REKLAMA

Zaskakujący testament właściciela sieci Biedronka. Nie zostawił nic swoim dzieciom?

2019-09-20 08:50, akt.2019-09-24 11:24
publikacja
2019-09-20 08:50
aktualizacja
2019-09-24 11:24

Alexandre Soares dos Santos, zmarły w sierpniu właściciel sieci sklepów Biedronka, pozostawił 10 mln euro na pomoc dla biednych dzieci. Środki te mają być głównie przeznaczone na ich edukację.

/ fot. Rafael Marchante / Reuters

Rozdziałem pieniędzy zajmie się przewidziana w testamencie przedsiębiorcy fundacja - poinformował w czwartek tygodnik “Sabado”.

Lizbońskie pismo dowiedziało się, że w testamencie Soares dos Santos wskazał związanych w przeszłości z portugalską Partią Socjaldemokratyczną (PSD) profesorów akademickich, Nuno Crato oraz Miguela Poiaresa de Maduro, jako potencjalnych przewodniczących nowej fundacji. Pierwszy w rządzie Pedro Passosa Coelho odpowiadał za resort edukacji i nauki, a drugi za rozwój regionalny.

Fundacja, która ma pomagać portugalskim dzieciom z biednych rodzin, będzie trzecią powołaną do życia z inicjatywy byłego prezesa koncernu Jeronimo Martins. Dwie inne zajmują się m.in. badaniami nad fauną i florą oceanów, a także wydawaniem publikacji naukowych i organizacją debat.

Soares dos Santos wskazał w testamencie, że nowa fundacja powinna zajmować się pomocą dzieciom i młodzieży z biednych portugalskich rodzin w zdobyciu wykształcenia. Wyznaczył też troje ze swoich siedmiorga dzieci do realizacji tego projektu.

“Sabado” ujawnił, że zgodnie z wolą biznesmena połowa środków znajdujących się na jego trzech kontach bankowych - w Luksemburgu, Genewie i Londynie - przypadnie żonie zmarłego. Tygodnik przypomniał, że Soares dos Santos i jego małżonka mieli rozdzielność majątkową.

W testamencie przedsiębiorca nie przeznaczył żadnych pieniędzy dla swoich dzieci, ale wartość przekazanych im dóbr, m.in. zegarków i biżuterii, “Sabado” oszacował na 2 mln euro. Spadkobiercami przedsiębiorcy jest też 17 jego wnuków, z których każde otrzymało po 25 tys. euro.

W testamencie były prezes Jeronimo Martins przestrzegł rodzinę przed waśniami oraz “fałszywymi przyjaciółmi”. Przyznał, że ma świadomość, iż część potomków może nie być usatysfakcjonowana podziałem spadku.

Zmarły w sierpniu w wieku 84 lat biznesmen od kilku lat plasował się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi w Portugalii. Do 2013 r. przez ponad 40 lat Soares dos Santos był prezesem Jeronimo Martins. Po swoim ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą.

Na początku lat 90., po jednej z podróży do Europy Środkowo-Wschodniej, Soares dos Santos podjął decyzję o zakupie sieci handlowej w Polsce. Pierwsze dyskonty sieci Biedronka pojawiły się w 1995 r., a założycielem sieci był polski przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
willy_wonka
Zaskoczenie byłoby gdyby wszystko przepisał na mnie.
andrew10
Poprawcie ten fragment bo aż oczy bolą „ Po swoim ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą”. Powinno być „ po jego ustąpieniu przywództwo w grupie przejął ....”
matpoz1
U nas niestety by to nie przeszło bo obowiązuję coś takiego jak "zachowek" i z mocy prawa dzieci by dostały bodajże 25% majątku rodzica.
Raffmo
Biedronki zakładał Świtalski
search
Jak dzieciory i wnuki nie chcialy miec kontaktow z ojcem dziadkiem to slusznie postapil.
Jesli nie byl im potzrebny za zycia to tymbardziej jego kasa nie jest im potrzebna. Te 25 k euro to na husteczki.
doremifa
Droga Redakcjo,
Założycielem sieci sklepów "Biedronki" jest Pan Mariusz Świtalski.
staryznajomy
Milony euro a wnukom po 25 tys euro haha niezły gosc. Chyba, ze juz ich wczesniej przed testamentem zabezpieczym bo jesli nie to widsc woli obcych niz ze swojej krwi
jes
Zostawił, zostawił ale tak by fiskus się do tych pieniędzy nie dobrał.
marianpazdzioch
Co to jest 10 mln przy majątku jaki zgromadził? To jak splunąć. Dziwny socjalista. Taki bardziej kawiorowy. Parę dni temu był tutaj artykuł na bankierze o tym jak szarpał się z portugalskim fiskusem o jakieś zaległe podatki.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki