Prokurator generalny Zbigniew Ziobro bierze się za sklepowe kluby czytelnika, biura podróży, biblioteki czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wniósł właśnie kasacje od trzech prawomocnych wyroków, które uniewinniały przedsiębiorców otwierających swoje sklepy w niedziele z zakazem handlu - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.


Opisywane sprawy dotyczą sklepów z południa Polski, w tym supermarketów spożywczych oraz sklepów alkoholowych działających pod znanymi szyldami.
- Analiza wykazała na zasadność wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia i wypowiedzenia się w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. W kasacjach podnoszono m.in. że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa - tłumaczy Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.
Wszystkie sprawy, które zwróciły uwagę Zbigniewa Ziobry, zostały rozstrzygnięte przez ten sam sąd okręgowy. Wyroki opierały się na wyłączeniu w ustawie o zakazie handlu, który mówi, że "zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".
O wsparcie prokuratora generalnego w tych trzech przypadkach poprosił Główny Inspektor Pracy.
Portal dowiedział się, jak argumentuje wniosek o kasację Zbigniew Ziobro. Zwrócono tu uwagę, że wskazane sklepy nie znajdują się w placówkach objętych wyjątkami, a więc w czytelniach czy wypożyczalniach sprzętu, ale odwrotnie - czytelnia czy wypożyczalnia znajduje się na terenie samodzielnego, wyodrębnionego sklepu.
Przytoczone tu przepisy o wyjątkach nie stanowią jednak o tym, że mają one dotyczyć przeważającej działalności sklepu. A takowe pojawiają się w przypadku zapisu np. o placówkach pocztowych. W tym przypadku ustawodawca nie zastosował tego rozróżnienia. Teraz piłka jest po stronie Sądu Najwyższego.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl