REKLAMA
PIT 2023

Zawody na topie. Te profesje były najczęściej poszukiwane w urzędach pracy

2022-08-09 06:00, akt.2022-08-09 13:09
publikacja
2022-08-09 06:00
aktualizacja
2022-08-09 13:09

Najczęściej poszukiwanymi osobami za pośrednictwem urzędów pracy byli pracownicy biurowi oraz sprzedawcy  – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej obejmujących okres od stycznia do lipca 2022 r. Najwięcej ofert w tym czasie zgłosili pracodawcy w województwie mazowieckim, najmniej natomiast w podlaskim i lubuskim.

Zawody na topie. Te profesje były najczęściej poszukiwane w urzędach pracy
Zawody na topie. Te profesje były najczęściej poszukiwane w urzędach pracy
fot. Andrzej Hulimka / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Jak wynika z danych Bankier.pl pozyskanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, najliczniej poszukiwanymi przedstawicielami zawodów przez urzędy pracy byli pracownicy obsługi biurowej oraz sprzedawcy w sklepach. W przypadku tych pierwszych od stycznia do lipca br. do urzędów trafiło 25 711 ofert pracy. Natomiast w analogicznym czasie na sprzedawców czekało 19 214 ogłoszeń.

Ułatwione zadanie w znalezieniu zatrudnienia przy pomocy urzędów mieli również gospodarze obiektów, sprzątaczki oraz robotnicy budowlani, na których od początku roku zapotrzebowanie przewyższało ponad dziesięć tysięcy ogłoszeń.

Zestawienie dziesięciu zawodów, których pracownicy najliczniej są poszukiwanie za pośrednictwem urzędów pracy

Lp.

Zawód*

Liczba ofert

1.

Pracownicy obsługi biurowej

25 711

2.

Pracownicy sprzedaży w sklepach

19 214

3.

Gospodarze obiektów

12 961

4.

Pomoce i sprzątaczki domowe, biurowe, hotelowe

11 251

5.

Robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni

10 302

6.

Pracownicy do spraw ewidencji materiałowej i transportu

9 583

7.

Pracownicy wykonujący prace proste związane z przygotowaniem posiłków

9 479

8.

Robotnicy budowlani robót wykończeniowych i pokrewni

9 146

9.

Robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle

7 837

10.

Fryzjerzy, kosmetyczki i pokrewni

7 505

*według grup średniej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Centralnej Bazy Ofert Pracy

Jeżeli chodzi o lokalizacje, to najwięcej ofert od początku roku spłynęło do mazowieckich urzędów pracy – blisko 36 tys. Na drugim miejscu w tym zastawieniu znalazły się województwa śląskie (ok. 30 tys.) oraz małopolskie (ponad 26 tys.).

Nieco większe wyzwanie w znalezieniu pracy miały osoby w województwach opolskim, podlaskim i lubuskim. W tych regionach liczba ofert nie przekroczyła dziesięciu tysięcy od początku roku.

fot. Bankier.pl / Bankier.pl

Lipiec był drugim najmniej licznym miesiącem pod względem zgłoszonych ofert pracy do urzędów. Gorszy od niego był tylko styczeń. Najwięcej ogłoszeń trafiło do Centralnej Bazy Ofert Pracy w marcu br. – ponad 55,5 tys. Od tego czasu zauważalny jest spadek, z wyjątkiem maja, kiedy to zanotowano lekkie odbicie.

fot. Bankier.pl / Bankier.pl

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bha
Szkoda że przy okazji nie piszą za ile pensje na m-c, za jakie stawki i na jakich umowach rynkowych są wstawiane te oferty ogłoszeń - byłby jasny obraz na ile jest wycenia obecnie w wielu branżach i zawodach sumienna, fachowa profesjonalna, wydajna i dochodowa praca ludzka bo o taką chyba dawcą pracy chodzi???!!! Cóż.. No ale po Szkoda że przy okazji nie piszą za ile pensje na m-c, za jakie stawki i na jakich umowach rynkowych są wstawiane te oferty ogłoszeń - byłby jasny obraz na ile jest wycenia obecnie w wielu branżach i zawodach sumienna, fachowa profesjonalna, wydajna i dochodowa praca ludzka bo o taką chyba dawcą pracy chodzi???!!! Cóż.. No ale po co pokazywać niewygodne dane w eterze czy jak kolwiek brużdzić tak przecież zawsze Niby wielkodusznemu??? rynkowi pracy i zatrudniania niestety w ogromie branż i zawodów za coraz częściej szerzej i szerzej oficjalnie minimalnie minimalne pensje stawki lub w porywach niewiele wyższe dla początkowej zachęty.
pikawka
a do rady nadzorczej z powolania swietego partyjnego obowiazku patriotycznego nie potrzebuja?
baibina
Szczerze to pani na kasie w Biedronce jest więcej dla mnie warta niż biurwa w urzedzie pracy, miasta, w ministerstwie czy w sądzie. Dosyć mam już tych kast ludzi zupełnie nadzwyczajnych w budżetówece i spółkach skarbu państwa, żyjących z ręką w kieszeni reszty cięzko pracujacego spoleczenstwa.
kutanga
1. Operator automatu kawy porannej
2. Designer/Układacz ciuchów
3. Cieć
4. Inspektor ds płaszczyzn poziomych
5. Inżynier potrzymania łopaty / majster-kierowca taczki
...
...
...
baibina
Nie kazdy musi być od razu fizykiem jądrowym czy Chirugiem. Jeśli ludzie chcą w ten sposób pracować i zarabiać to bardzo dobrze. Zawsze lepsze to niż siedzenie na rencie albo zasiłku. Ktoś ci te drzemiki na półce porozkladać musi zebys mógł je pozniej sobie wybrać
baibina
Nie każdy jest też siostrzeńcem Brudzinskiego, Córką Leśnika czy Józefem Bonkiem żeby bez formalnego wykształcenia móc w porcie lotniczym za 1tys/h pracować.
kutanga odpowiada baibina
nie o to chodzi. nikt nam nie przekazuje wiedzy o przedsiębiorczości, nie przystosowuje do zmian, karmią natomiast nas papką w telewizji... itd
Żeby znaleźć TAKĄ pracę niepotrzebny jest URZĄD na który idzie mnóstwo kasy. Pośrednictwo pracy, żeby znaleźć sprzątaczkę, czy zwykłego robola do noszenia wiadra?
baibina odpowiada kutanga
To nie wiem o co ci chodziło bo wysmiewasz się z ludzi którzy noszą wiadra. Też wolę ludzi którzy noszą wiadra albo rozstawiaj towar na półkach niż pół miliona "urzedniczek", ktore NIC nie robią tylko biorą moje pieniadze i jeszcze mi za nie problemy robią.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki