REKLAMA
PIT 2023

Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu

2023-12-04 15:02, akt.2023-12-04 15:43
publikacja
2023-12-04 15:02
aktualizacja
2023-12-04 15:43

Eurpejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP ws. wniosku o postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu
Zawieszenie prezesa NBP? Prezes EBC pisze do Glapińskiego ws. Trybunału Stanu
/ FORUM

Złożenie wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu znalazło się w tzw. "100 Konkretach", programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący KO Donald Tusk poinformował w piątek, odnosząc się do ewentualnego postawienia prezesa NBP przed TS, że jego formacja polityczna nie zrobi niczego, co by naruszyło stabilność, czy podważyło reputację państwa polskiego w Europie, za granicą.

W poniedziałek poseł Polski 2050 i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Ryszard Petru poinformował w TOK FM, że merytorycznie wniosek ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP jest gotowy, ale nie ma decyzji politycznej w tej sprawie.

EBC

"Szanowny Panie Glapiński,

Dziękuję za list z dnia 15 listopada 2023 r. i za poinformowanie mnie o najnowszym rozwoju sytuacji w związku z zarzutami wysuniętymi przeciwko Tobie.

Z Twojego listu i dodatkowych informacji, na które zwrócono mi uwagę, rozumiem, że członkowie byłej opozycji rozważają złożenie wniosku wstępnego ponieść odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu przed Sejmem za różne naruszenia, m.in naruszenie art. 227 ust. 4 Konstytucji RP. W przypadku członków byłej opozycji strony rzeczywiście miałyby złożyć do Sejmu wniosek wstępny czy jakikolwiek inny środek wpływający na twoją zdolność wykonywania swoich obowiązków jako Prezesa NBP może to, jeśli jest to niezgodne z prawem, wpłynąć na Twoją niezależność i przez przedłużenie niezależności Rady Generalnej.

Jak wspomniał Pan w swoim piśmie, art. 14 ust. 2 Statutu ESBC i EBC gwarantuje niezależność prezesów krajowych banków centralnych i zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm miał następnie podjąć uchwałę o postawieniu Pana w stan oskarżenia. Skoro taka uchwała miałaby prowadzić do Twojego automatycznego zawieszenia w funkcji Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i członka, Rada Generalna można skierować taką uchwałę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócić się o ocenę jego zgodności z prawem.

Ponieważ prosisz mnie o radę, byłabym wdzięczna, gdybyś mógł mnie informować na bieżąco o rozwoju sytuacji w tej sprawie.

Z poważaniem,

[podpisano] Christine Lagarde w celu oceny jego zgodności z prawem."

Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów (231) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Skutkiem przegłosowania w Sejmie wniosku o postawienie przez Trybunałem jest zawieszenie prezesa NBP w wykonywaniu jego funkcji, a jego obowiązki przejmuje wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

pat/ gor/ tus/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

47067276_ecb.mepletter231204_Glapinski~c96584e4ff.en.pdfpdf
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (50)

dodaj komentarz
boguslawprawy
Glapiński poskarżył się szefowej EBC swojej przełożonej.
Pokazuje to dobitnie że NBP jak i Polska jest tak suwerenna niezależna jak prawdomówność Pana Morawieckiego.
pstrzezek
No nie gadajcie że „wyimaginowana wspólnota”staje w obronie prezesa :)
langdon25
*** wyznacza nowe trendy

Glapior pierwszym szefem banku centralnego skazanym za działanie na szkodę państwa i ojczyzny .

Podręczniki HiT do aktualizacji !
slawekkry
Osobiście za Glapą nie przepadam, jego gadanina że inflacja jest przejściowa ok 3-4 lata temu była bez sensu,

z drugiej strony planowany ruch plemienia Tusków, jest totalnie odjechany , obstawiam na na 80% że wszystko przekalkulują i ostatecznie dadzą sobie z wnioskiem spokój

jaguar_61
to właśnie on powinien być przejściowy za te brednie co gadał...
msp
Czy jakiś polityk np Donald odpowiedział kiedyś za kradzieże 3 filaru i takie tam? Czy Mati czy Megabajtek za coś beknął ? N. I G D Y ! Mocodawca chroni swoich chłopców na posyłki ! Inaczej akcje z tej historii powtarzałyby się cyklicznie https://www.national-geographic.pl/artykul/nicolae-ceausescu-biografia-zyciorys-sylwetka-smierc-Czy jakiś polityk np Donald odpowiedział kiedyś za kradzieże 3 filaru i takie tam? Czy Mati czy Megabajtek za coś beknął ? N. I G D Y ! Mocodawca chroni swoich chłopców na posyłki ! Inaczej akcje z tej historii powtarzałyby się cyklicznie https://www.national-geographic.pl/artykul/nicolae-ceausescu-biografia-zyciorys-sylwetka-smierc-rumunskiego-dyktatora-jak-rzadzil

To, że żadna władza nie dba o Polaków widać choćby po tym co się dzieje na granicy. Który Polak by na to pozwolił !, nasi marzną, a władza w gabinetach …. Ech Panie Piłsudski , spier ..łeś Pan ten piękny plan ! A kto pozwolił na to ? https://kresy.pl/wydarzenia/grunty-w-polskich-lasach-masowo-oddawane-ukraincom-i-lemkom-kolejna-afera-reprywatyzacyjna/
tomek323
Glapiński nie potrzebuje niczyjej obrony, zwłaszcza tej figurantki z EBC, a Tusk może mu skoczyć...
boguslawprawy
Skoro taki mocny to czemu płacze.
zoomek
Przecież Kryśka to patologia.
Jak całe to rządzące światem $cierwo.
Ona jest zwykłą kryminalistką.
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/christine-lagarde-mfw-winna,247,0,2222071.html
"Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego została uznana winną zaniedbań, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania
Przecież Kryśka to patologia.
Jak całe to rządzące światem $cierwo.
Ona jest zwykłą kryminalistką.
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/christine-lagarde-mfw-winna,247,0,2222071.html
"Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego została uznana winną zaniedbań, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych - orzekł w poniedziałek francuski sąd. Wyrok nie zakłada jednak żadnej kary."
...
$cierwa $atanistyczne są bezkarne bo to jedna klika.
karbinadel
Kali donosić na Polskę za granicę = dobrze. Na Kalego donosić = źle

Powiązane: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki