REKLAMA

Zaskakujący mundial wspiera bukmacherów. STS podał najchętniej obstawiane mecze

Michał Kubicki2022-11-28 15:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-28 15:55

Zaskakujące wyniki Mistrzostw Świata w Katarze napędzają zyski firm oferujących zakłady sportowe. Na polskiej giełdzie notowany jest tylko jeden bukmacher, za to największy w Polsce. Od miesiąca kurs jego akcji mocno zyskuje.

Zaskakujący mundial wspiera bukmacherów. STS podał najchętniej obstawiane mecze
Zaskakujący mundial wspiera bukmacherów. STS podał najchętniej obstawiane mecze
fot. Issei Kato / / Reuters

STS to obecnie jedyny bukmacher notowany na GPW. W 2018 r. wycofano z parkietu czeską Fortunę, która jest głównym konkurentem STS na polskim rynku zakładów sportowych. W 2021 r. STS zagospodarował 41 proc. i jest największą firmą bukmacherską w Polsce.

Więcej o szczegółach działalności i otoczeniu biznesu spółki pisałem w lutym, chwilę po tym, jak STS zadebiutował w grudniu 2021 r. na rynku głównym po IPO, w czasie którego został wyceniony na ok. 3,6 mld zł. Obecnie jego wycena jest o blisko 1 miliard mniejsza, ale kurs od miesiąca jest na silnej fali wznoszącej.

W poprzednim tygodniu spółka wypuściła raport finansowy za III kwartał, lepszy od oczekiwań. Jednak to już przeszłość, a inwestorzy zaczęli wyceniać już to, co dzieje się w IV kwartale. Jego najważniejszym wydarzeniem jest mundial w Katarze, a zaskakujące wyniki to motor napędowy kursu, która jest biorcą statystyki i korzysta finansowo na porażkach faworytów i na bezbramkowych remisach. Giełdowy kurs stara się to wycenić i od początku listopada zyskał już 27 proc.

Bankier.pl

Porażka Argentyny z Arabią Saudyjską to chyba największe do tej pory zaskoczenie tych mistrzostw, biorąc pod uwagę, że Albicelestes to jedni z głównych faworytów do tytułu, a drużyna Saudyjczyków postrzegana była jako outsider grupy i całych mistrzostw. Tzw. pewniaczek w branżowym slangu okazał się jednak niewypałem, a podobnych meczów było dużo więcej.

„Z punktu widzenia wyniku finansowego bukmachera najkorzystniejsza sytuacja jest wówczas, gdy faworyt przegrywa mecz. Podobnie sytuacja wygląda z remisem, ponieważ statystycznie najmniej zakładów stawianych jest na taki rezultat meczów” - powiedział dla redakcji Bankier.pl Mateusz Juroszek, prezes STS Holding.

„Trwające Mistrzostwa Świata w Katarze są pełne niespodzianek, takich jak zwycięstwo Arabii Saudyjskiej z Argentyną, Japonii z Niemcami czy Maroko z Belgią. Nie brakuje też remisów, jak Polski z Meksykiem czy Niemiec z Hiszpanią. Z punktu widzenia firmy bukmacherskiej nie liczy się jednak wyłącznie wypracowanie jak najwyższej marży. W związku z tym potrzebne są mecze, w których to wygrywają klienci, otrzymują wygrane i dalej biorą udział w zabawie” – dodał.

Chodzi o pozyskanie i utrzymanie klienta. Z tym spółka radzi sobie bardzo dobrze, o czym informowała przy okazji raportu wynikowego. Od stycznia do września br. STS miał 237 tys. nowych rejestracji, a liczba klientów, którzy dokonali pierwszego depozytu, wyniosła 163 tys. W trzech kwartałach 2022 r. liczba aktywnych klientów wyniosła 576 tys. W całym 2021 r. aktywnych klientów było 693 tys. i 370 tys. nowych rejestracji.

O sytuacji, gdy zbyt dużo zaskoczeń może okazać się czynnikiem wpływającym negatywnie na wyniki, mówi także Piotr Poniatowski, eskpert z BM mBanku.

„Obecna sytuacja, czyli zwycięstwa słabszych drużyn i wiele remisów bezbramkowych, faworyzuje każdego bukmachera w rozumieniu wyników jednego kwartału, ale przedłużenie takiego stanu może odbić się w wynikach kolejnych kwartałów. Z psychologicznego punktu widzenia gracz, który przegrywa np. pięć kuponów z rzędu, może poczuć mocną rezygnację” –  przypomina ekspert.

„Jeśli coraz więcej będzie padało wyników odbiegających od statystyki, bukmacherzy będą musieli zwiększyć swoje budżety marketingowe oraz budżety na tzw. bonusy dla graczy, by zniwelować efekt rezygnacji” – informuje Poniatowski.

Jednak póki co spółka liczy zyski i już prognozuje dobre wyniki w kolejnym roku. Na bazie dotychczasowych raportów widać, że biznes rośnie, co komentuje analityk z BM mBanku.

„Spółka pokazał de facto wzrosty na każdej linii przychodowej. Należy podkreślić że w wynikach III kwartału spółka osiągnęła bardzo wysoką marżę na zakładach bukmacherskich. Też statystyka wyników meczów wyjątkowo dobrze ułożyła się w ostatnim kwartale” – podkreśla.

„Widać wzrost samego rynku, pomimo że baza nie była niska, bo przecież rok temu było Euro, więc akwizycja klientów była wysoka. Dobrze ułożył się kalendarz, bo rozgrywki piłkarskie z uwagi na mundial wystartowały wcześniej. Nie bez znaczenia był też fakt zwrotu nadpłaconego podatku od gier hazardowych” – komentuje Poniatowski.

Jeśli poziom mundialowych zaskoczeń dalej będzie tak wysoki, to branża bukmacherska może liczyć na najlepszy zarobek od lat. Dochodzą do tego bezbramkowe remisy, które w Katarze idą na rekord. W piątek takim wynikiem zakończył się pojedynek Anglii z USA. Był to już piąty taki rezultat na mistrzostwach świata w Katarze i turniej ma szansę stać się pod tym względem rekordzistą w XXI w. – informuje portal TVP Sport.

Obstawiający wyniki też wygrywają. Jak przekazał prezes Juroszek, na dzień 27 listopada w czołowej trójce najchętniej obstawianych dotychczasowych meczów na mistrzostwach (pod względem wkładów) w STS, były spotkania Belgia-Kanada, Francja-Australia i Brazylia-Serbia. We wszystkich nich wygrali faworyci.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tester6969
no i git, pracownicy dzięki temu może dostaną z 500zł premii (za mundial) i bony do empiku na 100 zł na świeta :DD (autentyk historia z 2018 roku podczas gdy firma miała w danym roku kilkaset mln czystego zysku). Ciekawe czy w końcu podnieśli stawki wynagrodzeń w IT, które były poniżej rynkowych pomimo, że firma zarabia krocie.
janoz_lobolotorant
było kupić akcje pracodawcy i byś zarabiał razem z nim
specjalnie_zarejstrowany1
Dziwne... Zwykle we firmach to szefowie firmy dostaja po 500 zł premii i bony do empiku a pracownicy dziela miedzy sobą miliony z przychodów firmy.
peluquero
bukmacher zawsze będzie aktywny, bo zawsze sa wydarzenia w szczególnoścu sportowe (nawet na wiosne 2020 jak nic nie grało, to oferta meczy amatorskich w Rosji byla) i zawsze będzie miał przewage nad pojedynczym graczem (insajderzy, systemy, marża, kilkanaście stosowanych sztuczek) regulamin bukmachera to jak kodeks więzienny niby bukmacher zawsze będzie aktywny, bo zawsze sa wydarzenia w szczególnoścu sportowe (nawet na wiosne 2020 jak nic nie grało, to oferta meczy amatorskich w Rosji byla) i zawsze będzie miał przewage nad pojedynczym graczem (insajderzy, systemy, marża, kilkanaście stosowanych sztuczek) regulamin bukmachera to jak kodeks więzienny niby chroni niby regulamin ale jak to mówią abuzywny do bólu, w rozdziałach kluczowych dla rozgrywki, co drugi zapis jest dla klienta no delikatnie mówiąc niesprzyjający :)

Powiązane: Mundial

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki