REKLAMA
WEBINAR

ZAKAZ HANDLUZbigniew Ziobro bierze się za sklepy otwarte w niedziele

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-04-18 08:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-18 08:40

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro bierze się za sklepowe kluby czytelnika, biura podróży, biblioteki czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wniósł właśnie kasacje od trzech prawomocnych wyroków, które uniewinniały przedsiębiorców otwierających swoje sklepy w niedziele z zakazem handlu - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zbigniew Ziobro bierze się za sklepy otwarte w niedziele
Zbigniew Ziobro bierze się za sklepy otwarte w niedziele
fot. jacek / / FORUM

Opisywane sprawy dotyczą sklepów z południa Polski, w tym supermarketów spożywczych oraz sklepów alkoholowych działających pod znanymi szyldami.

- Analiza wykazała na zasadność wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia i wypowiedzenia się w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. W kasacjach podnoszono m.in. że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa - tłumaczy Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Wszystkie sprawy, które zwróciły uwagę Zbigniewa Ziobry, zostały rozstrzygnięte przez ten sam sąd okręgowy. Wyroki opierały się na wyłączeniu w ustawie o zakazie handlu, który mówi, że "zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".

O wsparcie prokuratora generalnego w tych trzech przypadkach poprosił Główny Inspektor Pracy.

Portal dowiedział się, jak argumentuje wniosek o kasację Zbigniew Ziobro. Zwrócono tu uwagę, że wskazane sklepy nie znajdują się w placówkach objętych wyjątkami, a więc w czytelniach czy wypożyczalniach sprzętu, ale odwrotnie - czytelnia czy wypożyczalnia znajduje się na terenie samodzielnego, wyodrębnionego sklepu.

Przytoczone tu przepisy o wyjątkach nie stanowią jednak o tym, że mają one dotyczyć przeważającej działalności sklepu. A takowe pojawiają się w przypadku zapisu np. o placówkach pocztowych. W tym przypadku ustawodawca nie zastosował tego rozróżnienia. Teraz piłka jest po stronie Sądu Najwyższego.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (41)

dodaj komentarz
trybuch
Żabki Rydzyka są bezpieczne im nic nie grozi i nikt im nic nie zarzuci choć udają w niedziele agencje pocztowe. Paranoja !!!!!!
mkk6999
Wez sie PIS za bandytów,
mordercy AZOV po napadach rabunkowych,

gwaltach w UKR chowaja sie w Polin
mkk6999
To jest wspóludzial w zbrodniach
AZOV, Ajdar, Kraken, Prawy Sektor itd

Norymbergia 2.0
struna od fortepianu
arzab
Teraz już wiecie po co pisowcom potrzebne są sądy i trybunał ! Możecie się tam na dole sądzić ile wlezie ale na końcu decydować mają nasi sędziowie ! Tych szkodników nie powstrzymują już nawet idące w miliardy zł kary !
stain
Jak tu widzę - hasło "Ziobro" to nadal bodziec warunkowy (wdrukowany w puste głowy TVNem i GWnem) wyzwalający zaprogramowaną reakcję. Bez myśli, bez refleksji, bez sensu. No ale niczego innego po wyznawcach tej sekty spodziewać się nie sposób.
pimpek01
No Mister Ziobro czas się zająć KI chemistry i prywatyzacją Ciechu, póżniej TP Orange, POLKOMTELEM, itd.
monuz
Jak wszyscy to wszyscy, w niedziele wyłączyć TVP 1, TVP 2, TVP Info i zamknąć świątynie.
inwestor.pl
Żabka to nie sklep? Orlen to nie sklep? Dlaczego oni mogą handlować, a Janusz nie może?
kjx
Czy sklepy Żabka otwarte w niedzielę należą do Rydzyka?
chudy_january
uważaj, bo przyjdą tuskiści i znacjonalizują jak zrobili z OFE

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki