ten człowiek za banialuki wygaduje!?… sami sobie strzeliliscie w kolana a nie siły obce!
socjalistyczneg
Jak Pinio mówi , to będzie odwrotnie.
Kulfon znowu się wydłużył !
samsza
Wszyscy wiedzą, że od 1 stycznia wchodzą podwyżki, to najlepszy moment na opowiadanie o trendzie spadkowym.
socjalistyczneg
Jak premier wie i mówi, to mu ufam....!
bha
Niby trend spadkowy szczególnie Niby w detalu!.
simonsoft8
niektóre wypowiedzi członków rządu sugerują sytuację na budżecie, także płynność
zoomek
Koszt? Że nie zdarliście z ludzi to koszt? Koszt to żywienie biurwy która nie wytwarza potrzebnych ludziom produktów i usług ale żre.
I ta biurwa niema odwagi sięgnąć do międzynarodowego korpo tylko obdziera plebs. Syf!
No i VAT naliczany od akcyzy - podatek od podatku - goj płaci, nie buntuje się.
zoomek
To co robicie i mówicie to jest wprost obŻYDliwe! Syf.
drabio
Glapinski znaczy już nie wie... Tera Mateusz wie. Oho!!
akrystian
Patrząc na gigantyczne zyski Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Orlenu, Energi itp. Patrząc na wzrost wpływów z CIT o ponad 41,2 % można śmiało powiedzieć, ze Polacy zmagają się z PISFLACJĄ i jedyne co im pozostało to wariant uliczny.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki