REKLAMA

Zdalna nauka w szkołach podstawowych bez zasiłku opiekuńczego

Ewelina Czechowicz2020-10-23 13:10redaktor
publikacja
2020-10-23 13:10
fot. Maria Symchych / Shutterstock

Od 24 października Polska będzie czerwoną strefą, zamknięta zostanie gastronomia, dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej przejdą na naukę zdalną, jednak rodzice nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz klasach 1-3 będą mieć stacjonarne zajęcia. Aktualnie rodzice nie mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. W czasie wiosennego lockdownu rodzice mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Który wielokrotnie w trakcie kampanii prezydenckiej był przez rząd wydłużany. Teraz dzieci z klas 4-8 mają zostać same w domu i uczyć się w trybie zdalnym.

Zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii Covid-19

Dotąd dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom w dwóch okresach:
- od 12 marca 2020 r. do 26 lipca 2020 r.,
- od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego, od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r. rodzicom i opiekunom przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek.

Obecnie od 20 września 2020 r. rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy przyznawany na zasadach ogólnych. Mogą o świadczenie starać się również wtedy, kiedy ich dziecko zostanie skierowane na kwarantannę lub znajdzie się w izolacji nałożonej przez sanepid na placówkę oświatową, lub kiedy żłobek, przedszkole lub szkoła zostaną nagle zamknięte. Rodzice jednak nie mogą sami zdecydować i pozostawić dzieci młodszych i starszych w domu i skorzystać z zasiłku.

Pomimo rekordowej liczby zachorowań rząd nie zdecydował się na pozostawienie najmłodszych dzieci w domu, choć mogą być źródłem zakażeń swoich domowników i nauczycieli, a coraz więcej placówek jest zamykanych. W wielu domach są dzieci zarówno szkolne jak i przedszkolne, jednak tylko te starsze mają zgodnie z decyzją rządu zostać w domu i się uczyć w trybie zdalnym. Żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe w klasach 1-3 pozostają otwarte.

Kiedy zasiłek opiekuńczy wróci?

Mateusz Morawiecki wskazał, że obecnie zasiłek opiekuńczy nie wróci, bo żłobki i przedszkola oraz klasy 1-3 działają stacjonarnie.  Wcześniej premier wskazywał, że "Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak" Dodał wówczas, że rozważane są różne scenariusze, jednak – zaznaczył – rząd jak najdłużej chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym". Od 17 października minął niespełna tydzień kiedy nauka zdalna zostaje wprowadzona w klasach 4-8, a najmłodsze dzieci mają nadal pozostać w placówkach by ich rodzice mogli pracować.

Zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych

Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która musi opiekować się:
- dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  1. nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  2. konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  3. choroba niani (z którą została zawarta umowa uaktywniająca lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
  4. poród lub choroba małżonka, lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  5. pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;

- dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  1. poród lub choroba małżonka, lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
  2. pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;

- chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat;
- chorym dzieckiem;
- innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.

Nieprzewidziane zamknięcie żłobka

Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

Obecnie od 20 września 2020 r. rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy przyznawany na zasadach ogólnych.

Nowym rozwiązaniem będzie działanie ZUS, który wychodząc naprzeciw osobom przebywającym na kwarantannie lub izolacji sam pozyska decyzję sanepidu. Informacje o kwarantannie ZUS przekaże pracodawcy przez PUE ZUS.  Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Aktualnie rodzic musi pamiętać, że przysługuje mu zasiłek opiekuńczy z puli 60 dni w roku, który nie jest świadczeniem dodatkowym.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017),gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku (2012-2015). Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Na koniec i tak winę za katastrofę - która niestety musi nastąpić - rządy obarczy ludzi. Że się nie stosowali do "obostrzeń". Nie nosili maseczek, chodzili do lasu itd.
__vi__
Przecież to całkowicie normalne, że konsewencje decyzji nieudolnego rządu ponoszą rodzice, restauratorzy i właściciele siłowni, natomiast w Ministerstwie Zdrowia wypłacane są nagrody. Brawo kolesiostwo PISowskie.
jes
I o to właśnie w tym chodzi. Nie ma kasy już na nic. Nawet Glapiński nie jest w stanie tyle wydrukować. Nieinternowany zapowiedział: Polska w ruinie i dotrzymał słowa.
floyd83
Czyli dzwonimy po babcie która nie może wyjść z domu.
dlaczego_nie
Meryt prosimy o komentarz
krokus12
Teraz jest pora obiadowa potem leki i drzemka a dopiero później dostęp do Internetu
anty12
Podobno wystarczy ni ekrasc i bedzie na wszystko :D
przemyslaw-pelka
Czas na pozwy zborowe o odszkodowania? Jak mam pracować i opiekować się dziećmi? Kto mi da panie premierze na opiekunkę?
kryzysio
Przecież to historyk i to marny, skąd niby ma wiedzieć?
ravauw
Dlatego ustawa dotyczy starszych, w zalozeniu samodzielnych dzieci, aby mogle same zostac w domu. Zamiast zadac odszkodowania, wez kredyt, zmien prace....

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki